Půdní prostor nemusí být ani stísňující, ani tmavý: Podkrovní byt s kouzelnou atmosférou

28. 08. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Velmi zajímavou proměnu staršího podkroví realizovali architekti a designéři noa* network of architecture. Podkroví dominují tři střešní okna, bílá barva a těžký masivní stůl.

Foto: Alex Filz

Foto: Alex Filz

Světlý, vzdušný, ale i charismatický

Prostor odlehčují nevšední dekorace s nádechem vtipu – figurína, ze které je vytvořeno originální umělecké dílo, stěna za stolem ozdobena zlatavými rámy obrazů různých velikostí, skládačka paroháče na stěně. Vzdušnost interiéru dodávají průsvitná svítidla, harmonii a pocit tepla hrubé tkané bytové textilie. Barevnost a celé řešení působí jemně a něžně, není divu, že ho tvůrci pojmenovali Gentle Skin.

Foto: Alex Filz

Foto: Alex Filz

Prostor se změnil na knihu

Tento název však má i jiný důvod. Byt, ve kterém žijeme, je vlastně naší druhou kůží: „Je to vrstva, která vás chrání a dává vám možnost vyjádřit se, začít dialog. Projekt měl motivovat osobu, která tam žije, aby prosperovala v osobnostním rozvoji. Bílá barva tvoří scénu, která je naplněna majitelem a jeho předměty. Prostor se změnil na knihu, kde si obyvatel píše svůj vlastní příběh,“ vysvětlují tvůrci návrhu hlubokou myšlenku spojenou s proměnou podkroví.

Foto: Alex Filz

Foto: Alex Filz

Každý kus nábytku má svůj příběh

Celý původní prostor vyčistili od vzpomínek bývalých majitelů, zrekonstruovali a přizpůsobili osobnosti současného majitele. Každý kus nábytku, který zde je použit, má svůj vlastní příběh, týkající se majitele. „Objekty byly rekonstruovány a přizpůsobeny – každý kus je součástí celku, samotného prostoru jako výsledku osobního hledání, součástí příběhu majitele,“ popisují význam použitých prvků architekti a designéři.

Foto: Alex Filz

Foto: Alex Filz

Atypická je i sedačka

Hlavním nábytkem v této místnosti kromě masivního stolu je modulová sedačka světlounce šedé barvy, ze které může být kdykoliv pohovka, samostatná křesla nebo v případě potřeby i postel. Čtenářský kout je ozvláštněn nízko visícím starým lustrem se svítidly v podobě svíček, z nichž jedna zůstala záměrně pokřivená. Pochází z hotelu Palace v italském městě Merano. Židle byly nalezeny ve skladech pro opotřebované výrobky. Vnímáte tu kouzelnou atmosféru?

Foto: Alex Filz

Foto: Alex Filz

Kdo jsou autoři projektu?

Tým architektů a designérů noa* network of architecture má sídlo v Itálii a v Německu. Jsou to mladí profesionálové, kteří řeší svou práci holistickým přístupem. Neustále na sobě pracují a jejich návrhy se automaticky přizpůsobují povaze jednotlivých projektů a rovněž povaze a potřebám klientů. Zakladateli tohoto kreativního týmu jsou Lukas Rungger a Stefan Riera.

GENTLE SKIN ve zkratce

Architekti a designéři: noa* network of architecture

Lokalita: Bolzano, Itálie

Realizace: 2011

Sabína Zavarská
Foto: Alex Filz

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty podkroví podkrovní byty sedací soupravy
Sdílejte článek

Diskuze