Zdroj: Hornbach

Tipy pro rekonstrukci panelákové koupelny

06. 09. 2023 Sdílet

Čistá a funkční koupelna je základ každé domácnosti. Ať už bydlíte v klasickém paneláku či několikapodlažní cihlové zástavbě s původní koupelnou, pusťte se do její rekonstrukce. Specialistka z Hornbachu radí, jak modernizace koupelny v malém bytě probíhá a na co si dát pozor.

Původní vybavení většiny bytových domů z minulého století již neodpovídá dnešním standardům. Rekonstrukcí nebo renovací koupelny získá byt na atraktivitě i hodnotě a bude se v něm lépe bydlet. I malá koupelna se může změnit k nepoznání a zároveň dobře sloužit svému účelu.

Stanovení rozpočtu na rekonstrukci koupelny

Než začnete, měli byste si rozmyslet, co od výsledku očekáváte a jakými finančními prostředky disponujete. Jednou ze zásadních položek rozpočtu je stanovení rozsahu modernizace koupelny – zda půjde o částečnou či kompletní rekonstrukci.

Umyvadlo

Zdroj: Hornbach

„U panelových bytů prostor mezi umakartovou stěnou a panelem většinou ukrývá nevyužité místo. Vybouráním panelákového jádra získáte cenné centimetry navíc, díky čemuž můžete i ve stísněném prostoru úplně změnit dosavadní dispozici koupelny a WC,“ upozorňuje Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelen v projektových marketech Hornbach.

Bourat či nebourat, to je otázka

Likvidace bytového jádra je prašný, časově i finančně náročný proces. Může ale odhalit případné problémy se zatékáním, plísní, nevyhovující elektroinstalací nebo jiné skryté vady. Z tohoto důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav.

„Pokud si na vybourání jádra netroufáte, nebo chcete ušetřit, pro estetickou změnu postačí nový obklad, voděodolný nástřik, případně kvalitní tapeta či fototapeta. Z hygienického to ale není ideální. Jestliže je jádro v pořádku, nemusí se vybourat celé, stačí jej „opláštit“ sádrokartonem,“ radí Marcela Bínová. Ale pozor! Některé typy bytových jader nejsou ze statického hlediska na obití sádrokartonem přizpůsobené.

Plány před renovací koupelny

Před samotnou renovací koupelny a toalety se vyplatí vybrat nové zařízení, obklady i dlažbu. Na některé produkty totiž může být až několikatýdenní čekací doba, takže by se vám celý projekt mohl nepříjemně prodloužit.

Bezbarierova koupelna

Zdroj: Hornbach

„Návrh se musí sladit se sanitárním zařízením a koupelnovým nábytkem i ohledně rozměrů, aby nenastala situace, že se vám do hotové koupelny nevejde vysněná vana nebo hydromasážní sprchový box,“ vysvětluje specialistka z Hornbachu. Nic nepodceňujte a raději si sepište veškeré změny, které byste chtěli ve vaší koupelně zrealizovat.

Konzultace s odborníky se vyplatí

Složitější rekonstrukci se vyplatí konzultovat s koupelnovým studiem či stavební firmou, které s tím již mají zkušenosti. Firma vám připraví projekt koupelny přesně na míru včetně nových rozvodů elektřiny a vody. Součástí většinou bývá také 3D vizualizaci, díky níž je možné přesně spočítat potřebné množství obkladů a dlažby.

„Odborníci vám rovněž poradí, jaké náležitosti je nutné vyřídit. Zejména je potřeba souhlasu majitele domu s rekonstrukcí (tj. společenství vlastníků, družstva nebo obce). Jestliže plánujete bourat bytové jádro bez zásahu do nosné konstrukce panelového domu, stačí vám stavební ohlášení. V opačném případě je nutné obstarat si stavební povolení,“ hovoří Marcela Bínová.

Realizace rekonstrukce

Kompletní přestavba koupelny vyžaduje demontáž bytového jádra, renovaci potrubí, různé stavební úpravy a natažení nového elektrického vedení. Připravte se na několik dní bez funkčního umyvadla a toalety. Hluk a prach je bohužel také součástí této fáze, stejně jako odvoz zastaralého vybavení a stavebního odpadu do sběrného dvora. Zanedlouho už vás ale bude vítat zbrusu nová a čistá koupelna, a to za tu chvíli nepohodlí stojí.

Rekonstrukce koupelny

Zdroj: Hornbach

„Elektrikáři se postarají o výměnu starých rozvodů za moderní a bezpečnou elektroinstalaci. Neváhejte využít možnosti posunutí nebo přidání nových elektrických zásuvek, vypínačů, osvětlení či ventilátoru. Hotová elektroinstalace musí z důvodu bezpečnosti projít kontrolou kvalifikovaného revizního technika,“ připomíná odbornice z Hornbachu.

Pro vyzdění koupelny se dnes nejčastěji používají lehčené tvárnice nebo sádrokartonové příčky. Následuje penetrační nátěr a obložení koupelny obkladem a dlažbou. Při výměně podlahy v bytovém domě se vyplatí investovat také do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, výmalbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnového nábytku a dalšího příslušenství, jako jsou například podpěrná madla či praktická sedátka.

Dokončení, úklid a hurá do nového!

Nakonec se provádí kontrola zapojení rozvodů, drobné úpravy a finální úklid. Pokud vám rekonstrukci koupelny a WC provádí najatá firma, kvalitu provedení kontrolujte průběžně. Poslední třešničkou na dortu je doladění estetických detailů. Vystěhované věci a hygienické potřeby je třeba umístit zpátky, nakoupit nové koupelnové doplňky, a uvést novou koupelnu do provozu.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti Hornbach

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna Od partnerů Rekonstrukce koupelny rekonstrukce panelákového bytu
Sdílejte článek