Zdroj: istock

Inspirujte se trendovými nápady, jak dekorovat sváteční stůl o letošních Vánocích

11. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Ze všech prací, které je třeba během svátků udělat, je jednou z nejpříjemnějších příprava slavnostní tabule. Nápady na dekoraci vánočního stolu jsou nekonečné. Sesbírali jsme několik, které budou hitem letošních Vánoc – od klasického vzhledu s šiškami a jehličím, až po barevná schémata, jimiž proměníte vaši kuchyň či jídelnu prakticky v okamžiku. Nechte se inspirovat.

Vytvořte si akční plán

Předem si naplánujte, jaké hlavní prvky při výzdobě použijete, jaké barevné schéma zvolíte. Zkontrolujte, zda máte dostatek židlí, nádobí a příborů. Vyzkoušejte si, jestli je stůl dostatečně velký pro všechny hosty. Nasimulujte sváteční hostinu tím, že na stůl uložíte servírovací misky a nádobí, které budete používat. Ověřte si, že to bude fungovat a hosté budou mít prostor na pohodlné jezení.

Přečtěte si také:
Jednoduchý severský styl, paleta studených barev a hřejivé materiály. Stylový byt na klidném místě

S barvami raději opatrně

I když červená, zelená a zlatá (nebo jiné tři barvy) spolu mohou vypadat skvěle na stromku nebo ve váze, slavnostní stůl dekorujte opatrněji. Efektnější bude, když si vyberete jako doplňkovou jen jednu barvu ze schématu, které používáte na stromku a výzdobě. Výborně funguje zlatá na doplňcích, jako jsou například příbory, látky a svícny, ale i méně používaná černá.

Sváteční stůl vánoční dekorace v zelené

Zdroj: istock

Začněte neutrálním základem

Snad největším letošním trendem výzdoby svátečního stolu je návrat k přírodě. Najděte způsob, jak do dekorace slavnostní tabule zakomponujete teplé a dřevité přírodní prvky. Využijte větvičky čerstvé zeleně, šišky a bobule. Smíchání těchto přírodních prvků s běžnými ozdobami pomáhá vytvořit na stole rovnováhu.

Sváteční stůl přírodní vánoční dekorace v zelené

Zdroj: istock

Vyberte správné osvětlení

Je více než jisté, že osvětlení sehrává mimořádně důležitou roli při vytváření příjemné, útulné atmosféry, která je pro vánoční stůl klíčová.

Pohled zvrchu na vánoční stůl

Zdroj: istock

Svíčky (všech tvarů a velikostí), kahánky či boční lampičky rozzáří celou místnost a výzdoba dostane ještě slavnostnější nádech. Dalším zajímavým trikem je omotat baterií napájená světýlka kolem opěrek jídelních židlí – získáte speciální „wow efekt“.

Přečtěte si také:
Jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok

Různá výška, rozměry, textura

Klíčem ke krásnému vánočnímu stolu je variování. Střídejte a vrstvěte textury, ozdobné prvky rozmísťujte do různých výšek, nevytvářejte z ozdob pevný blok uprostřed stolu. Myslete přirozeně, proto i uložení prvků na stole by mělo přirozeně plynout.

Sváteční stůl v bílé

Zdroj: istock

Nezapomeňte myslet i prakticky – příliš velká výzdoba uprostřed stolu může blokovat oční kontakt naproti sedících a ztěžovat jejich komunikaci. Fantasticky funguje sofistikovaný skandinávský přístup. Vyzkoušejte jednoduchý bílý ubrus a zeleň ze zahrady či parku. Jednoduché, ale velmi účinné.

Zavěste dekorace na strop

Je-li to jen trochu možné, vyzkoušejte zavěsit ozdoby nad stůl ze stropu či z lampy. Závěsné dekorace nad vánočním stolem mají magický efekt. Fungují pro všechny styly. Dekorace by měly viset v různých výškách na úzké stuze nebo na provázku.

Přečtěte si také:
Miniaturní a flexibilní bydlení ze staré verandy u domu

Ubrus není nutný

Máte-li pěkný dřevěný stůl, nechejte vyniknout přirozenou krásu dřeva a místo ubrusu použijte jen menší ubrousky, případně pás látky uprostřed.

Elegantní sváteční stůl se svíčkami

Zdroj: istock

Pokud máte bílý stůl, možná vás zaujme minimalistický vzhled – jednoduše na něj položte stříbrné nebo zlaté dekorace a bílé ozdoby s různými texturami.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Dekor
Tagy: dekorace jídelní stůl Vánoce vánoční dekorace vánoční trendy
Sdílejte článek

Diskuze