Suchovzdorné druhy trvalek jsou důležitým prvkem prérijních záhonů.

I užitková zahrada může být krásná

07. 01. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Jedlé rostliny na dlouhou dobu opustily velkou část českých zahrad s argumentem, že zahrada má být především krásná. K čemuž užitkové rostliny nemohou přispět. Přitom opak je pravdou. Rozhodli jsme se proto tuto křivdu napravit a seznámit vás s jejich estetickým potenciálem.

Jako v jiných oborech, také v tom zahradnickém sem tam ještě přežívají nějaké ty mýty a předsudky, které se odstraňují jen velmi pomalu. To je i případ jedlých rostlin, které se běžně vysazují jen do užitkové zeleninové zahrady, a ta se navíc od okrasné zahrady často odděluje, protože užitková zahrada přece nikdy nemůže vypadat zajímavě. To však vůbec neplatí. Některé jedlé rostliny přitom na své zahradě možná už dávno pěstujete s domněním, že jste si koupili okrasný druh s pěknými květy. Pojďme se na téma jedlých rostlin podívat z jiného úhlu a pozvat je do okrasné zahrady, kde mohou nahradit některé agresivní alergeny nebo silně jedovaté druhy, které jsou rizikem zejména pro malé děti, případně domácí mazlíčky.

Mezi jedlými rostlinami, které rádi využijete v kuchyni, objevíte atraktivní skvosty, které na jaře obalí pestré květy, na podzim zase jejich listy zahalí závoj teplých barev.

Mezi jedlými rostlinami, které rádi využijete v kuchyni, objevíte atraktivní skvosty, které na jaře obalí pestré květy, na podzim zase jejich listy zahalí závoj teplých barev. Dokonce plnohodnotně obstojí i mezi okrasnými trvalkami. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Bylinky a aromatické rostliny zažívají zlaté časy především v posledních letech. Oceňujeme u nich celkový habitus, atraktivní květy i příjemnou vůni a chuť. Tematická bylinkoviště se tak často stávají součástí okrasných i přírodních zahrad.

Různé druhy tykví jsou doslova hitem mezi moderními zahrádkáři.

Různé druhy tykví jsou doslova hitem mezi moderními zahrádkáři. Díky zájmu o kulinářské umění se využívají v kuchyni, ale zároveň si s nimi vyhrajete i při podzimní tvorbě zahradních dekorací. Bizarní tvary a výrazné barvy nás prostě baví a není se čemu divit. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Bylinky mezi trvalkami?

Jedlé rostliny rozhodně nezačínají a ani nekončí pouze zeleninou. Před šíří sortimentu nelze než smeknout, protože v této bohaté skupině objevíme mnohé rádoby okrasné stromy, opadavé keře, bylinky, a dokonce i některé hlíznaté jarní rostliny. V posledních letech se široká veřejnost věnuje čím dál tím častěji bylinkové tematice. Možná už i vás postupem času přestalo bavit nakupování syntetických léčiv a raději si při nachlazení uvaříte bylinkový čaj s medem, než abyste se „ládovali“ pilulkami. Mnohé jistě potěší, že se v sortimentu bylinek nachází mnoho druhů, které se svou krásou vyrovnají ostatním trvalkám. Kromě toho, že si z nich vyrobíte zdravý čaj, nasušíte koření pro letní grilování nebo si z jejich listů vyrobíte skvělou pomazánku, jsou také ideálními partnery pro včelaře, protože jsou silně medonosné. Zkuste do svého trvalkového záhonu vysadit zavinutku podvojnou (Monarda didyma), fialově kvetoucí agastache (Agastache sp.), dobromysl (Origanum vulgare), diviznu (Verbascum sp.) nebo oman (Inula helenium) a uvidíte, jak vám zahrada najednou rozkvete.

Dvouletou macešku si nejčastěji spojujeme se sortimentem rostlin do nádob a ornamentálních výsadeb. Jen málokdo ovšem ví, že se křehké květy perfektně hodí na zdobení moučníků i jiných pokrmů.

Dvouletou macešku si nejčastěji spojujeme se sortimentem rostlin do nádob a ornamentálních výsadeb. Jen málokdo ovšem ví, že se křehké květy perfektně hodí na zdobení moučníků i jiných pokrmů. Sametové květy úžasně vypadají, a navíc i zajímavě chutnají. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Plody na okrasných dřevinách

Jedním z aktuálních trendů moderní zahradní architektury jsou druhy dřevin, které nesou drobné ovoce. Mnohé z nich fungují jako spolehlivé antioxidanty, jejichž plody konzumované začerstva vám dodají potřebnou dávku vitaminů a minerálů a váš organismus vyčistí od všech škodlivin. Na okrasné zahradě rozhodně neudělají ostudu muchovníky (Amelanchier sp.), temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) − lidově nazývaný černý jeřáb, bíle kvetoucí nenáročný keř mišpule obecná (Mespilus germanica) nebo třeba kdouloň obecná (Cydonia oblonga), jejíž plody jsou sice zasyrova nepoživatelné, ale po uvaření chutnají výtečně.

Při exkurzi za jedlými okrasnými druhy je možná překvapivě dobré opustit tradiční stanoviště a zatoulat se do vřesovištních výsadeb, kde se vedle pěnišníků a azalek mohou vyjímat také některé jedlé krásky.

