Živé dekorace interiéru

25. 02. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Květiny v interiéru se výrazně podílejí na jeho atmosféře, zdůrazňují jeho styl a odrážejí se v nich naše vlastnosti a touhy. Živé rostliny mají nesporný vliv na naše pocity, nálady a zdraví. Lidskému oku je pohled do svěží zelené barvy […]

Květiny v interiéru se výrazně podílejí na jeho atmosféře, zdůrazňují jeho styl a odrážejí se v nich naše vlastnosti a touhy. Živé rostliny mají nesporný vliv na naše pocity, nálady a zdraví. Lidskému oku je pohled do svěží zelené barvy přirozeně lahodný. Když se navíc spojí s jemnými barvami květů a esteticky dokonalým tvarem nádoby, ve které je rostlina zabydlená, máme dokonalého „živoucího spolubydlícího“.

Je zcela přirozené, že se lidé pokoušejí začlenit zeleň do svého nejbližšího okolí. Rostliny jsou fascinujícími a výraznými prvky osobitého prostředí člověka. Ne nadarmo se říká, že když se v interiéru daří květinám, tak se daří i lidem. Ten, kdo o ně umí pečovat, je otevřený a vnímavý ve vztahu k blízkým lidem a svému okolí. Svým způsobem se tak učí a procvičuje empatii. Rostliny v bytě nejsou totiž jen kusem nábytku, který nehybně stojí na svém místě a odpovídá estetickým představám o zařízení bytu, jako třeba skříň či pohovka. Působí mnohem silnějším individuálním dojmem. Vytvářejí živoucí změnu a vnášejí tak jistý druh dynamiky do jinak téměř statického prostředí. Přestože přinášejí do místnosti život, nevnucují se jako domácí mazlíčci a díky hluboké vnitřní aktivitě vytvářejí v místnosti blahodárný klid.

Není to tak dávno, co mě zarazil názor jedné zahradní architektky. Měla dost podrobně vypracovanou teorii, že do venkovského domu se zahradou nepatří žádné pokojové rostliny. Veškerá příroda se odehrává venku – za okny a dveřmi domu. Musela jsem jí v jistém směru dát za pravdu, že je trochu zvláštní vystavovat květiny v oknech domu, za kterým bují dokonale vytvořená soukromá zahrada. Je pravda, že domy se zahradou mají docela jiné vnímání potřeby zeleně uvnitř. Čím větší okna, tím více se vnější prostředí stává součástí života uvnitř. Přesto se však musím přiznat, že v domě, kde není jediná květina v interiéru, mi něco chybí k vyváženému pocitu opravdového domova.

Ne každý má však takové možnosti, aby bydlel v domě se zahradou. Hlavně městský, bytový člověk ocení uklidňující vliv přírodní zeleně pokojových rostlin. Velká okna novostaveb často zajišťují dostatečné světelné podmínky pro řadu květin, i když jsou umístěné dále od okna. Již dávno se rostliny z obývacích pokojů rozšířily i do ostatních místností bytu. S pokojovými rostlinami či řezanými květinami v dekorativních nádobách se můžeme setkat všude – v hale, ložnici, jídelně, kuchyni a koupelně, ale přirozeně také na balkoně, terase, lodžii a oblíbené zimní zahradě. Rostliny naplňují místnosti příjemnou uklidňující barvou, zajímavými elegantními organickými tvary, strukturou, vůní, exotikou a životem.

Život a životní potřeby rostlin nás ale omezují v jejich rozmísťování v prostoru. Základní potřebou je dostatek přirozeného světla, a ta je v různých částech bytu jiná v závislosti na orientaci oken ke světovým stranám. Kupujete-li do bytu novou rostlinu, měli byste se v každém případě informovat o tom, jaké klade nároky na světlo, a rozmyslet si, zda pro ni máte vhodné místo. Některé vyžadují ostřejší jižní slunce, jiné přiměřené východní se západním a jsou také takové, kterým se výborně daří na severních oknech, popřípadě i v tmavších místnostech.

