Zdroj: istock.com

Jaké jsou trendy pro Vánoce 2022? Vítězí přirozenost a příroda!

22. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Nové sváteční období je před námi, což znamená, že nastal čas oprášit výzdobu a navodit vánoční atmosféru. Stejně jako v minulých letech zůstává v centru pozornosti smysluplné trávení času doma s rodinou a přáteli. V letošním vánočním čase je cítit stesk po starých dobrých časech, přesto mnozí touží po nových začátcích. Tyto touhy se odrážejí také ve sváteční výzdobě, která je moderní i klasická a kombinuje rodinné tradice se současnými trendy.

Letošní dekorace se vyznačují novými barvami, tvary a styly, ale zároveň čerpají inspiraci ze známých zdrojů, jako jsou příroda, vintage glamour a decentní elegance. Objevte letošní trendy ve sváteční výzdobě a připravte tak sebe i svůj domov na Vánoce 2022!

Přírodní a přirozené tóny

Letos budou opět populární krásné neutrální barevné palety a přírodní organické materiály. Inspirací pro letošní neutrální vánoční výzdobu je procházka lesem, zejména pokud je zasněžený. Tato ekologicky zaměřená sváteční vize byla v loňském roce stále populárnější.  A tak je jisté, že bude klíčovým trendem i pro Vánoce 2022. Světle zelená dodá barvu převážně bílé paletě. Akcenty dřevitě hnědé, terakotové a zlaté barvy dodají každému designu pocit tepla, tak na to při dekorování myslete.

Výsledná svěží, přírodní estetika báječně kontrastuje s tímto ročním obdobím. Nebo, pokud chcete, tak pro ještě přirozenější atmosféru zvolte světlejší tóny a zakomponujte různé odstíny zelené (a zeleně!) na pozadí tmavších zemitých hnědých tónů.

Vánoční výzdoba interiéru v přírodním stylu

Zdroj: istock.com

Na závěr přidejte matně černé a zlaté akcenty, abyste dosáhli moderního pojetí útulného rustikálního stylu. Hloubku a zajímavost dodají oblíbené přírodní textury, jako je kámen, len, dřevo a korek. Jemné vzory inspirované světem přírody budou výrazné na všem od nádobí a skleněného nádobí až po ozdoby na stromeček a svícny.

Červená a zlatá

V době, kdy se blížíme k normálnějším Vánocům (než bylo v době pandemie), budeme svědky návratu k tradičním dekoracím. Červená a zlatá barva budou v roce 2022 patřit k nejtrendovějším barvám, protože vytvářejí nadčasový vzhled, který evokuje typické Vánoce.

Červená se jako doplňková barva skvěle hodí k výzdobě, protože vynikne na pozadí zelené barvy vánočního stromku. Zlatá zároveň dodává pocit elegance a luxusu a připomíná ducha minulých Vánoc.

Přečtěte si také:
Inspirujte se trendovými nápady, jak dekorovat sváteční stůl o letošních Vánocích

Na trendu červené a zlaté je skvělé to, že se dá přizpůsobit jakémukoli stylu, ať už jde o vintage ozdoby z louskáčků, které dodávají teplo a nostalgii, nebo o opulentní maximalistické dekorace inspirované zlatým věkem Hollywoodu. Do červených a zlatých vánočních ozdob se vyplatí investovat, protože tento styl se pravděpodobně bude vracet rok co rok. Ne nadarmo se tradice osvědčují.

Dřevěné dekorace

V letošním roce zažijí dřevěné vánoční ozdoby velký comeback. Tradiční vzory – vzpomeňte si na německý vánoční trh – se stanou velmi oblíbenými, stejně jako všechny dekorace, které mají výrazně domácí charakter. Laserem řezané dřevěné ozdoby jsou skvělým způsobem, jak dodat vánoční atmosféru. Vyberte si ozdoby, které byly vyřezány a vygravírovány pomocí světla – snadno je rozpoznáte, protože mají zdobné detaily a výrazný tmavší okraj na světlém dřevě.

