Autoklika_povrch_cerny_chrom_brouseny_mosaz_antik_titan_chrom_mat_mosaz_lesteno_foto_zdroj_M&T
Zdroj: M&T

Autoklika nabízí italský rukopis a českou preciznost

14. 10. 2025 Sdílet

Inovativní tvar, ergonomie a špetka retro-futurismu… to je nový model dveřního a okenního kování Autoklika, navržený v Itálii a zrozený v Česku. Do interiéru vnáší estetiku automobilového světa, z něhož autor David Bodino čerpal inspiraci jak pro tvar kliky, tak pro její název.

Spojení kreativní vize italského designéra Davida Bodina a české rodinné manufaktury M&T dalo vzniknout Autoklice – novému modelu kování, který kombinuje hravost jižanské estetiky s precizností českého řemesla.

„Kliky jsou klíčovým bodem kontaktu mezi lidmi a okolním světem. Mojí představou bylo vytvořit takovou, která propojí ergonomii s inovativním řešením, podobně jako u automobilů, kde se vývoji klik a jejich otevírání věnuje obrovská pozornost,“ vysvětluje designér.

Výsledkem je objekt připomínající linie klik slavných italských vozů – trochu retro, trochu futuristický, ale vždy dokonale padnoucí do ruky. Do vizuálního vyznění Autokliky pronikly také prvky stylu streamline moderne z konce 30. a 40. let 20. století v Americe, kdy zaoblené tvary vznikly z estetického funkcionalismu, kde byla aerodynamika spíše symbolická.

Autoklika_povrch_mosaz_antik_wc_zamek_foto_zdroj_M&T

Zdroj: M&T

I když navenek model působí velmi jednoduše, uvnitř skrývá sofistikované technické řešení – integrovanou rozetu i vratnou pružinu zámku přímo do těla kliky, která díky tomu zůstává pohledově čistá, bez viditelných konstrukčních komponent. Právě tato filozofie spojení pevných a pohyblivých prvků do jednoho vizuálního celku je pro automobilové kliky typická.

„Model mistrně vystihuje originální italskou autokliku a nenápadně její hmotu přenáší na interiérové dveře, které jsou násobně větší,“ dodává Roman Ulich z M&T.

Autoklika je vyrobená z masivní mosazi, která vyniká vysokou pevností a odolností. S výběrem z celkem sedmnácti povrchových úprav a barevných odstínů je možné ji dokonale přizpůsobit konkrétnímu interiéru. Kolekce navíc umožňuje sjednocení kování napříč celým projektem – k dispozici je varianta pro klasické i celoskleněné dveře a také pro okna.

Od prvotní inspirace ke společnému projektu

Impulz ke spolupráci vzešel přímo od české manufaktury M&T, která Davida Bodina oslovila v Miláně během prezentací dveří výrobce Ferrero Legno na zahraničních veletrzích, kde v té době působil jako umělecký ředitel. Jak sám designér vzpomíná, bylo to pro něj jednoduché rozhodnutí:

„Ještě před spoluprací s M&T jsem měl možnost profesionálně se seznámit s českou kulturou. Přesvědčila mě vysoká technická kvalita, preciznost, spolehlivost i odbornost. Skvělý mix tradice a inovací a mimořádná ochota zapojit se. Z této příležitosti jsem byl opravdu nadšený.“

Během spolupráce se obě strany potkávaly nejen s technologickými výzvami, ale i s odlišným vnímáním ergonomie a proporcí mezi italskou a středoevropskou kulturou. Zpočátku si designér představoval kliku ovládanou tahem k sobě, podobně jako u automobilů. Nakonec ale zůstal u klasického rotačního pohybu, který v tomto netradičním designu přesto dokáže překvapit.

Klika_Autoklika_povrch_titan_bronz_mat_foto_zdroj_M&T

Zdroj: M&T

„Každý projekt přináší jedinečné výzvy, které vyžadují řešení na míru a schopnost přizpůsobit se. I v tomto případě bylo nutné původní koncept adaptovat reálným výrobním podmínkám, což se ukázalo jako jedna z nejnáročnějších částí procesu,“ říká David Bodino.

„Co se týče vzhledu kliky, o tom měl David od začátku poměrně jasnou představu, my jsme ji ale museli sladit s konstrukčními a výrobními možnostmi. Postupovali jsme pomalu, nikam jsme nespěchali. Postupně ji tvarovali,“ informuje Roman Ulich z M&T.

Projekt se dokonce v určité fázi na čas zastavil, aby mohly být klíčové detaily znovu promyšleny a dotaženy. „Pauza není překážkou, ale okamžikem reflexe. Někdy je nezbytné přehodnotit směr, aby bylo jasné, na čem skutečně záleží,“ dodává designér.

Nakonec se ukázalo, že právě vzájemná důvěra a respekt mezi italským designérem a českým výrobcem byly tím, co posunulo výsledek na vyšší úroveň. „Odborníci z M&T vědí, co dělají. Roman Ulich není jen průmyslník, ale také designér, a to spolupráci nesmírně usnadňuje. Rozumí tvůrčímu procesu, podporuje ho a vždy je ochotný prozkoumat nové nápady,“ glosuje spolupráci David Bodino.

Klika v širším vnímání architektury

Autoklika ukazuje, že i drobný interiérový detail může nést zkušenosti ze světa velkého designu a povýšit dveřní kování na plnohodnotný architektonický prvek.

Jak sám David Bodino závěrem dodává: „Souzním s ikonickou myšlenkou velkého italského architekta Ernesta Nathana Rogerse ‚Od lžíce k městu‘, která vyjadřuje, že designér má povinnost řešit vše – od toho nejmenšího objektu po velké městské struktury. V konečném důsledku jde vždy o prvky, které ovlivňují naši interakci s prostorem kolem nás, a tvarování těchto rozhraní je právě úkolem designéra.“  

David_Bodino_autor_navrhu_kovani_Autoklika_foto_2_zdroj_M&T

Zdroj: M&T

David Bodino

Svými kolegy je popisován jako transverzální designér, hluboce zaujatý designem jako kulturním a tvůrčím aktem. Vystudoval architekturu na Polytechnické univerzitě v Turíně a získal doktorát z designu, kde svou profesionální kariéru kombinoval s intenzivním výzkumem a výukou na několika evropských univerzitách, se zvláštním zaměřením na muzea a muzejní instalace.

Profesně se vzdělával ve Španělsku na konci 90. let 20. století a hluboce ho ovlivnila kultura katalánského minimalismu. Dbá na technologický vývoj a vedl návrh řady inovativních projektů, kombinujících formální důslednost, experimentování a kulturní citlivost v oblastech od produktového designu přes interiérový design až po architekturu. Pracoval převážně mezi Francií a Itálií a rozvíjel mezinárodní spolupráci.

Zdroj: PR článek pro M&T

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dveře do bytu dveře do domu
Sdílejte článek