Radiátory, které upoutají vaší pozornost

Radiátory, které upoutají vaší pozornost

08. 12. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Topné těleso s abstraktním tvarem může podněcovat vaši fantazii. Možná nakonec zjistíte, že se jedná o mapu neznámého státu.     Skleněné doplňky interiéru jsou velmi žádané a tento je praktický hned dvakrát – sálá teplo a díky šikovnému […]

Topné těleso s abstraktním tvarem může podněcovat vaši fantazii. Možná nakonec zjistíte, že se jedná o mapu neznámého státu.

   
Skleněné doplňky interiéru jsou velmi žádané a tento je praktický hned dvakrát – sálá teplo a díky šikovnému madlu na něj můžete dát usušit i ručník. Sálavé topné panely GR využívají efektu tzv. sálavého vytápění se všemi jeho přednostmi – energetickou úsporností, omezenou cirkulací nebo vysušováním vzduchu. (foto: Fenix) Nástěnné mramorové sálavé panely MR spojují krásu přírodního kamene s vlastnostmi sálavého vytápění. Konstrukce panelu navíc kombinuje výhody několika topných systémů – ekonomický provoz sálavého vytápění, vyšší dynamiku konvekčních systémů a schopnost akumulace tepla do mramorové desky. (foto: Fenix)
   
 Barevné syté odstíny se nevyhnuly ani sálavým panelům. Na výběr máte hned z několika variant včetně té se zrcadlem. Materiál: tvrzené sklo o tloušťce 12 mm, provedení se zrcadlovým povrchem je silné 8 mm. (foto: Fenix) Na první dojem jako by se zdálo, že nerezové radiátory budou nejlépe pasovat do interiéru pojatého v high-tech stylu. Záleží však i na detailech ve zpracování. Stříbřitý prvek připomínající tvarem elektronické klávesy však nalezl své místo také v etno stylu. Nebojte se pro radiátor vybrat i méně obvyklé místo, než je zeď po obvodu místnosti. Bude to jistě ku prospěchu věci. (foto: Carisa)

Doma s panelem – pryč s flanelem? aneb Jak fungují sálavé panely

U konvekčního vytápění je topným tělesem ohříván vzduch, který následně předává teplo při proudění po povrchu ohřívaného předmětu (stěny, nábytek, podlaha, apod.) U sálavého vytápění je poměr obrácený – záření neohřívá vzduch, ale volně jím prochází. Zářivý tok se po dopadu na předměty částečně odrazí (asi 15 %), ale jeho větší část (zhruba 85 %) je pohlcována předměty, na které dopadá. Zde dochází k přeměně sálavé energie na energii tepelnou. Výsledkem je to, že se předměty zahřívají. Díky zvýšené teplotě předmětů oproti teplotě vzduchu se teplo odvádí konvekcí – od předmětu je tedy ohříván vzduch.

  • Sálavé topné panely lze využít také k cílenému ohřívání přítomných osob. Oproti klasickému vytápění vybraných prostor můžete dosáhnout více než 50 % úspory nákladů na vytápění. V případě ohřevu předmětů a osob sálavým tokem na 20 až 22 °C je možné zajistit tepelnou pohodu již při teplotách vzduchu 18 až 19 °C, dochází tak k úspoře energie minimálně o 18 až 24 %.
  • Rovnoměrnější rozložení teplot ve svislém profilu – rozdíl 1 až 2 °C mezi podlahou a stropem (u konvekčního vytápění je udáván rozdíl 1 °C na 30 až 50 cm výšky).
  • Sálání snižuje proudění vzduchu a prachových částic v místnosti a přispívá ke vzniku hygienického prostředí vhodného i pro alergické osoby.
  • Možnost řízení panelu bezdrátovou regulací (vhodné pro instalaci i do stávajících aplikací bez nutnosti zásahů do elektroinstalace).
  • Sálání nemá rádo překážky, působí pouze v místnosti, ve které je umístěn panel. Jedním topným panelem tak nelze otevřenými dveřmi ohřívat další prostor.

Zdroj: Fenix

   
Masivní a jednoduchou krásu aztéckých šperků připomíná esovitě prohnuté tělo radiátoru Wave.
(foto: Ridea)
 V módě jsou velkoformátové radiátory. Některé z nich dokonce ani nepředstírají, že jsou něco jiného. (foto: Tubes)
  
Šikovný žebřík Kronos má tu výhodu, že na něj můžete ručníky pověsit ze strany. Chcete-li pak ručník rychle stáhnout dolů, nic vám nebrání v cestě. (foto: P.M.H.)
  
Nejen umělecké dílo upoutá pozornost. Ornamentálně zdobná komponentní topná soustava Heatwave spojuje poctivé řemeslné detaily a funkčnost. Výsledkem tohoto spojení je výrazný design s maximálním množstvím povrchu k uvolňování tepla. Design Loris Laarman a Jaga. (foto: Jaga N.V.)
  
Radiátor Geo Atlantis je vyroben ze zrnitého přírodního kamene. Kombinuje klasický tvar s dotykem Středomoří. Atraktivní černé provedení a nerovnoměrný povrch působí dojmem cenného prehistorického nálezu.
(foto: Jaga N.V.)
  
Děti mají rády barvy; když k nim navíc ještě dospělí přidají atraktivní design, vznikne čtyřbarevný radiátor určený pro dívky a pro chlapce. Model Play vnese ten správný element hravosti nejen do dětského pokoje. Těleso má rovněž nízkou povrchovou teplotou a použitím dřevěného krytu se zaoblenými rohy vyhoví i těm nejpřísnějším bezpečnostním standardům. (foto: Jaga N.V.)
Starý tvar v moderním kabátu – i tak by se dal charakterizovat radiátor Othello Zentith. Dokonale se v něm snoubí retro a industriální styl. (foto: Ridea) Ten, kdo jde s „kůží na trh“, musí být opravdu statečný. Stejně odvážný je i radiátor Skin imitující šupinky kůže z dílny návrháře Jamese di Marca. (foto: Laurens)

TEXT: Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem

Kategorie: Design interiérů Vytápění
Tagy: radiator topeni vytaperni
Sdílejte článek

Diskuze