Pod starým stropem našli hotový poklad! Stoleté dřevěné trámy určily charakter rekonstrukce bytu

28. 10. 2020
Diskuze (3)
Sdílet

Za povšimnutí nestojí jen architekti a designéři západní Evropy. Okouzlující rekonstrukce i nové projekty umí vytvořit též Poláci, Srbové, Ukrajinci, Maďaři. Rozhodně stojí za povšimnutí i rekonstrukce bytu v podání architekta z Moskvy – Borise Děnisjuka.

Moskevské architektonické studio buro5 dostalo za úkol zrekonstruovat byt v budově z roku 1914 nedaleko centra Moskvy. Kvůli historické hodnotě bytu všechna rozhodnutí, která architekt provedl, směřovala k podpoře a zdůraznění dobových prvků.

rekonstrukce bytu Kalančevskaja

Před rekonstrukci Foto Anna Michejeva

Stoleté dřevěné trámy

Rekonstruovaný byt se nachází v druhém poschodí. Původně měl výšku stropů až 420 centimetrů a vlastní krb. Jenže roky bez kvalitních úprav se podepsaly na jeho technickém stavu – cihlový strop, který ležel na shnilých deskách, spadl. Pod ním však architekt našel hotový poklad: stoleté dřevěné trámy, kovové paprsky (za které později skryli podsvícení) a mezaninové okno. Všechny tyto prvky diktovaly charakter přeměny.

rekonstrukce bytu Kalančevskaja

Foto Michail Loskutov

Tvořili do výšky

Na jedné straně byl tento objev fascinující a jasně diktoval základ originální rekonstrukce, na straně druhé přinesla vzniklá situace mnoho problémů. Výsledný efekt je však pozitivní. Díky jedinečné výšce stropu se podařilo vytvořit nad ložnicí meziposchodí s funkcí spíže. Nad koupelnou vznikl mezanin, kam se dostanete po žebříku. Velmi příjemný koutek se podařilo architektovi vytvořit i u krbu. Je to vlastně hnízdo ve stěně, kde se dá pohodlně a v teple relaxovat.

rekonstrukce bytu Kalančevskaja

Foto Michail Loskutov

Na mediteránní styl

„Nad knihovnou se mi podařilo udělat světelné okno do koupelny. Myslím, že je to dobrý prvek. Díky stropu se mezaninové okno postaralo o prostor zaplavený světlem. Tato rozhodnutí o designu a množství světla (což je pro Moskvu nezvyklé) mi připomínají středomořský dům, a tedy mediteránní estetiku,“ vysvětluje Boris Děnisjuk.

Celý prostor zútulňují jemné přírodní barvy a materiály. Denní část ukazuje v plné kráse cihlovou stěnu, nabarvenou nabílo. Cihly je vidět i v ložnici. Efektní jsou i dvoukřídlé dveře, které do ní vedou.

rekonstrukce bytu Kalančevskaja

Foto Michail Loskutov

Byt Kalančevskaja

architektonický ateliér: buro5

hlavní architekt: Boris Děnisjuk

lokalita: Moskva

realizace: 2019

plocha: 85 m2

Sabína Zavarská
Foto: Michail Loskutov, Anna Michejeva (před rekonstrukcí)

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty dřevěné trámy historické byty rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • ……obludárium, o enormním usazování prachu nemluvě. Zřejmě mají uklízecí opici.

    Jiří
  • Vy spolupracujete s bydlo.cz , má stejné příspěvky, fotky atd. ?

    Roderik
  • Nespolupracujeme, už sme ich viackrát upozorňovali, aby nám nekradli obsah. Žiaľ, naďalej sa priveľmi „inšpirujú“…

    Super User