Do současných moderních interiérů jsou z dekoratérského hlediska nejzajímavější výrazné rostliny ve velkých květináčích či v jejich obalech. Velký květináč se svojí finanční náročností přibližuje menšímu kusu nábytku. Proto je důležité správně zvolit takový, který je nejen estetický, ale který odpovídá i konkrétní rostlině. Do velkých místností můžeme zvolit jednu obří pokojovou rostlinu vypadající jako strom a další dvě menší, nejlépe v květináčích stejného designu. Dohromady tvoří trojici, která je co do počtu nejvhodnější variantou. Tři živé dekorační prvky v prostoru reprezentují triádu, která je jedním z mála dekoratérských pravidel pro snadné vytváření příjemné kompozice v interiéru. Výrobci se tomuto trendu rychle přizpůsobili a nabízejí designově sjednocené série květináčů.

Velký strom v květináči stejného tvaru a objemu, jako má sousední taburet, působí dojmem dalšího stolovníka. Hnízda domácího štěstí na stole a rostoucí kámen ve tvaru pštrosího vejce vzbuzují dojem hostiny, která je určená výhradně pro rostliny. (foto: Holandská květinová kancelář) Palmičky a banánovník v pokoji mladého teenagera podtrhují atmosféru a ducha středomořského stylu stejně jako další dekorace. (foto: Holandská květinová kancelář) Rostlinný stylizovaný dekor korálu vytváří zajímavý podklad pro strukturu živé rostliny. (foto: Holandská květinová kancelář)
 

Co se týká počtu v jedné místnosti, mělo by platit podobné pravidlo jako u vázaných kytic, tedy lichý počet. Do páru jsou rostliny vhodné pouze u vstupu do domu či bytu a podle feng-šuej nejlepší energii přinášejí rostliny s kulatými listy nebo alespoň zastřižené do oválného tvaru. Jako maximální počet se doporučuje devět rostlin. Pakliže s nákupem pokojových rostlin teprve začínáte, může vám tento počet připadat přehnaný, ale věřte, že postupem času se k němu sami dopracujete. Největší radost květiny udělají ženám, neboť jsou věčným a vděčným projevem mužské náklonnosti a lásky.

Výrazně jemné až ženské období secese je velmi inspirované rostlinami. Ornamentika i tvar nábytku je přizpůsoben umístění květináčů s rostlinami, které doplňují třeba řezbu na dveřích šatní skříně nebo rámu zrcadla. V této době velmi oblíbené poličky byly přímo součástí nábytku a umísťovaly se na ně pnoucí padavé pokojové rostliny. Květinové stolky pocházejí rovněž z této doby. V retro podobě a s lehkou designérskou nadsázkou se objevují i v současných interiérech.

Do obytných kuchyní je obzvláště vítáno umístění rostlin, které se dají zároveň konzumovat. Na okenním parapetu si můžeme vypěstovat celou zahrádku bylin pro kuchyňské kulinářské počiny.
Nemusíte ani dlouho čekat, než vyrostou, stačí jen využít standardní nabídky supermarketů v sekci ovoce zelenina. Základní plastové nosiče mají stejné rozměry a na parapet je můžete umístit do krásných vnějších obalů a pravidelně dokupovat další. I když kvetoucí zelené rostliny velmi zvyšují kvalitu bydlení, neměli bychom jich na parapetech a květinových stolcích pěstovat příliš velké množství. Někdy méně znamená více. Výrazné dekorativní květiny potřebují pro svůj růst dostatek místa. Pouze samostatně umístěné atraktivní květy mohou v rozvinout celé své kouzlo.  

TEXT: Mgr. Lenka Mašková, interiérová návrhářka
FOTO: archiv firem a autorky

Článek byl uveřejněn v časopisu HOME.

Kategorie: Dekor Design interiérů
Tagy: banánovník Bytové dekorace dekorace interier kvetiny pokojové květiny
Sdílejte článek

Diskuze