Zdroj: Francesca Perani

Miniaturní a flexibilní bydlení ze staré verandy u domu

07. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Malé obytné buňky jsou dnes nadějí na řešení bytové otázky mladých lidí a setkávají se se stále větším zájmem. Italská architektka Francesca Perani navrhla v centru města „mikrobyt“ s rozlohou jen pětadvacet metrů čtverečních.

Malý byt je určen pro pár italsko-perského původu, a také proto v rámci projektu pocítíte perský nádech. Malý, ale útulný příbytek vznikl rekonstrukcí staré otevřené verandy, která se kdysi používala jako skladovací prostor.

Přečtěte si také:
Jak si architekt postavil vlastní nízkoenergetický dům z přírodních materiálů

Mini bydlení bylo navrženo s úmyslem, aby poskytovalo pocit ticha a intimity v jednotě s okolní přírodou – zahradou a tvořilo soukromý úkryt před ruchem města. Je rozšířením vily postavené v roce 1968 architektem Armenem Manoukianem a zrekonstruované Francescou Perani v roce 2008.

Flexibilní interiér a děrovaná druhá kůže

Navzdory tomu, že prostor je minimální, je zároveň multifunkční, protože interiér je snadno přizpůsobitelný potřebám majitelů. Když je třeba, promění se v obývací pokoj, ložnici, hernu, společenskou místnost nebo pracovnu. Střešní zahrada funguje jako další venkovní plocha. Vnější tvar bývalé verandy zůstal nezměněn, fasáda dostala zemitou barvu, přibyly velké otvory.

Mřížka před fasádou eko minibytu a kluk

Oblouky odkazují na starověkou perskou architekturu. Tato sluneční clona funguje i jako funkční reakce na potřebu soukromí. Zdroj: Francesca Perani

Zajímavostí projektu je „druhá kůže“ – děrovaná kovová mřížka, která funguje jako majestátní, a přitom hravé stínění charakterizující celou obnovu. Mřížka stojí před jižní fasádou a definuje trojúhelníkovou zahradu. Její oblouky odkazují na starověkou perskou architekturu. Tato sluneční clona funguje i jako funkční reakce na potřebu soukromí.

Mřížka před fasádou eko minibytu

Malý, ale útulný příbytek vznikl rekonstrukcí staré otevřené verandy, která se kdysi používala jako skladovací prostor. Zdroj: Francesca Perani

OSB desky, gres, modrá pryskyřice

Omezené rozměry a extrémní úzkost existující budovy předpověděly, že projekt musí být řešen jako flexibilní a multifunkční. Pokud jde o dispozici, nebylo moc o čem přemýšlet. O to více si architektka pohrála s materiály a barvami. Interiérový design se skládá ze dvou monochromatických oblastí v otevřeném kontrastu.

Přečtěte si také:
Chatka z lodního kontejneru vám kdekoliv poskytne příjemné útočiště i bez složitého papírování

Teplé OSB desky definují obývací pokoj (devatenáct metrů čtverečních) jako jedinečný texturovaný povrch, který je osvěžený recyklovanými madly z šedesátých let a mramorovým gresem v kuchyňské části. Koupelny definuje dramatická modrá lesklá pryskyřice, připomínající perské indigo. Nechává vyniknout zářivě bílému kování a příslušenství. Sprcha, umístěná na opačné straně než větší koupelna, využívá soukromý venkovní zahradní prostor umístěný před francouzskými dveřmi.

Interiér z OSB desek v minibyte

Teplé OSB desky definují obývací pokoj jako jedinečný texturovaný povrch, který je osvěžený recyklovanými madly z šedesátých let a mramorovým gresem v kuchyňské části. Zdroj: Francesca Perani

Jak popisuje klíčové prvky projektu samotná architektka?

„Klíčovými prvky tohoto projektu jsou nízkonákladové materiály, pozornost k tepelné izolaci, flexibilita a soukromí. Celé řešení odráží spojení odvážné současné architektury a iránské kultury. Výsledkem je uklidňující pocit intimity a tepla,“ vysvětluje Francesca Perani.

Interiér obýváku z OSB desek v minibyte s úložními boxy

Když je třeba, prostor se promění v obývací pokoj, ložnici, hernu, společenskou místnost nebo pracovnu. Zdroj: Francesca Perani

O autorce

Francesca Perani je architektka a designérka, která velmi ráda experimentuje s materiály, tvary i barvami. Její práce mají emocionální a komunikační náboj. Postoj originální autorky k designu je ironický a hravý, díky čemuž vzniká dramatizující architektura. Má v oblibě jednoduché, levné, ale výrazné materiály, jasné barvy a promyšlené používání diagonálních linií.

Přečtěte si také:
Maličký byt s historickým charizmatem. Věřili byste, že je z roku 1902?

Urban Cabin

architektonický ateliér: Francescaperani Enterprise

architekt: Francesca Perani

lokalita: Albino, Bergamo, Itálie

plocha: 25 m2

pozemek: 60 m2

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Francesca Perani

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: ekologické domy exteriérové stínění malé prostory minibyty Minimalistické řešení rekonstrukce bydlení verandy
Sdílejte článek

Diskuze