Živý plot: jaký vybrat?
Hned po trávníku je živý plot druhým nejoblíbenějším prvkem v zahradě. Zajišťuje soukromí, nezabírá moc místa. Máte na výběr, zda ho vysadíte z listnatých nebo jehličnatých dřevin. Nemusí být jen tvarovaný, stále častěji se setkáte […]
Hned po trávníku je živý plot druhým nejoblíbenějším prvkem v zahradě. Zajišťuje soukromí, nezabírá moc místa. Máte na výběr, zda ho vysadíte z listnatých nebo jehličnatých dřevin. Nemusí být jen tvarovaný, stále častěji se setkáte s ploty z volně rostoucích dřevin.
Přejete si živý plot? Pak dávejte pozor na to, jaké dřeviny pro jeho založení zvolíte. Každý druh má totiž své specifické zvláštnosti, které ovlivňují nejen vzhled. Rychlost růstu by vás měla zajímat na prvním místě – nejenže rozhoduje o tom, jak brzy budete mít na pozemku soukromí, ale i kolikrát bude třeba během sezony plot stříhat. Zatímco u pomalu rostoucích dřevin stačí vzít nůžky do ruky třeba jen jedinkrát během léta, rychle rostoucí keře vyžadují řez dvakrát až třikrát.
Listnaté ploty jsou klasika
Živé ploty z tújí se ještě běžně vysazují, ale pozitivní je, že stále častěji v rodinných zahradách vidíte i ty listnaté. Nepůsobí tak strnule, zajímavě se mění během roku, na jaře je zdobí barevné květy a po sezoně mnohdy i dekorativní plody, které drží dlouho na větvích a slouží jako potrava volně žijících živočichů.
[xyz-ips snippet=“garlo-016″]
Při výsadbě lze kombinovat opadavé a stálezelené dřeviny, každá skupina přináší do zahrady trochu něco jiného. Zatímco neopadavé dřeviny se postarají o celoroční soukromí, může u nich ovšem hrozit silné namrzání a v posledních letech jsou zvláště některé dřeviny ohroženy invazivními škůdci, původem z ciziny. Opadavé dřeviny se více mění, listí se na podzim ještě stihne přebarvit. Jsou odolnější vůči nízkým teplotám.
Kam se hodí…
opadavé listnáče se hodí prakticky všude. Mají své místo v zahradě městské i venkovské, pouze v přírodních a permakulturních volte varianty živých plotů přirozených struktur, tedy ty netvarované.
stálezelené listnaté ploty jsou tou nejlepší volbou pro moderní a městské zahrady. Ve větším množství budou poměrně cize působit na venkovské.
Jehličnaté živé ploty
Stálezeleným jehličnanům bývá vytýkán jejich stejný vzhled a minimální, nebo lépe řečeno žádná proměnlivost. To platí i pro tvarované živé ploty. Přesto se najdou zahrady, kde jehličnany nebudou působit jako cizí prvek. Jen by neměly ohraničovat celou zahradu po obvodu, bude stačit, když je použijete pouze na některá zákoutí, jako například posezení u ohniště nebo jako tmavě zelené pozadí pro trvalkové záhony, které tak krásně vyniknou.
Kam se hodí…
do městské či formální zahrady, zajímavě ale vyniknou i v zahradě horské či podhorské, kde jsou jehličnany běžnou součástí volné přírody.
Volně rostlé ploty
Tvarovací řez živých plotů je třeba dělat pravidelně, bývá navíc časově i fyzicky náročný. Pokud i přesto chcete na své zahradě vytvořit pocit soukromí nebo ji potřebujete rozdělit podle způsobu využití, zkuste to s volně rostlým živým plotem. Má celou řadu výhod. Především se vůbec nestříhá. Vysadit ho lze z různých dřevin, sáhnout přitom můžete po druzích s okrasnými listy či květy nebo rovnou po drobném ovoci, které navíc přinese pravidelnou sklizeň. Ani tyto živé ploty ale nenechávejte bez péče, po několika letech je vhodné provést zmlazovací řez, pokud je tedy tento zásah pro dané druhy dřevin vhodný. Při výsadbě volně rostlého živého plotu volte větší spon, dřeviny musí mít dostatek místa pro růst, aby nedošlo k přehuštění.
Řez živých plotů
Pokud pěstujete tvarovaný živý plot, neobejde se bez řezu. Většinou se provádí jednou až dvakrát ročně – první zpravidla v polovině června a druhý pak v srpnu. Pokud stačí plot stříhat jednou za rok, udělejte to v červenci.
