Páková baterie slaví padesáté výročí

29. 09. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Páková baterie HV1 klame tělem. Ani v náznacích totiž neprozradí, že její strohý vzhled byl navržen už před půl stoletím.

Kulaté padesáté výročí slaví nejen nadčasová ikona z tohoto vydání, ale i samotná firma stojící za její výrobou. Řeč je o dánském vodovodním podniku Vola, který vznikl v roce 1968 na základech historické rodinné firmy Lund Armaturen (založené v roce 1873). Zakladatel nové firmičky Verner Overgaard toužil vyrábět praktické vodovodní baterie, které by odpovídaly modernímu životnímu stylu, a tak se spojil s architektem Arnem Jacobsenem. Úspěšný Dán se těšil dobré pověsti jako autor přívětivého funkcionalismu, precizních řešení a komplexního pohledu na problematiku. Své projekty navrhoval jako celky promyšlené do nejmenších maličkostí: rád měl pod kontrolou vše od konstrukce budovy až po kliky na dveřích. V době, kdy ho Verner Overgaard oslovil, pracoval na projektu Národní banky v Kodani. „Instalatér“ mu přišel vhod. Společně pro bankovní stavbu vyvinuli několik řešení, především převratný model 111, který jako první ukrýval všechny mechanické části vodovodního řešení do zdi a na povrchu nechal viditelné pouze nezbytné části výtoku a ovládání. Model HV1 je adaptací tohoto pionýrského řešení a je vhodný tam, kde není možné zapustit baterii do zdi. Jacobsen v obou případech neomylně sáhl po ryzí geometrii. V přímočarém tvaru spojil extrudované válce rozličných průměrů. Některé jsou užší, jiné širší, všechny však splývají do jediného tělesa z nerezavějící oceli. Vzhledem k tomu, že ani v otázce estetiky, ani funkce, ba ani technologické kvality nedovolil architekt žádný kompromis, zůstala armatura příkladem mimořádně úspěšného designu. Spolehlivě posloužila nejen v Národní bance, ale i v řadě dalších projektů v Dánsku i zahraničí.

Po Jacobsenově úmrtí v roce 1971 se na vývoji dalších adaptaci baterií Vola podílel architektův spolupracovník Teit Weylandt. Zůstal věrný Jacobsenovu designérskému odkazu, tvarové střízlivosti a maximální účelnosti, ale baterie rozvinul do početnější série pro koupelny i kuchyně. Původní armatura HV1 však dodnes zůstala vlajkovou lodí značky Vola. Podobně jako další návrhy Arneho Jacobsena, i ona je důkazem přetrvávajících hodnot dobře navrženého designu.

Arne Jacobsen (1902–1971) dánský funkcionalistický architekt a designér

Originál 1968

KLASICKÁ ARMATURA HV1 definuje „zlatý standard“ pákového řešení pro umyvadla. S drobnými technickými obměnami se nepřetržitě vyrábí v dánském závodě Vola už 50 let.

Pokračovatelé

2002

OCELOVÁ BATERIE Source se s ikonickou HV1 dělí o totožné designérské východisko: zajistit průmyslovému produktu ty nejjednodušší možné tvary tak, aby jeho účelnost nijak neutrpěla. Designérům k tomu posloužil zdravě vyladěný purismus, který se podepsal pod nadčasovou vizuální přitažlivost baterie. Italská společnost Quadro ji bez změny vyrábí i po patnácti letech a stále s ní slaví komerční úspěch.

2015

JEDNODUCHÁ DROBNOST Essence je adaptací stejně pojmenované vodovodní armatury, tentokrát ve velikosti S. Její design vychází nejen z úsilí o stylový ideál (dosažený prostřednictvím tvarosloví čistých linií), ale i o prohloubení funkce. Z toho důvodu má například „hůlka“ ovládání hrubší konec a vodovodní výtok naklonění 150°, které zajistí, aby armatura vhodně pasovala na umyvadla různých tvarů. Vyrábí Grohe.

2017

IMPOZANTNĚ ELEGANTNÍ armatura Axor Uno také patří do družiny minimalistického designu. S lehkostí se však dokázala vyhnout spartánské strohosti. Hlavní rozdíl oproti ostatním skvostům na této dvoustraně je páka tvarovaná jako malá smyčka. K ucelené siluetě přispívá i štíhlé, do výšky protáhlé tělo, které na umyvadle působí sebevědomě. Vodovodní baterie série Uno patří do portfolia luxusní značky Axor.

TEXT MICHAL LALINSKÝ
FOTO AXOR/HANSGROHE, GROHE, QUADRO, VOLA
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: pákové baterie
Sdílejte článek

Diskuze