
Byly na úřadech, u babičky i ve školách. Tyto retro rostliny kdysi nechyběly v žádné domácnosti
Běžně jste se s nimi mohli setkat ve škole, na úřadě, v čekárně u lékaře, na chodbě paneláku, ale i u babičky doma. Mnohé rostliny, které byly oblíbené už za socialismu, pěstujeme dodnes. Pojďme si představit 10 retro pokojových rostlin, které krásně vyniknou i v moderních interiérech.
1. Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)
V tomto seznamu rozhodně nesmí chybět! Tchynin jazyk si možná pamatujete z parapetů školních oken. Ty větší, které se na okno nevešly, jsme vídali na chodbách nebo v jídelnách. Sansevieria je velmi odolná a nenáročná na pěstování – dobře snáší sucho, stín i přímé slunce. Navíc čistí vzduch, takže ji klidně můžete mít i v ložnici. Pozor ale na dětské pokoje a chodby – je jedovatá, a proto ji držte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.
2. Šplhavník zlatý (Epipremnum aureum)
Lidově zvaný „divý Janko“, patří k rostlinám, které nesměly chybět v žádné domácnosti. Roste velmi rychle a může vytvořit krásnou popínavou dekoraci na polici nebo v závěsném květináči. Pokud do květináče zapíchnete kokosovou tyč, bude se po ní pnout vzhůru. Zalévejte ho až ve chvíli, kdy vrchní vrstva půdy vyschne. Nepotřebuje přímé slunce – postačí mu polostín či stinné místo.
3. Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum ‘Variegatum’)
Dlouhé, tenké, mírně převislé listy s bílým pruhem uprostřed oživí každou domácnost nebo kancelář. Vyrůstají z růžice, takže připomínají rozcuchanou hlavu nebo pavouka – v angličtině se mu proto říká spider plant. Rozmnožování je jednoduché – stačí oddělit malé rostlinky, které vyrůstají z mateční rostliny, a zasadit je zvlášť. Dobře snáší vlhká a stinná místa, takže se hodí i do koupelny.
4. Pokojové kapradiny (Nephrolepis exaltata)
Chcete-li si doma vytvořit atmosféru lesa nebo džungle, jsou kapradiny ideální volbou. Například nefrolepka vznešená miluje vlhko a polostín – nezapomeňte ji proto pravidelně rosit. Do její blízkosti můžete umístit misku s vodou nebo zvlhčovač vzduchu. Za správnou péči se vám odmění bohatým olistěním a svěží zelenou barvou.
5. Fíkusy (Ficus benjamina)
Stejně jako u jiných rostlin existuje více druhů fíkusů. Běžně je najdeme v domácnostech a pěstovaly je už naše babičky. Tento příbuzný fíkovníku skvěle osvěží váš interiér. Nesnáší nízké teploty, suchý substrát, časté přemisťování ani průvan. Najdete-li mu vhodné, chráněné místo s dostatkem rozptýleného světla, ponechte ho tam – jinak může začít shazovat listy.
6. Monstera (Monstera deliciosa)
Pamatujete si tu obrovskou monsteru z obýváku vašich prarodičů? I když působí trochu retro, rozhodně si zaslouží pozornost. Její velké, děrované listy jsou skutečnou ozdobou. Dorůstá do velkých rozměrů a skvěle zaplní prázdné, zastíněné rohy místností. Pokud se vám líbí styl urban jungle, s monsterou ho doma snadno vytvoříte.
7. Difenbachie (Dieffenbachia ‘Sublime’)
Tato exotická kráska zaujme na první pohled svými velkými zelenými listy s bílými nebo žlutými skvrnami. Čistí vzduch a obohacuje ho o kyslík. Dávejte však pozor – je prudce jedovatá, proto při manipulaci používejte rukavice a mějte ji mimo dosah dětí a zvířat. Difenbachie se přirozeně naklání za světlem, proto ji jednou za měsíc lehce otočte, aby rostla rovně.
8. Toulcovka (Spathiphyllum wallisii)
Pokud hledáte krásnou zelenou rostlinu, která kvete a je vhodná i pro začátečníky, vyberte si toulcovku. Její bílé květy připomínají lilie nebo anturie. Při správné péči kvete dvakrát ročně – obvykle na jaře a na podzim. Zbavuje vzduch škodlivin jako benzen či formaldehyd, které se uvolňují z nábytku. Má ráda vlhko, takže se jí bude dařit i v koupelně.
9. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
Pochází z Afriky, a proto výborně snáší sucho – neublíží mu ani občasné zapomnění na zálivku. Hodí se do domácností i kanceláří. Jeho elegantní vzhled vynikne ve vysokém květináči. Z listů pravidelně otírejte prach, aby zůstaly lesklé a zdravé. Občas ho můžete i osprchovat – květináč zabalte do igelitového sáčku a rostlinu opláchněte jemným proudem vody.
10. Muškát vzpřímený (Pelargonium zonale)
Na závěr nesmíme zapomenout na muškáty. Červené, bílé nebo růžové zdobily balkony rodinných domů i paneláků už před padesáti lety. Kvetou od pozdního jara až do podzimu. Před prvními mrazíky je přeneste dovnitř a přezimujte na suchém a světlém místě. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím růst nových. Milují vzdušná, slunná místa a pravidelné hnojení.
Text: Lenka Kollarčíková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME