Zdroj: Magnet Kitchens

Dvoubarevné kuchyně? Další odstín kuchyňský prostor opticky odlehčí a oživí ho, pozor ale na chyby!

17. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Proč zůstat u jedné, když můžete mít barvy dvě? Další odstín dokáže kuchyňský prostor opticky odlehčit, upřít pozornost na nejmilejší místo nebo ho přiměřeně oživit.

Monochromatické kuchyňské linky ustupují do pozadí, majitelé čím dál více preferují dvoubarevné varianty. Nejoblíbenější kombinací je dvojice dřevo-bílá nebo dvě různé barvy, přičemž zvýrazněný je ostrov nebo spodní část skříněk. Jaké další možnosti máte při plánovaní dvoubarevné kuchyně?

Barevný kuchyňský ostrůvek

Je skvělým způsobem, jak vnést barvu a osobitost do obyčejné kuchyně bez toho, aniž byste to přehnali. Pokud se rozhodnete, že chcete sáhnout po kontrastní barvě, můžete vytvořit úžasný ústřední bod. Je to též skvělý způsob, jak vnést do svého příbytku moderní odstín, aniž byste museli přemalovat celou kuchyni.

Barevný kuchyňský ostrůvek

Barevný kuchyňský ostrůvek je skvělý způsob, jak vnést do svého příbytku moderní odstín, aniž byste museli přemalovat celou kuchyni. Zdroj: Shutterstock

Černá a bílá

Černá a bílá tvoří nadčasovou dvojici. Když použijete černou barvu na spodní a bílou na vrchní skříňky, kuchyni vizuálně odlehčíte. Nemusíte se bát udělat ani přesný opak. Pokud namísto plných dvířek zakomponujete prosklená dvířka s černým rámem, kuchyně nebude působit tak těžkopádně.

Černo-bilá kuchyňská linka

Když použijete černou barvu na spodní a bílou na vrchní skříňky, kuchyni vizuálně odlehčíte. Nemusíte se bát udělat ani přesný opak. Zdroj: Heide Calillier

Kuchyně bez horních skříněk

Líbí se vám vzhled kuchyní bez horních skříněk? Odlište obě úrovně pomocí barvy! Dominantní barvu naneste jen na spodní skříňky a ostatní části natřete stejným odstínem, jako mají okolní stěny. Uvidíte, jak vám všechny police i vrchní dvířka vysokých potravinových skříní doslova zmizí před očima.

Kuchyň bez horních skříněk

Líbí se vám vzhled kuchyní bez horních skříněk? Odlište obě úrovně pomocí barvy. Zdroj: Cartelle Design

Příbuzné odstíny

Pokud si na velké barevné změny netroufáte, jděte na to opatrně. Namísto výběru dvou úplně odlišných barev (např. žluté a modré) zkombinujte dva příbuzné odstíny, jako například sluneční žlutou s máslově krémovou. Nic nepokazíte ani tehdy, když spodní skříňky natřete tmavším a horní světlejším odstínem stejné barvy.

Příbuzné odstíny v dvoubarevné kuchyni

Pokud si na velké barevné změny netroufáte,  zkombinujte dva příbuzné odstíny. Zdroj: Original Btc

Výrazné barvy

Jestli chcete použít výrazné barvy, zamyslete se nad jejich jasem a světlostí. Příliš zářivé odstíny (například sytě oranžová) vyžadují více vizuální energie, měly by proto být vyvážené neutrálnějším odstínem.

Výrazné barvy kuchyně

Jestli chcete použít výrazné barvy, zamyslete se nad jejich jasem a světlostí. Zdroj: Middleton

4 nejčastejší chyby při výběru barev do kuchyně

Při vhodné realizaci může dvoubarevná kuchyně získat jedinečný a svěží vzhled. Nepromyšlené vyhotovení však může způsobit, že vaše kuchyně bude vypadat amatérsky nebo špatně navržená.

Jakých chyb se vyvarovat?

1. Čím více prvků do místnosti přidáte, tím náročnější je vytvořit správnou rovnováhu tak, aby spolu fungovaly.
Často se necháme pohltit barvami a začneme je aplikovat všude, dokonce i na dekorační prvky. Tomu je třeba se vyhnout. Zaměřte se na jednu část, kterou chcete zvýraznit, a zbytek udržujte neutrální.

07a_ALEXIS-HAMILTON

Navzdory tomu, že ve většině případů používají designéři sytější odstín právě na ostrůvku, zde je to naopak. Nenápadný béžový ostrov nechává vyniknout zářivé kuchyňské lince v pozadí.  Zdroj: Alexis Hamilton

2. U dvoubarevných kuchyní je důležité barvy správně sladit.
Někdy fungují kombinace dvou jasných a výrazných barev výborně, avšak je snadné se splést a skončit u odstínů, které se hodně „bijí“. Pomozte si barevným kolečkem nebo se raději spolehněte na zkušeného designéra.

3. Když už máte barvy vybrané, dopředu zvažte jejich umístění.
Určitě to nedělejte za pochodu. Pokud má váš barevný pár tmavší a světlejší odstín, všeobecně se doporučuje umístit tmavší barvu na spodní skříňky a světlejší na horní. Tmavší a výraznější barvě to svědčí i na kuchyňském ostrůvku, zatímco ostatní části zůstanou světlé.

Přečtěte si také:
Tipy od profesionálů, jak si zorganizovat kuchyni jako šéfkuchař

4. Častou chybou je výběr barev na základě toho, co je právě trendy, bez ohledu na to, co by se nám mohlo líbit z dlouhodobého hlediska.
Ujistěte se, že na vybrané odstíny se budete rádi dívat i po letech. Jistě je dobré experimentovat zejména s menšími prvky, například s malými spotřebiči, doplňky, úchytkami či policemi. Lze je obměňovat i v častějších intervalech.

Text: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock.com, Magnet Kitchens/Cult, Heide Calillier, Cartelle Design, Original Btc, Middleton, Alexis Hamilton, Nordiska Kok, Jared Green, Roundhouse Architects
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: barvy v interiéru kuchyň kuchyně s ostrůvkem kuchyňská linka kuchyňský nábytek
Sdílejte článek

Diskuze