Plot tvarujte jen při vhodných podmínkách – určitě ho vynechte při dlouhodobém suchu během intenzivního slunečního záření, zvláště listy stálezelených listnáčů by se mohly poblíž řezné plochy popálit od slunce. K práci použijte ideálně motorové, akumulátorové nebo elektrické plotostřihy. Zatímco muži jistě ocení výkonné stroje s benzinovým motorem, ženy raději zvolí lehčí provedení s akumulátorem, kde si navíc nemusí hlídat přívodní kabel. Ruční plotové nůžky obouruční jsou ideálním řešením spíše pro drobné úpravy nebo tvarování nízkých stěn. Na detailní úpravy řezu je vhodné dále použít tradiční ruční zahradnické nůžky. Pokud se chystáte ke zmlazení volně rostoucích plotů, pak nejlépe využijete nůžky pákové, skvělé jsou ty s delší nebo teleskopickou rukojetí. Raději volte profesionální kategorii, která je vyrobena z kvalitních materiálů, takže vydrží i mnohem tvrdší zacházení.
Zálivka a hnojení
I živé ploty potřebují vodu, ale většinu doporučených druhů není třeba zalévat pravidelně. Během dlouhodobého sucha rostliny občas během večera pokropte, dřeviny se tak zbaví prachu a celkově jim prospěje vyšší vlhkost.
Při kvalitním založení živého plotu, kdy se k vyhnojení zeminy použije kompost, v následujících letech nebudete muset doplňovat téměř žádné živiny. První dávku dřevinám dopřejte až třetím rokem. Vhodná jsou pomalu rozpustná hnojiva pro okrasné dřeviny, které zapracujte pod mulč do vrchní vrstvy půdy a rostliny pak pečlivě zalijte, aby se živiny dostaly ke kořenům.
Boj se škůdci
Většina živých plotů bývá poměrně odolná vůči napadení chorobami a škůdci, přesto se s některými můžete setkat. Na listech stálezelených druhů se mohou objevit požery od larev lalokonosce rýhovaného, u zimostrázů vždyzelených od zavíječe zimostrázového. Tito dva škůdci jsou v posledních letech nejběžnější a je třeba proti nim okamžitě zasáhnout. Proti lalokonosci se používají přípravky s obsahem dravých hlístic a proti zavíječi použijte postřik proti žravému hmyzu. V druhém případě zásah zopakujte vícekrát během léta, výskyt škůdce se totiž opakuje.
Z čeho vysadit živý plot
Stálezelené jehličnany
zeravy – Thuja – oblíbený druh dostupný v mnoha kultivarech, není vhodný do přírodních a venkovských zahrad
tis červený – Taxus baccata – snese razantní zmlazení, dlouhověký druh vhodný i pro založení mohutnějších živých stěn
cypřišovec Leylandův – Cupressocyparis x leylandii – rychle rostoucí stálezelený druh
Opadavé listnaté dřeviny
habr obecný – Carpinus betulus – oblíbený listnáč se zelenými listy, které se na podzim přebarvují do žluta, na konci sezony drží dlouho na větvích
buk lesní – Fagus sylvatica – druh dostupný v mnoha kultivarech s odlišnou barvou listů
javor babyka – Acer campestre – skvěle snáší tvarovací řez, málo náročný
javor mléč a javor klen – Acer platanoides, A. pseudoplatanus – jejich listy opadávají najednou a poměrně snadno se na zahradě uklízejí
ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare – snese i hluboké zmlazení, atraktivně kvete, tvoří temně fialové ploty
Stálezelené a polostálezelené listnaté dřeviny
zimostráz vždyzelený – Buxus sempervirens – pomalu rostoucí druh s jemnou texturou listů
ptačí zob vejčitolistý – Ligustrum ovalifolium – poloopadavý druh dostupný i v panašovaných kultivarech
bobkovišeň lékařská – Prunus laurocerasus – stálezelená dřevina, tvarování za pomoci plotostřihu není příliš vhodné kvůli jasně zřetelným řezným ránám na listech
zimolez lesklý – Lonicera nitida – druh vhodný pro založení nižších živých plotů, při holomrazech může hluboce namrzat
Dřeviny vhodné do volně rostoucích živých plotů
bez černý – Sambucus nigra – nenáročný druh s léčivými květy
brslen evropský – Euonymus europaeus – oceníte ho hlavně na podzim, kdy se pěkně zabarvuje
dřišťál obecný – Berberis vulgaris – díky trnitým větvím je ideální do neprostupných živých plotů
hloh jednosemenný – Crataegus monogyna – nenáročná dřevina s atraktivními plody
kalina obecná – Viburnum opulus – okrasná plody vhodné pro ptactvo
komule Davidova – Buddleia davidii – je vhodná na přímé slunce, pestré a vonné květy lákají opylovače
ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare – tento keř lze lehce zmlazovat řezem
pustoryl věncový – Philadelphus coronarius – nenáročný druh s okrasnými květy
růže svraskalá – Rosa rugosa – trnité dřevina s jedlými plody, vhodná do plotů plnících funkci bariéry, poroste i v nekvalitní půdě
svída krvavá – Cornus sanguinea – snese hluboké zmlazení, pestré zbarvení kůry
šeřík obecný – Syringa vulgaris – nenáročný druh s okrasnými květy
tis červený – Taxus baccata – stálezelený jehličnan vhodný do stínu
Lucie Peukertová, foto Shutterstock a archiv autorky
Uložit