Rekonstrukce viktoriánské chaty v jemném ženském stylu

20. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

„Darling point“ je projekt, ze kterého vyzařuje něha, nenásilná romantika, nádech historie. Vznikl z bývalé viktoriánské chaty.

obývací pokoj

Foto: Tom Ferguson

Architekti rekonstrukcí a doplněním původní stavby vnesli do interiéru velmi silné charizma, které se „dere“ i ven. Jejich ambicí bylo především vzdát hold tradičním místním velkým domům, i když v omezeném rozsahu.

V rámci hranic, které vytvořilo lokální předměstí a místní stavební zvyklosti, navrhl architektonický ateliér Alexander & CO. moderní půdorys vznešeného rodinného domu. Součástí rekonstrukce bylo přemístění schodiště, vytvoření čtyř ložnic a zahradní terasy.

Dům slouží pětičlenné rodině se třemi malými dětmi. Oba dospělí mají prostor na vlastní soukromí, stejně tak i děti mají své pokoje plně vybavené postelemi, šatními skříněmi, stolky a prostorem na hraní.

koutek pro relaxaci

Foto: Tom Ferguson

Oblíbený koutek pro každého

Z místností v přízemí bylo třeba vytvořit místo pro společné trávení volného času – funkčně členěné na více zón. Tak vznikl prostor, který zahrnuje kuchyni, jídelnu, ale i intimnější koutek pro relaxaci. Na interiér navazuje menší zahradní terasa s venkovním posezením.

„Naší snahou bylo vytvořit komplexní prostor, příběh pokojů a domu, ve kterém si každý najde svůj oblíbený koutek, ale i společný prostor. Tento příběh je důvěrně nostalgický, nabízí osobní a intimní zážitky,“ popisují svůj projekt samotní architekti.

centrální schodište

Foto: Tom Ferguson

Ruční výroba a hra času

V interiéru převládají texturované a robustní prvky, které vytvářejí harmonickou atmosféru domova. Všechny povrchy byly záměrně ručně opracované. Doplňky v kuchyni z masivní mosazi časem získají patinu. Všimněte si nevšedního osvětlení a uměleckých prvků, které dotvářejí vzhled každé místnosti.

Originální černá židle u jídelního stolu, sochařské dílo v koutě pokoje, abstraktní malby, pohodlné křeslo v ložnici, černobílé atypické křeslo v odpočinkové části přízemí a hra s texturami tkanin vzájemně komunikují. Z barev jednoznačně dominuje bílá, kterou doplňuje dřevo a sem tam černé a kovové prvky.

koupelna

Foto: Tom Ferguson

Odkazy na historii

V rámci celého kontextu proměny si můžete všimnout několika historických odkazů, včetně použití tradičních zpevněných vápencových podlah, velkého centrálního schodiště a světelné studny. Neméně zajímavá je rodinná koupelna v poschodí, která připomíná tradiční zimní zahradu s ocelovými prvky a dřevěnými stropy.

Zrekonstruovaná viktoriánská chata se nachází v památkové zóně Darling Point. Odtud pochází i název projektu.

pohodlné křeslo v ložnici

Foto: Tom Ferguson

„Darling point“ ve zkratce

architektonický ateliér: Alexander & CO.

lokalita: Sydney, Austrálie

realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Tom Ferguson
Styling: Claire Delmar

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty rekonstrukce chalupy rodinne domy viktoriánský styl
Sdílejte článek

Diskuze