Zkroťte kámen kolem domu
Krása přírodního materiálu a zároveň odolnost a pevnost betonu – tyto vlastnosti dělají z gabionů stále oblíbenější stavební materiál, který nachází své místo v zahradě a kolem domu. Nevyřešily by také vaše dilema, z čeho […]
Krása přírodního materiálu a zároveň odolnost a pevnost betonu – tyto vlastnosti dělají z gabionů stále oblíbenější stavební materiál, který nachází své místo v zahradě a kolem domu. Nevyřešily by také vaše dilema, z čeho postavit plot, pergolu či jiné drobné stavby?
Základem gabionů jsou speciální koše nebo sítě ze svařovaných pozinkovaných sítí, které se ohýbají a formují do mnoha tvarů a velikostí. Plní se zpravidla různými typy kamenů, ovšem stále častěji se setkáte uvnitř i s dřevěnými poleny, lahvemi, cihlami a jiným materiálem. Použít můžete opravdu téměř cokoli.
Padesátiletá životnost
A co se stane, až drátěný koš zreziví? Právě na životnost se zájemci o gabionové koše ptají nejčastěji. Výrobci jim odpovídají, že u kvalitně provedených košů se pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti lety. Je tedy pravděpodobné, že se vám plot či stěna přestanou mnohem dříve líbit nebo změníte koncepci zahrady a gabiony odstraníte dříve, než začnou dosluhovat.
Za zkrácení životnosti zpravidla nemůže ani tak drát, z něhož jsou koš či sítě upleteny, jako stabilita celé stavby. Při tvarování prvků je proto důležité, aby konstrukce měla co nejméně spojů. Pokud jsou špatně udělané, mohou se stát rizikovým místem celého plotu či stěny, protože kdyby povolily, jednotlivé kvádry by neudržely svůj tvar a stavba by se mohla zhroutit. Kvalitně udělané koše mají zpevněnou přední stěnu a uvnitř se nacházejí drátěné výztuhy.
Za standard se sice považují koše s velikosti metr na metr a tloušťce padesát centimetrů, u ok to bývá deset krát deset centimetrů. Na přání však firmy dokážou tyto rozměry nejen změnit, ale prakticky vyrobit cokoli. Záleží, co z nich chcete stavět a čím je hodláte plnit.
Kámen není jedinou možností
Nejčastější výplní gabionových košů je kamenivo, které se dovnitř buď skládá, nebo sype. Při jeho volbě se doporučuje brát ohled nejen na to, jak vypadá, ale také počítat s tím, že bude padesát let vystaveno rozmarům počasí a povětrnostním vlivům. Musí proto být neštěpivé a dostatečně tvrdé. Pokud si člověk dělá gabiony sám nebo narazí na vstřícnou firmu, může volit různobarevné kamenivo a vytvořit zajímavý architektonický prvek. Určitě je ale třeba dodržovat pravidlo, že na pohledovou stranu konstrukce má přijít kámen, který je jeden a půl až třikrát větší než je velikost ok.
Ovšem nejen kámen slouží jako výplň gabionových košů. Ti odvážnější nebo majitelé nemovitostí, kteří berou gabiony jako dočasný prvek, se mohou kamene zcela vzdát a koše naplnit cihlami, stavební sutí, dřevěnými poleny –, fantazii se meze nekladou. Poměrně rozšířené jsou koše plněné zeminou doplněnou geotextilií a osazené rostlinami, případně pískem, pro něž se používá název bastiony. Méně tradiční variantou jsou prázdné drátěné koše, které se nechávají prorůst vhodnými rostlinami.
Více než jen opěrné zdi
Z gabionů v zahradě postavíte více, než jen obyčejné zdi. Díky pevnosti těchto konstrukcí není problém z nich stavět schodiště nebo drobné zahradní prvky, jako jsou pergoly, přístřešky pro auta, zahradní domky nebo třeba oválná ohniště, květináče, lavice, lehátka či jiný nábytek. Zde se zpravidla plněné koše doplňují dřevěnými či dřevoplastovými sedáky a opěrkami, které jsou přece jen pohodlnější než kámen.
Protože jde o takzvanou suchou stavbu, do budování, tedy plnění košů, se můžete pustit bez ohledu na roční období a počasí. Za plus jde označit i to, že nevyžadují – tedy pokud je naplníte kamenem či jiným nezničitelným materiálem – žádnou údržbu.
Od starých Egypťanů
Také máte pocit, že gabiony vidíte kolem sebe až posledních deset či dvacet let? Omyl. Jejich historie se začala psát mnohem dříve. Už staří Egypťané, ale i Číňané používali rákosové koše plněné pískem, tehdy hlavně pro vojenské účely. Dnes se gabiony – u nichž ale rákos a písek nahradily drátěné koše vyplněné po obvodu přírodním či lomovým kamenem a uvnitř zeminou – používají mnohem účelněji.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Uložit