Bylinky skvěle vyniknou například v proutěných koších.

Ne každý má to štěstí a vlastní zahradu. Pokud ani vy nemáte kousek vhodného pozemku, kde byste se vyřádili při pěstování užitkových rostlin, nebojte se zapojit fantazii a zkuste pěstování v nádobách. Bylinky skvěle vyniknou například v proutěných koších. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Bezpečná zahrada pro děti

Problémem většiny zahradních rostlin je jejich jedovatost. I druhy, které vypadají bezpečně, nemají na svém povrchu žádné trny nebo žahavé chlupy, jsou většinou nejedlé a při konzumaci většího množství plodů nebo listů mohou vyvolat příznaky otravy. Největší riziko se týká hlavně vzhledově atraktivních rostlin, které vytváří šťavnaté plody lákající malé děti ke sklizni a ochutnání. Pokud toto riziko nechcete podstupovat, upřednostněte majoritní zastoupení okrasných, a přesto jedlých druhů. Ze sortimentu si vybere i ten nejnáročnější majitel zahrady. Rozhodně se nemusíte bát, že bude zahrada působit všedně – i mezi jedlými rostlinami objevíte zahradní královny krásy.

Na tuto krásnou dřevinu se poněkud zapomnělo, ačkoliv ji běžně pěstovaly naše babičky.

Na tuto krásnou dřevinu se poněkud zapomnělo, ačkoliv ji běžně pěstovaly naše babičky. Při roubování hrušní se používá jako podnož a v době zralosti její plody uvolňují medově nasládlou vůni. Řeč je o zapomenuté kdouloni, která se dnes vrací, ale spíše jako okrasná rostlina. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Jedlé vřesoviště

Kyselá půda vyhovuje především borůvce chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), která je v současné době nabízena i v odrůdě s růžovými plody. Jejím vděčným sousedem ve vřesovištním záhonku může být borůvka kamčatská (Vaccinium camtschaticum), brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) nebo netradiční klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon). Všechny jmenované druhy se v zahradní architektuře používají jako vizuální přechod mezi specifickou vřesovištní výsadbou do dalších tematických částí zahrady, navíc jejich plody působí jako vitaminová bomba a silný antioxidant. V čem spočívá jejich okrasná funkce? Borůvka se na podzim barví do sytě oranžové barvy s nádechem do růžova, brusnice a klikvy zase vytvářejí okrasný podrost pod dalšími dřevinami.

Všestranná levandule pocházející ze Středomoří nás asi nikdy nezklame.

Všestranná levandule pocházející ze Středomoří nás asi nikdy nezklame. Pro svou vůni i chuť se používá do kořenících směsí, do bylinných nálevů, ale stejně tak si z ní vyrobíte třeba chutný sirup. Tato silně vonící kráska se uplatňuje v různých typech výsadeb i v zahradní aromaterapii. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Možnosti uplatnění

Pokud stále ještě hledáte důvod, proč dát na své zahradě šanci právě okrasným jedlým druhům, možná vás přesvědčí jejich všestranné uplatnění. Hodí se totiž do zahrady venkovské přírodní, stejně tak i do divoké permakulturní. Jejich použití má své odůvodnění také v ryze okrasné městské zahradě, kde umožňují i na stísněném prostoru sklizeň chemicky neošetřených plodů. Mnohé méně vzrůstné druhy dřevin včetně bylinek navíc vypadají dobře v nádobách na terase, v truhlíku na okně nebo v závěsném koši na balkoně. Své nezastupitelné místo mají také na zahradě určené pro malé děti a alergiky.

Tematika jedlých květů je opravdu rozsáhlá a neskutečně zajímavá.

Tematika jedlých květů je opravdu rozsáhlá a neskutečně zajímavá. Mnohé trvalky na zahradách jsou jedlé a navíc chutnají opravdu dobře. To platí také u okrasné denivky, jejíž jemně kořeněné květy doplní zeleninové saláty i masité pokrmy. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

Okrasná zelenina

Již dávno neplatí, že se zelenina musí krčit v koutku užitkové zahrady, oddělené od okrasné části vysokým živým plotem. Nebojte se zeleninovou zahradu pohledově propojit s ostatními částmi zahrady. Také užitková zahrada si zaslouží zajímavé koncepční řešení − aby jí to opravdu slušelo, dopřejte jí některé vzhledově atraktivní odrůdy zeleniny. Určitě vás nakonec překvapí, jak skvěle na záhonech vypadá barevný mangold, popínavá ačokča, fazole na atraktivních proutěných oporách, pestré odrůdy patisonů, cuket a dýní nebo třeba netradiční kalabasa. Stejně tak zajímavě může vypadat i zahradní kompost, jehož vrchol osázíte na dusík náročnými druhy zeleniny.

Suchovzdorné druhy trvalek jsou důležitým prvkem prérijních záhonů.

Suchovzdorné druhy trvalek jsou důležitým prvkem prérijních záhonů. Poskytují totiž velký prostor pro pěstování celé řady aromatických a léčivých rostlin. Dobrou práci v těchto na péči nenáročných výsadbách odvádějí divizny, saturejky, mateřídoušky v různých druzích i dobromysl. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ

TEXT A FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ časopis HOME 10/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: ačokča brusnice bylinky fazole kdouloň léčivé bylinky levandule lékařská mango trvalky uzitkova zahrada
Sdílejte článek

Diskuze