Jak vyřešit uspořádání kuchyně?
Jak rozvrhnout místnost, v níž se vaří, debatuje, dělají se plány a ochutnávají koláče tak, aby si vše našlo své místo?
Každá rodina, ať už velká nebo malá, má zcela odlišné návyky při vaření i stolování. Větší prostor, elegantní vzhled a nové spotřebiče však nestačí na to, aby vaše denní rituály v kuchyni probíhaly bez překážek.
Přinášíme vám několik praktických tipů a rad, které vám pomohou při plánování. Věnujte mu dostatek času, abyste v kuchyni nakonec netrávili hodiny nesmyslným chozením a hledáním toho, co právě potřebujete.
Myslete i na jídelní kout. Jídlo lidi odjakživa spojuje, proto místu na rozhovory při dobrém jídle věnujte stejnou pozornost jako kuchyni samotné.
Dispozice
Velká kuchyň – sen snad každého, kdo rád vaří, peče a připravuje všelijaké dobroty. Jak ji logicky uspořádat tak, abychom se při práci v ní zbytečně „nenaběhali“? Důležitá je hlavně promyšlená dispozice.
Velkorysá rozloha kuchyně je totiž na jedné straně obrovskou výhodou, na druhé straně však vyžaduje z hlediska ergonomie dobrý návrh, abyste měli vše po ruce, bez zbytečného pohybu z jednoho konce na druhý. Je třeba myslet hlavně na přijatelnou vzdálenost mezi kuchyňskými zónami, které by na sebe měly logicky navazovat.
Začínat by se mělo chladničkou, ze které vytáhnete suroviny, potom by měl následovat dřez, v něm je umyjete, a přípravná plocha, na které je zpracujete. Na konci je varná deska. Pokud tuto následnost dodržíte, vyhnete se zbytečnému chození a křížení činností.
Umístění spotřebičů je však individuální a vyplývá i z dispozičních daností a prostorových možností vaší kuchyně. Záleží i na tom, zda jde o rovnou kuchyň, kde je linka v jedné linii, paralelní, nebo o oblíbené varianty ve tvaru písmen L či U. V každém případě však platí, že při návrhu jejího uspořádání si opravdu důkladně promyslete, jaký postup prací v ní vám bude nejvíc vyhovovat, aby se vám potom nestalo, že zjistíte, že dřez je příliš daleko od chladničky, případně přípravná plocha je příliš úzká.
Velká plocha prostoru kuchyně se dá využít nejen na linku, ostrov, barový pult či jídelní kout, ale můžete si v ní dovolit i víc popustit uzdu fantazii. Kdysi bylo běžnou součástí kuchyní tzv. kanape, tedy lůžko. Kuchyně bývaly nejchladnější místností v domě a během horkých letních dnů byla takováto postel výborným místem k odpočinku. Dnes vídáme obdobu v podobě lavic s měkkými polštáři. Praktická je i velká potravinová skříň, která slouží jako spíž a je okamžitě „po ruce“. V případě velké rodiny plné hladových krků je v kuchyni přímo nezbytností.
Na závěr myslete na to, že větší kuchyň potřebuje i větší údržbu. Volte tedy materiály, které jsou z hlediska údržby nenáročné. Nechcete přece trávit čas leštěním lakovaných dvířek místo toho, abyste se v kruhu své velké rodiny raději dobře navečeřeli.
Barový pult
Je velmi vděčným řešením nejen ve větších, ale i v malých kuchyních. Zatímco jeden člen domácnosti se věnuje přípravě jídla, ostatní mohou být nablízku, krájet zeleninu, dělat si domácí úkoly či jen společnost „šéfkuchaři“. U barového pultu se židlemi se můžete i najíst a, stejně jako kuchyňský ostrov, příjemně propojuje prostor s obývákem.
VELKÝ STŮL PRO VELKOU RODINU
Velkorysý prostor využijte na plynulé propojení kuchyně s jídelní částí. Hlavně velké rodiny s množstvím členů ocení řešení, kdy mohou být všichni spolu i během přípravy jídel. Časy, kdy se sedávalo během rodinných návštěv výlučně v obýváku, jsou dávno za námi. Hlavní roli hraje v moderních domácnostech právě prostorná kuchyň se stolem, kam se vejdou všichni bez výjimky.
SRDCE DOMU
To, že kuchyň je srdcem domácnosti, uvádíme v našich článcích často. Je to skutečně pravda a pokud bychom vám měli doporučit, na co byste při plánování té své měli zaměřit pozornost, bude to prostor. Pokud jste vícečlenná rodina, rozhodně nebudete litovat, když bude kuchyň prostorná. Kromě vaření se v ní totiž hostí návštěvy, řeší každodenní organizace, dělávají úkoly, tančí, cokoli…
MYSLETE I NA MENŠÍ
Ti se totiž nejraději zdržují tam, kde my. Umístěte do kuchyně nižší židle se stolkem, dětskou kuchyňku či křídová dvířka. Děti to ocení a vy určitě také, když je během vaření budete mít na očích.
