07. 10. 2019 Sdílet

„Mnoho lidí považuje vypínač za samozřejmost a nevěnuje mu pozornost. Naši klienti bývají překvapeni, když se jejich výběrem začneme zabývat a přemýšlet o něm jako o esteticky hodnotném prvku. Jako součást bydlení je mu ale třeba přisuzovat minimálně stejnou důležitost jako výběru podlahy či zařizovacích předmětů,“ říká architekt Martin Machů z ateliéru ti architekti.

retro otočné vypínače

FOTO Hager Electro

Takový vnitřní prostor by z pohledu na bytový dům z 60. let čekal asi málokdo. Za zateplenou fasádou s plastovými okny ale není tak zcela běžný byt. Jeho předností je velkorysá podlahová plocha a stropní vytápění. Architekti Martin Machů a Anna Holešovská vytvořili průhledy celým bytem v obou jeho osách. Již od vstupních dveří můžete přehlédnout celkovou délku bytu. Obývací pokoj s jídelnou a kuchyní se rozprostírá přes celou šířku bytu – respektive patra – a umožňuje odsud přístup na oba balkóny. Architekti kombinovali nové se starým, banální s nečekaným. Pro zavěšení rostlin použili kari síť, místo obrazu či autorského prvku na stěnu zavěsili kolo (autentický dopravní prostředek na kontrolní dny) jako symbolickou parafu za dokončeným projektem. Do interiéru použili retro otočné vypínače berker serie 1930 v bakelitovém provedení. „Je naším favoritem mezi domovními spínači, potkáte se s ním v mnoha našich realizacích, protože k našemu stylu, přístupu i k jednotlivým projektům nám sedí nejčastěji,“ usmívá se Martin Machů. „Vypínač je to první, po čem večer saháte, několikrát denně jej míjíte a nachází se na viditelném místě. Jeho výběr tedy nepodceňujeme. Musí být nejen praktický, ale také hezký. Teprve kombinací pečlivě vybraných jednotlivostí vznikne výborný celek,“ vysvětluje Martin Machů.

retro otočné vypínače

FOTO Hager Electro

retro otočné vypínače

FOTO Hager Electro

100 let vypínačů berker – 100 let stylu Bauhaus

Vypínače berker letos slaví 100 let od doby svého vzniku. Pyšní se proto stejným rokem narození, jako umělecká škola Bauhaus. Tradičního výrobce vypínačů z německého Schalksmühle spojuje s kolébkou klasické moderny z německého Dessau především záliba v souznění vzhledu a funkce. Však také sám Walter Gropius, zakladatel školy Bauhaus, používal ve svých až do posledního detailu promyšlených architektonických skvostech ve 20. letech 20. století právě vypínače berker. Během nedávné důkladné rekonstrukce byly opět do budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau použity vypínače berker serie 1930 a serie glas. „Obě tyto designové řady sledují přesně v souladu s principy Bauhausu striktně funkční a přímočarou linku bez jakýchkoliv příkras a kompromisů. A právě díky této redukci až na samu podstatu dosahují nadčasové estetiky,“ vysvětluje Katrin Grund, zakladatelka designového obchodu Monobrand. „V mých očích hraje vypínač v interiéru rozhodně velkou roli. Ačkoli v realitě patří výběr vypínače v 90% k ne příliš zásadním tématům, kterým by se investoři věnovali. Více času investují do pečlivého výběru osvětlení, než do výběru spínačů. Ale to je škoda! Často může výběr vysoce kvalitních vypínačů a zásuvek završit a podtrhnout umělecký dojem z celého interiéru,“ dodává Katrin Grund.

www.hager.cz/vypinac

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.

Kategorie: Design interiérů
Tagy: designove vypínače retro otočné vypínače
Sdílejte článek