Zdroj: Shutterstock

Jak se vyhnout poškození pracovní desky v kuchyni? Správný výběr materiálu je řešení

15. 08. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Povrch kuchyňské linky musí být tvrdý, odolný, praktický, snadno udržovatelný a ideálně i stylový. Jak vybrat správný materiál?

Povrch kuchyňské linky musí být tvrdý, odolný, praktický, snadno udržovatelný a ideálně i stylový. Jak vybrat správný materiál?

Předem zvažte, co všechno denně děláte na kuchyňské lince či pracovní desce ostrůvku, a podle toho vyberte kvalitní materiál. Nejen podle vzhledu či ceny. Naopak, pracovní deska je investicí, na které byste rozhodně neměli šetřit. Měla by být totiž nejodolnějším místem kuchyně s jednoduchou údržbou. Náročnější je vybrat materiál a povrchovou úpravu, která dodá srdci domu styl.

Přečtěte si také:
Jak vybrat dobrou lednici. Nevolte pouze podle designu, ale skutečných potřeb

Jaký materiál na pracovní desku vybrat?

NESTARNOUCÍ DŘEVO

Dřevo jako materiál pracovní desky v kuchyni je tradicí, která nezanikne. Dodává prostoru útulnost, přirozenost a stárnutí vůbec nevadí, spíš naopak. Pokud je to váš šálek kávy, upřednostněte tvrdé dřevo, například dub, ořech a iroko.

CENA Od přibližně 1 500 Kč za metr, podle šířky a úpravy

NEJLEPŠÍ NA Pulty na přípravu jídla, jídelní stoly, ostrůvky, barové pulty. Iroko a teak jsou ideální k použití okolo umyvadla, protože mají vysoký obsah oleje a jsou voděodolné.

ODOLNOST Pokud je tvrdé dřevo správně zapečetěné a udržované, vydrží dlouho. Nepoužívejte však pracovní desku jako desku na krájení a neodkládejte horké hrnce přímo na dřevo.

ÚDRŽBA Tvrdé dřevo nevyžaduje žádné speciální ošetření, ale vyplatí se počáteční kúra technickým olejem. Nejprve na dřevo aplikujte vrstvu oleje jednou denně po celý týden, následující měsíc stačí jednou týdne a potom během jednoho roku desku potřete technickým olejem jednou měsíčně.

Zabraňte přímému kontaktu dřeva s horkými předměty a dlouhodobému namáčení vodou, zejména v oblasti umyvadla a baterie. Zvažte instalaci nástěnné baterie, která by mohla pomoct udržovat okolí umyvadla sušší.

Tvrdé dřevo nevyžaduje žádné speciální ošetření, ale vyplatí se počáteční kúra technickým olejem.

Tvrdé dřevo nevyžaduje žádné speciální ošetření, ale vyplatí se počáteční kúra technickým olejem. Zdroj: Shutterstock

TRVANLIVÉ KOMPOZITY

Velmi praktické řešení se nabízí v mnoha designech a dá se použít kdekoliv v kuchyni – i u varných desek a v okolí umyvadla. Výhodou kompozitních materiálů je jejich tvarovatelnost za tepla bez spojů, takže pracovní deska je efektivní a bezešvá. Neexistuje místo, kam by se dostávala vlhkost nebo nečistoty. Výroba na míru obvykle netrvá déle než dva týdny.

CENA Od přibližně 1 700 Kč za metr, podle šířky a úpravy

ODOLNOST Kompozit je velmi odolný, dokonce odolnější než mnohé přírodní kameny. I když je to velmi nepravděpodobné, když se vám podaří kompozitní povrch poškrábat, odštípnout nebo zbarvit, odborníci umí problém odstranit. Navíc jakékoliv nežádoucí škrábance je možné vybrousit.

ÚDRŽBA Kompozity nevyžadují žádné počáteční ošetření, akorát utírejte rozlité tekutiny, abyste zabránili vzniku skvrn. Pracovní desku čistěte vlhkým měkkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem.

Kompozit je velmi odolný, dokonce odolnější než mnohé přírodní kameny.

Kompozit je velmi odolný, dokonce odolnější než mnohé přírodní kameny. Zdroj: Shutterstock

KŘEMEN VNESE LUXUS

Křemenné desky obsahují přibližně 90 % přírodního křemene, který je smíchaný s malým procentem pojiva. Pracovní povrch z křemene je velmi pevný, prakticky neporézní a odolný proti poškrábání, skvrnám a teplu.

CENA Od přibližně 4 500 Kč za metr čtvereční

ODOLNOST Pracovní deska z křemene je tvrdá a odolává teplu a poškrábání, ale je potřeba s ní zacházet s respektem. Vysoké teploty snese nejlépe ze všech přírodních materiálů, je odolná proti vodě. Víno a kyselina citronová však mohou zanechat skvrny, které je třeba co nejdříve vyčistit, aby nedošlo k poškození kamene.

ÚDRŽBA Kamenné kuchyňské desky potřebují prvotní ošetření a další až za 10 let. Běžně je očistíte pomocí vlhkého hadříku a jemného čisticího prostředku.

Pracovní deska z křemene je tvrdá a odolává teplu a poškrábání, ale je potřeba s ní zacházet s respektem.

Pracovní deska z křemene je tvrdá a odolává teplu a poškrábání, ale je potřeba s ní zacházet s respektem. Zdroj: Shutterstock

Na co si dát pozor

Pracovní desky jsou dostupné v různých variantách – od levnějších laminátů až po drahé žulové – a jejich cena se liší podle materiálu.

Levnější alternativy se mohou jevit jako dobrý nápad, ale nevydrží tak dlouho jako odolnější kameny nebo kompozity. Pokud máte omezený rozpočet, zkuste materiály kombinovat. Dražší a kvalitnější materiály, například kámen, umístěte do více namáhaných prostor, například ke sporáku a okolo dřezu. Dřevo nebo laminát zase na méně zatěžované plochy.

Berte v úvahu dodatečné náklady. Pulty z kamenných kompozitů obvykle potřebují odborníka na vytvoření šablony. Každý výřez (varná deska nebo dřez) může stát 90 € a více. I drážky na odkapávání vyříznuté do kamene stojí o něco více.

To, jaký materiál pracovní desky je ve vašem případě nejvhodnější, pomůže určit uspořádání kuchyně. Povrchy na rovné linky jsou levnější a snáze se montují, bezešvé materiály, jako například kompozity, mají zase smysl, když má vaše linka hodně rohů.

I tloušťka pracovní desky může změnit vzhled kuchyně. Standardní tloušťka je 30 mm. Populární jsou stále i tenčí profily – 10 nebo 20 mm. Dalším řešením je deska se silnějšími okraji, vytvořenými přidáním pruhu kompozitu nebo kamene na přední část pracovní plochy.

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Kuchyně
Tagy: kuchyňská linka kuchyňské pracovní desky
Sdílejte článek

Diskuze