Feng shui ve vaší kuchyni

06. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

I naši předkově věděli, jak významnou roli hraje kvalitní strava. Věnovali proto její přípravě daleko více pozornosti, než jí věnujeme dnes my. I z hlediska feng shui je strava velmi důležitým zdrojem životní energie – […]

I naši předkově věděli, jak významnou roli hraje kvalitní strava. Věnovali proto její přípravě daleko více pozornosti, než jí věnujeme dnes my. I z hlediska feng shui je strava velmi důležitým zdrojem životní energie – takzvané Qi (čchi). Feng shui neřeší jen její kvalitu a tok v prostoru, ale také chápe, že kvalitní životní energii lidé čerpají i ze svého stravování.

 

Kvalita jídla nesouvisí jen s kvalitou surovin a umění kuchaře či kuchařky. Velmi silně ji ovlivňuje také prostředí, kde je strava připravována a konzumována. Z tohoto důvodu řadí feng shui kuchyň a jídelnu mezi nejdůležitější místnosti bytu či domu. Kvalita těchto místností se totiž odráží v kvalitě stravy i energie. Je proto důležité, aby zde převládaly ty energie, které jsou pro nás nejvhodnější. Jsou-li naopak nekvalitní či pro nás negativní, pak je konzumujeme společně s jídlem.

Hojnost a kvalita jídla je odrazem toho, jak se nám žije, jakou životní úroveň máme k dispozici. Naši předkové vždy považovali bohatý stůl za známku bohatosti a plné oblé břicho bylo znamením hojnosti v životě. Feng shui dává kvalitu a hojnost kuchyně také do souvislosti s hojností a bohatstvím v životě. Správné nastavení energií v kuchyni a jídelně tak může velmi silně ovlivnit i vaše tučné nebo vyhublé konto.


Které elementy jsou vhodné?
Jak již víme z předchozích dílů našeho seriálu, náš život ovlivňuje harmonie pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda). Tyto prvky představují celistvost světa a života. Chceme-li, aby nám v životě nic nechybělo, je důležité mít v našem životě zastoupení všech pěti prvků. Jejich poměr však bude záležet na nás, jací jsme, co od života očekáváme, jaký život chceme žít. Dále je velmi důležitý také náš styl stravování. Chceme-li vařit poctivé domácí jídlo, pak by v kuchyni měla převládat energie země s podporou energie ohně. Zemitou energii můžete podpořit barvou žlutou, hnědou, béžovou či medovou. Z materiálů můžete využít keramiku a porcelán. Vše kovové naopak schovejte do šuplíků či skříněk, protože kovová energie energii země vyčerpává.

Zemi můžete podpořit ohnivými doplňky. Mohou to být červené či oranžové hrnečky, utěrky, kořenky a podobně. Rozhodně dbejte na to, aby vše vypadalo stabilně, bytelně, pevně a spolehlivě. Jste-li příznivcem spíše zeleninové a ovocné stravy, vyzdvihněte element dřeva. Kromě přírodního dřeva si můžete pomoci květinami, zelenou barvou a vertikálami (vše věšte a stavte na výšku). Můžete také využít element vody. Voda naopak dřevu prospívá, patří k ní modrá a černá barva a samozřejmě také voda jako taková.

Pořádek musí být!

Pamatujte na to, že v kuchyni musí být dostatek světla a prostoru. Může zde vládnout i mírný, ale zvládnutelný chaos. Vše by mělo působit lehce, světle a uvolněně. Nesmí zde být nic nefunkčního či rozbitého. To se týká hlavně nádobí. Žádný talíř či hrnek nesmí být oprýskaný nebo jinak poškozený. To vše jsou energie, které na nás působí velmi negativně a škodlivě. Pozor také na nostalgie. Takový porcelán po babičce, který nikdo nepoužívá a spíše překáží, než pomáhá, nemusí být zrovna pozitivní energií.

Zásadním pravidlem pro kuchyň je, že sporák či trouba nesmějí být umístěny vedle nebo naproti dřezu, chladničce, mrazáku či myčce. Sporák patří k energii ohně a ostatní k energii vody. Tyto dva elementy vytvářejí značně aktivní energii, která může přinášet nervozitu. Také jídelna by měla umožňovat co nejlepší čerpání energie z jídla.  I zde by mělo být přítomno všech pět prvků.  U jídelny je velmi důležitý prostor. Je důležité, aby kolem jídelního stolu byl dostatek prostoru, aby zde každý mohl volně procházet. Každý by měl mít také dostatek místa u stolu na pohodlné stravování.

Tato kuchyň s jídelním koutem má velmi silnou energii země a kovu. Budou se v ní dobře vařit tradiční domácí jídla. Doporučili bychom však více podpořit element ohně, a to například červenou či oranžovou barvou, neboť rudé květy nejsou dostačující. Židle u jídelního stolu jsou nevyhovující. Nemají pevná a vysoká záda a nevypadají stabilně ani pohodlně. Hodila by se sem spíše pohodlná jídelní křesla Paris od tradiční české značky TON.  Kromě odvážného červeného čalounění můžete vybírat z několika dalších barevných variant.Jak zvolit správný nábytek?
Stůl by měl být kulatý či oválný. Pokud nelze využít tento tvar, pak by měl mít alespoň rohy oblé či zakryté ubrusem. Židle by měly být velmi pohodlné, měkké, aby se v nich příjemně sedělo. Záda židle by měla být plná a co nejvyšší (ideálně až do výše hlavy). Vhodné je, když židle mají i opěrky na ruce. Čím pohodlněji sedíme, tím více si dokážeme na jídle pochutnat a čerpat z něho energii. Feng shui také doporučuje, aby u stolu byla alespoň jedna židle navíc, kdyby náhodou někdo přišel. To pak dodává dojem, že máme více jídla, než sami potřebujeme, což je znak hojnosti. Při jídle je na stole vhodná svíčka, kterou při konzumaci zapálíte. Oheň totiž podporuje trávení a chuť k jídlu.

Jídelna by měla vypadat honosně. Mělo by zde být patrné, že se nám dobře daří, že máme všeho dostatek. Proto doporučujeme vytvořit tak zvaný koutek hojnosti. Může to být komoda, na které je velká mísa plná ovoce nebo ořechů, nebo obraz na stěně v jídelně, na kterém je hlavním motivem jídlo a pochutiny. Hojnost podpoříme i zrcadlem, které pověsíme tak, aby odráželo jídlo na stole. Čím větší pocit hojnosti vytvoříme, tím větší hojnost nalákáme do svého života.

Jídlo, jeho příprava a způsob konzumace mají velký vliv na kvalitu našeho života. Čím více energie dokážeme z jídla čerpat, tím silnější, zdravější a vyrovnanější můžeme být. Proto si na zařízení kuchyně a jídelny dávejte opravdu záležet. Vždyť doba párků v rohlíku a polévek z mikrovlnky je již dávno za námi!

BYU FENG SHUI CENTRUM PRAHA
Dagmar a Jiří Černákovi
V našem centru pomáháme klientům vytvářet harmonický domov. Klademe důraz na jedinečnost každého člověka, konkrétní rodinné vazby, skutečné potřeby a přání. Neopomíjíme ani hledisko funkčnosti prostoru. Uplatňujeme principy tradičního umění feng shui, které je založeno na harmonii člověka s prostředím, ve kterém žije a pracuje.
Více informací na www.byu.cz

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum Praha
FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková

Kategorie: Design interiérů Kuchyně
Tagy: feng šuej interier kuchyň zarizovani
Sdílejte článek

Diskuze