Dřevěné vánoční dekorace

Zdroj: istock.com

Trendem nebudou jen dřevěné ozdoby na stromeček – dřevěné dekorace budou k vidění i na krbových římsách, policích a jídelních stolech. Nezapomeňte, že pryč jsou doby, kdy se takto zdobil jen stromeček, vánoční dekorace se rozšířily do všech prostor v celém domě. Vybírejte dřevěné ozdoby, které mají pohyblivé části nebo prostor, za který můžete umístit čajovou svíčku. Ty dodají kouzelný nádech vaší krbové římse nebo si je užijte někde jinde ve vašem domě.

Návrat k papírovým ozdobám

Vzpomínáte si na dobu, kdy jste si jako děti ve školce či škole vystřihovali sněhové vločky z papíru? Vzhledem k obecnému trendu používání udržitelnějších materiálů v domácnosti není divu, že se papírové dekorace vrací a objevují všude.

K ekologickým a snadno vyrobitelným papírovým dekoracím patří skládané hvězdy, vánoční stromky z harmoniky, vystřihované ozdoby, řetězové girlandy, a dokonce i pozlátko z různobarevného papíru. Pro kouzelný nádech zvažte zavěšení DIY girlandy ze sněhových vloček do okna nebo na dveře, nebo vynechejte kutilství a pořiďte si takové pěkné řetězy z papírových sněhových vloček na internetu.

DIY papírové vánoční ozdoby ve tvaru vloček

Zdroj: istock.com

Nové pojetí tradičních barev

Červená a zlatá sice budou patřit mezi žhavé trendy těchto Vánoc, to ale neznamená, že nemůžete pojmout tradiční barvy jinak. Někteří se mohou rozhodnout vynechat zelenou barvu a držet se klasických červených a bílých dekorů. Jiní se mohou rozhodnout pro lehčí varianty tradičních tónů, jako je šalvějová zeleň, růžová a třpytivé růžové zlato. Krásně budou působit také modré barvy, modrobílý porcelán z viktoriánské éry inspiruje vrstvené modré barvy smíchané se zimní bílou, což působí přímo pohádkově.

Vánoční koule ve zlaté barvě

Zdroj: istock.com

Neutrální dekorace inspirované přírodou

Chcete-li tento moderní trend co nejlépe využít, vynechte umělou zeleň a dejte přednost lesní zeleni a skutečnému vánočnímu stromku. Šišky, žaludy, bobule a větvičky můžete použít do věnců a ozdob, které si vyrobíte sami, nebo tyto kousky přírody jednoduše rozptylte na prostřeném stole a dodejte mu tak trochu organického kouzla. Celý vzhled dolaďte pampovými trávami pro přírodní středovou ozdobu nebo věnec a také si vytvořte voňavé pomerančové koule s celými hřebíčky pro přírodní sváteční vůni.

Přečtěte si také:
Jak si připravit sušené pomeranče a vyrobit si z nich krásné vánoční dekorace

Vintage Glamour

Trend vintage glam osloví především ty lidi, kteří milují cokoli, jen ne decentní dekorace (pomyslete na vyšperkovanou babičku, která se ráda ověsila barevnými šperky a korálky). Perleťového lesku dosáhnete použitím korálků, zrcadlových akcentů a krystalů. Nezapomeňte do výzdoby vánočního stromku zakomponovat peří, stuhy a květiny a nešetřete ani na ozdobách. Z barev volte metalické, bílé a jemně růžové.

Vintage glamour vánoční ozdoby

Zdroj: istock.com

Mosazné zvonky

Ozdobné zvonky se i letos určitě objeví jako součást mnoha vánočních výzdob. Zatímco zvonky jsou tradičním svátečním akcentem, nejnovější verze mají organičtější tvar kravských zvonců, zavěšených na laně nebo jutě. Ať už jde o zvonky nadměrných rozměrů, miniaturní, elegantní nebo rustikální, lze je použít na ozdobu krbu, uprostřed věnce nebo jednoduše jako jakési závěsy na zeď.

Svíčky všech barev, druhů a velikostí

Letošní Vánoce jsou o svíčkách! Kuželové svíčky v krásných svícnech budou klíčovou součástí vánočních tabulí v roce 2022. Výrazné dvoubarevné, točené, tvarované a zdobené svíčky budou hojně zastoupeny a dodají svátečním dnům barevný nádech. Svíčky budou také na předních místech na seznamu dárků pro přátele, rodinu i další lidi.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Trendy
Tagy: vánoční dekorace vánoční ozdoby vánoční trendy
Sdílejte článek

Diskuze