Vana, sprchový box nebo kout? Poradíme s výběrem

Vana, sprchový box nebo kout? Poradíme s výběrem

30. 08. 2018 Sdílet

Koupelna je místem odpočinku a relaxace. Aby plnila svou funkci, je potřeba ji vybavit odpovídajícím zařízením. Zvolit při nákupu sprchový kout, vanu anebo praktický box? Pokud tápete a nevíte si rady s výběrem, jsou tyhle řádky určeny právě vám. Prozradíme, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými typy koupelnového vybavení, a jak postupovat při jejich nákupu.

Kam se hodí sprchový kout?

Sprchové kouty jsou praktické rovnou z několika důvodů. Nejen, že je jejich pořízení poměrně dostupné, také zaberou v místnosti minimum místa. Jsou proto vhodné do menších (třeba panelákových) koupelen, kde bojujete s každičkým centimetrem místa. Když si navíc vyberete dobře, bude sprchový kout působit elegantním dojmem a vaší koupelně vtiskne luxusní ráz. A jak na samotný výběr?

Pokud upřednostňujete odlehčený moderní design, vyberte si bezrámovou konstrukci složenou pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo ustavovacích profilů, kterými jsou skla přichycena ke zdi. Zajímavou alternativou jsou i půlrámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější variantou jsou ale sprchové kouty s rámy, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost.

S ohledem na dispozici místnosti vybírejte také velikost sprchovacího koutu. Volit můžete mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem ve velikosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Pokud bojujete s místem, zaměřte se na kouty s posuvnými sprchovými dveřmi.

Tady si můžete vybírat z posuvných dveří, které nezasahují do prostoru koupelny a tím šetří místo, zalamovacích posuvných dveří disponujících velkou šířkou vchodu, otočných pivotových, které se z velké části otevírají do prostoru a pantových. Ty se otevírají do prostoru, případně u otočných profilů dovnitř i ven.

zdroj Hornbach

zdroj Hornbach

Kam se hodí sprchový box?

Na rozdíl od sprchového koutu je sprchový box kompletním sprchovým koutem se vším všudy a stačí ho jen napojit na rozvody a odpad. U sprchového koutu se často nevyhnete stavebním úpravám. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára. Počítejte ale s vyšší investicí. Co zohlednit při výběru?

I zde můžete zvolit posuvný systém otevírání dveří nebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky se různí stejně jako typ konstrukce a zasklení. I v tomto případě může velikost sprchového boxu začínat na rozměrech 75 x 75 cm a propracovat se až k obřímu provedení 90 x 200 cm. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili.

Celkový design sprchového boxu ovlivňuje z nemalé části typ konstrukce. I zde můžeme doporučit odlehčenou bezrámovou konstrukci, konstrukci pyrámovou anebo klasickou. Důležité je také rozhodnutí týkající se sprchové vaničky. Volit můžete mezi tou mělkou, z níž se lépe vstává a je tak určen zejména pro starší jedince, nebo vaničkou hlubokou, která může částečně nahrazovat klasickou vanu.

zdroj Hornbach

zdroj Hornbach

Kam se hodí vana?

Vany obecně umisťujeme do větších koupelen (zejména těch v rodinných domech), které disponují dostatkem prostoru. Kromě klasických van samozřejmě existují i ty s atypickou konstrukcí, které dokážou perfektně bojovat s nedostatkem místa. A jak takovou vanu vlastně vybírat?

Před zahájením výběru vany se ujistěte, že po jejím umístění v koupelně zůstane dostatek místa pro pohyb a zároveň nedojde ke zbytečnému zabrání prostoru pro umyvadlo, koupelnový nábytek a jiné doplňky.

Neméně důležitým aspektem je také materiál, z něhož je vana vyrobena. Trh dnes nabízí nespočet vanových materiálů, od akrylátu, přes smaltovanou ocel, až po kámen či dokonce sklo. Dnes patří ke standardu akrylát, vynikající svou dlouhou životností a praktickou odolností. Zároveň je také tvarově flexibilnější a má výborné vlastnosti, které moderní spotřebitelé žádají.

Dnes se setkáte s nepřeberným množstvím van nejrůznějších tvarů a velikostí, včetně mnoha způsobů umístění odtoku a vodovodní baterie. Samotný výběr by měl podléhat vašim preferencím, ale také možnostem koupelny. Na výběr máte vany obdélníkové, oválné, rohové a asymetrické. Ty nejnáročnější uživatele jistě zaujmou vany hydromasážní.

zdroj Hornbach

zdroj Hornbach

Nevíte si s výběrem rady?

Sprchový kout, box, sprchová zástěna nebo vana s vanovou zástěnou jsou zařízením, které by vám mělo sloužit dlouhá léta. Proto je potřeba věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Pozornost také věnujte HORNBACH blogu, kde každý týden najdete nové návody, rady a tipy.

zdroj Hornbach

zdroj Hornbach

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelnový nábytek sprchové boxy sprchové kouty vany
Sdílejte článek