Původně chtěli přesunout jen spaní, nakonec dostal novou podobu celý byt

24. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Nový člen rodiny vždy znamená i interiérové změny v domácnosti. Potřebuje vlastní prostor, podobně jako i odrůstající děti. Někdy rodiče obětují svou ložnici, aby měly děti dostatek prostoru pro sebe, a vytvoří si prostor na spaní v obývacím pokoji. Podobně tomu bylo i v případě přeměny bytu ve Cvikově.

Manželé po narození třetího potomka hledali nové řešení organizace prostorů v bytě. Všechny tři děti totiž nemohly fungovat v jednom malém pokoji, navíc byli nuceni uvažovat ekonomicky. Původně oslovili designérky Lucii Barešovou a Halku Freidingerovou ze studia IN2 s požadavkem, aby jim vytvořily návrh přemístění spaní do obývacího pokoje a přeměnu původní ložnice v pokoj pro děti.

rolety v kuchyni

Foto: Adéla Leinweberová

Místo jedné změny úprava celého bytu

Z původního plánu nakonec vznikla designová úprava celého bytu, která vytvořila novou a velmi příjemnou atmosféru. Jediná oblast, do které designérky nezasahovaly, byla kuchyňská linka a koupelna. Kladem bylo, že i během přeměny mohla rodina v bytě fungovat (jen dětské pokoje se řešily, když byly děti na prázdninách).

Hlavně díky dispozici s centrální předsíní, z níž se samostatně vchází do všech místností. Z původního bytu zůstala též laminátová podlaha, dlažba, dveře a obklady, designérky neřešily ani žádnou stavební úpravu. Navzdory tomu byt působí jako nový.

obývací pokoj

Foto: Adéla Leinweberová

Oživená tapeta a nábytek na míru

Majitelé si přáli ponechat i jednobarevnou strukturální tapetu na stěnách, která byla v každé místnosti doplněna tapetou s různými vzory. Tyto doplněné vzorované tapety designérky odstranily a obnovily strukturální tapetu, následovalo vymalování v jednotném šedém odstínu. Dekorace byly realizovány formou nástěnné malby. Důležité změny designérky dosáhly osazením nábytku na míru. Úložné prostory v původním bytě nebyly dostatečné.

detský pokoj

Foto: Adéla Leinweberová

Hra se vzory, texturami a originalita

Za povšimnutí stojí velmi nápadná a příjemná hra nejen se vzory, ale i s texturami. Látka dostala velkou roli při dotváření celkové atmosféry v kuchyni, v obývacím pokoji i v dětských pokojích. Rolety, čalounění, polštářky, matrace, koberce i oválný obraz v kuchyni jsou autorské návrhy Halky Freidingerové.

Látkové rolety v kuchyni a v obývacím pokoji ladí barevně i vzory s ostatními prvky v místnostech. Barevnost celého bytu designérky pojaly jednotně – základem je skloubení tří barev: bílé, šedé a odstínů modré.

detský pokoj

Foto: Adéla Leinweberová

Vtipné a hravé detaily

V dětském pokoji dominují velké hodiny s ciferníkem osazeným přímo na stěnu. Zajímavá je abstraktní dřevěná dekorace, spojující postele umístěné v různých výškách, která může sloužit i jako atypický žebřík. Podobný je i v pokoji staršího syna, který má postel umístěnou ve výšce a pod ní příjemný koutek na lenošení. Psací stoly, které jsou řešeny také na míru, mají příjemné oblé tvary.

detský pokoj

Foto: Adéla Leinweberová

Interiér bytu ve Cvikově

designové studio: IN2

lokalita: Cvikov, ČR
realizace: 2019
užitá plocha: 78 m2

Sabína Zavarská
foto: Adéla Leinweberová

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byty interiér bytu nábytek na míru tapety
Sdílejte článek

Diskuze