Zdroj: Stadshem

Jednoduchý severský styl, paleta studených barev a hřejivé materiály. Stylový byt na klidném místě

07. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Menší apartmán na klidném místě v centru Stockholmu charakterizuje jednoduchý severský styl, nevtíravá paleta studených barev a hřejivé materiály. Když se podíváte na interiér před proměnou, vypadá to, jako by to byl úplně jiný byt. Co se vlastně změnilo?

Byt patřil švédské blogerce Johanne Laskey, která ho zařídila v ženském stylu s množstvím barevných doplňků a dekorací. K proměně došlo, když se rozhodla byt prodat. A udělala dobře. Když si porovnáte fotografie před změnou a po ní, byt je k nepoznání. Podívejte se však lépe – ve skutečnosti se toho až tak moc nezměnilo. Interiér se výrazně zjednodušil redukcí doplňků, změnou nábytku a monochromatickou barevnou paletou.

Přečtěte si také:
Předsíň ve skandinávskem stylu

Designéři vsadili i na přírodní materiály a vyzdvihli jen pár dominantních prvků – v každé místnosti nějaký jiný. Střed malého apartmánu s rozlohou 51 m2 tvoří předsíň, která vede do kuchyně, obýváku, ložnice a do koupelny. Protože je spojovacím centrem, skrz které se velmi často prochází, bylo ji potřeba předělat tak, aby působila čistě, organizovaně a reprezentativně. Proměnou prošel i obývací pokoj s ložnicí, které spojují nádherné dvoukřídlé dveře. Zajímavostí je, že pocházejí ze starého hradu. Období 19. století připomíná i velkorysá výška stropu, která vytváří vzdušnou atmosféru, a vysoká okna na jih a sever, díky kterým je v místnostech dostatek světla.

Krásnou dominantou jsou dvoukřídlé dveře, které dostaly nový nátěr v sytější modré.

Nový nábytek dělá zázraky. Designéři při proměně stavěli právě na obměně téměř všeho nábytku, ale i doplňků. Následně se pustili do stylingových úprav. I když byly malé, na celkovou atmosféru bytu měly nezanedbatelný vliv. Například v obýváku je na policích množství knih, ze kterých některé svojí barevností narušily monochromatický koncept.

Přečtěte si také:
Proměněný k nepoznání! Z dvoupokojového bytu perfektní třípokojový

Ty, které neladily, jednoduše jen otočili. Pokud máte rádi skandinávský design a čisté linie, z tohoto stylového a do detailu propracovaného bytu si můžete odnést množství skvělých nápadů, které se dají zrealizovat téměř v každém interiéru.

Bílý retro obývák s velkým oknem

Předtím. Zdroj: Stadshem

Malé velké změny

Největší proměnou prošel obývací pokoj. I když se umístění nábytku nezměnilo, jeho obměnou se atmosféra místnosti změnila k nepoznání. Malou dvoumístnou pohovku nahradila větší pohovka ve tvaru L (SÖDERHAMN, Ikea), bílou vitrínu vedle pohovky vystřídala uzavřená dřevěná skříňka s vysokými nohami a změnil se i konferenční stolek a osvětlení. Ke změně dopomohl i velký koberec a jednobarevné polštáře v bílé a béžové barvě.

Koutek v bílém obýváku s policemi

Předtím. Zdroj: Stadshem

Učesaný koutek

Když se v obýváku uvelebíte na pohovku, tak se vám naskytne pohled skrz tři místnosti – celý obývací pokoj, předsíň a kuchyni. Proto bylo důležité celý prostor sjednotit a co nejvíc zjednodušit, aby při pohledu tímto průřezem nic nerušilo.

Přečtěte si také:
Jaký pán, takový byt: Apartmán plný krásných žen

Polici na televizor nahradilo designové kožené křeslo v hnědé koňakové barvě spolu s malým příručním stolkem. Otevřený policový regál zůstal nezměněný s výraznou redukcí knih a ostatních doplňků. Pěknou obměnou je i osazená dřevěná deska na vrchu bílých skříněk.

03_Stadshem

Po proměně. Zdroj: Stadshem

Kouzlení s barvami

Do menší ložnice se vchází skrz modré dvoukřídlé dveře. Postel je zastrčená za rohem. V původní dispozici jí dělal společnost jen regál na knihy, dvě lampy a dřevěný stoleček s asparágem. Designéři v tomto případě vsadili na osvědčený trik – čelní stěnu přemalovali na černo.

Jednoduchá ložnice s bílým lustrem a mini knihovničkou

Předtím. Zdroj: Stadshem

Stačilo přidat obrazy, změnit typ svítidel a vyměnit ložní povlečení. Jednotného celku se dosáhlo i díky barevné kombinaci – bílá, šedá a černá. Ten rozdíl je neuvěřitelný!

Černobílá moderní ložnice.

Po proměně. Zdroj: Stadshem

Jednoduché prvky

Změnou prošla i předsíň. Designéři zvolili lehkou dřevěnou podlahu v bílé barvě, která koresponduje s elegantními bílými stěnami. Pracovní koutek nahradila komoda na boty a sezónní oblečení. Aby do předsíně dostali víc vzduchu a zvětšili ji, úplně zrušili šatní skříň a otevřené police.

Pracovní koutek v bytě mladé ženy

Předtím. Zdroj: Stadshem

Boční stěnu předtím zdobily různé dekorační předměty, které působily disharmonicky. Díky jednoduchým dřevěným věšákům značky Muuto se stěna odlehčila a předsíň i díky těmto malým obměnám získala na čistotě a prostrannosti.

Bílá předsíň s komodou v severském stylu

Po proměně. Zdroj: Stadshem

Tip redakce

Pokud je váš interiér přeplněný, zbavte se zbytečností, stěny ponechte prázdné a otevřené police vyměňte za uzavřené. Rozdíl bude viditelný okamžitě.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Stadshem, Jonas Berg, styling Martina Mattsson

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty interiérové doplnky proměna bytu severské interiéry seversky styl skandinavský styl
Sdílejte článek

Diskuze