Prostorný byt s množstvím prosklených ploch umístěný na střeše obytného domu

22. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Prostorný byt s velkými terasami nacházející se na jednom z bytových domů v Praze 5 má charakter samostatné vily. Objekt řešila architektka Jana Schnappi Hamrová a je zajímavý nejen množstvím prosklení a krásnými výhledy, ale i samotným půdorysem.

Ve tvaru kříže

Byt, který architektka nazývá také „Dům na domě“ je dispozičně navržen ve tvaru kříže. Díky takto řešenému půdorysu bylo možné byt funkčně rozdělit do několika samostatných celků. Navíc, každé křídlo kříže má vlastní terasu samostatnou koupelnu. Centrální prostor kříže tvoří propojení s bytovým domem, na kterém byt stojí. Nachází se zde schodiště a výtah.

Otevřená dispozice

Jádro domu je zvýrazněno i vizuálně – architektka ho zvýraznila tmavou stěrkou. Dispozice obytné zóny je řešena jako otevřená a prostorná. Velkým pozitivem bytu jsou nádherné výhledy, které poskytují mnohá prosklení, jakož i samotné terasy. Samozřejmě, velké prosklené plochy působí fascinujícím dojmem a přinášejí do interiéru mnoho přirozeného světla, v létě však mohou být problémem.

Prosklení si vyžádala speciální chlazení

Byt s množstvím velkých prosklených ploch, navíc umístěný na střeše bytového domu, by v letních vedrech jednoduše bez speciálního systému chlazení umístěného vedle fasádě, kudy proudí studený vzduch, nebyl obyvatelný. Díky tomuto systému chlazení není interiér rušen nepříjemným hlukem chladicí jednotky ani neestetické mřížkami.

Stůl dopravili jeřábem

Příjemnou kuchyň od jídelny odděluje kamenný ostrůvek. V jídelně dominuje velký stůl z dřevěného masivu. Kvůli své mohutnosti musel být do bytu dopraven jeřábem a podobně i působivé piano. Koupelny jsou řešeny odlišně vzhledem k tomu, pro koho jsou určeny. „Hlavní koupelna manželů navazuje na šatnu a je barevně sladěná s dýhou šatních skříní. V koupelně určené pro dva syny v teenagerském věku byla použita drobná modrá mozaika v kontrastu s velkoformátovým obkladem na celou výšku místnosti,“ konkretizuje architektka.

Osvětlení dotváří atmosféru

Působivě je řešeno i osvětlení, díky kterému je možné v bytě vytvořit požadovanou atmosféru. „Osvětlení je řešeno pomocí částečně zapuštěných svítidel. V obytné zóně jsou variabilně usazeny na liště, díky čemuž je možné vytvořit různé světelné nálady,“ konkretizuje Jana Schnappi Hamrová.

Penthouse F6.1 ve zkratce

Architektonický ateliér: OBJECTUM s.r.o., www.facebook.com/objectumsro/

Architekt: Ing. arch. Jana Schnappel Hamrová

Lokalita: Praha 5

Projekt: 2016

Realizace: 2017

Rozloha: 230 m2

Plocha teras: 235 m2

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bydlení v Praze byty střešní byty střešní byty Praha
Sdílejte článek

Diskuze