OSTROV K NEZAPLACENÍ
Mimořádně oblíbeným řešením v prostorných kuchyních je ostrov. Jde o velmi praktický kus nábytku, jelikož má dostatek úložného prostoru, přídavnou pracovní plochu a dá se využít na rychlé stolování či odkládací prostor. Měl by být dostupný z každé strany kuchyně a prostor mezi linkou a jím by měl mít alespoň 120 cm.
ÚLOŽNÉ MOŽNOSTI
Šéfkuchaři se shodnou na tom, že veškeré nádobí lze rozdělit do čtyř hlavních
zón – příprava, vaření, servírování, uchovávání – a mělo by se podle toho rozdělit i v kuchyni. Udělejte si nákres a označte si místa podle toho, jak se v ní pohybujete vy. Skříňky, zásuvky a poličky naplňte tak, aby jejich obsah odpovídal zóně, do níž spadá.
- Pánve, hrnce, podložky pod hrnce, kuchyňské náčiní, stojan na koření, plechy a mísy na pečení, rukavice, teploměr na maso udržujte v blízkosti varné desky/trouby.
- Nože, odměrné lžíce, váhy, struhadla, mísy a desky na krájení udržujte blízko pracovní plochy, tedy přípravné zóny.
- Ke kávovaru a rychlovarné konvici si uložte kávu, čaj, cukr, med, hrnky a šálky.
- Tam, kde si zvyknete připravovat snídani, uložte všechny misky, cereálie, kaše, chléb a pochutiny abyste je ráno nemuseli shánět po celé kuchyni.
- Nádobí, příbory, často používané servírovací mísy a kuchyňské utěrky uchovávejte v blízkosti umyvadla/myčky na nádobí.
- Pokud je to možné, stohujte vertikálně, ne horizontálně, na stěnu si instalujte nástěnný organizér s háčky nebo magnetickou lištu. Vyřeší chybějící místo pro kořenky, nože či jiné kuchyňské pomůcky.
- Pracovní desku v kuchyni nezahlcujte zbytečnostmi. Vše, co denně nepotřebujete, schovejte. Pokud používáte domácí pekárničku nebo tzv. pomalý hrnec jen jednou za týden, před opětovným použitím ho vždy odložte na své místo.
- Ať máte spíž, nebo ne, na několik základních potravin si vyčleňte zásuvky i v kuchyni.
- Nejlepší přehled o stavu potravin budete mít v zásuvkách nebo mělkých policích. Pokud máte hluboké skříňky, rozdělte si zásoby do bedniček nebo košů, které můžete vyndat.
- Čas od času si udělejte revizi. Může se stát, že skladujete pomůcky, které vlastně vůbec nepotřebujete. Zbavte se jich a uvolněte místo potřebnějším věcem.
Na pracovní desce. Nejdůležitější ingredience si klidně nechte na pracovní desce. Olej, ocet, sůl či cukr, pro někoho je to možná česnek či cibule. Aby se však nepovalovaly jen tak, zabezpečte jim hezkou nádobu nebo tácek. Linka bude působit uklizeněji a také se bude snáz udržovat čistá.
Hezky ukryté. Mouku, rýži, cukr, ořechy a další potraviny si uložte hezky do jednoduchých skleněných nádob s těsnicím víčkem do potravinové skříně nebo do komory. Ve skleněných nádobách hned uvidíte, kdy vám začnou docházet zásoby. Víno si neukládejte v kuchyni na pracovní desku, ani na horní skříňky. Pokud pro něj nemáte držák či polici, raději ho schovejte do skříně.
Zavěste je! Naběračky, kleště, obracečky nemusíte schovávat v zásuvce, hlavně pokud mají praktické očko na zavěšení. Využijte závěsný program nebo použijte háčky na stěnu. Pokud vám chybí prostor na stěně, stále můžete zavěsit tyč nebo jednotlivé háčky na boční strany skříněk a máte je vždy po ruce!
Na výstavě. Otevřené police můžete použít jako dekoraci a vystavit si v nich v hezkých nádobách často používané potraviny nebo s láskou vybrané nádoby. Myslete na to, že méně je více. Pokud už police máte, nezahlťte je věcmi bez ladu a skladu. Klidně mezi ně umístěte malý obrázek či květináč. Otevřené poličky provzdušní každý kout.
Z ptačí perspektivy. Není nad to, dívat se na uklizené pomůcky hezky shora. Velkorysé zásuvky mají úžasnou výhodu – nemusíte hledat v tmavých rozích skříněk, kde nás může čekat nejedno překvapení. Uložit si tam můžete bylinky, ale i nože. Pokud jste investovali do kvalitních nožů a udělali tak první krok k radosti z krájení, potom musíte udělat i ten druhý a zabezpečit jim měkkou a bezpečnou „postýlku“. Držák na nože chrání nejen kvalitní nože, ale také chrání před zraněními při jejich vyndávání.
JÍDELNA
SITUOVÁNÍ
Ne každý má možnost situovat jídelnu do samostatné místnosti tak, jak tomu bylo v minulosti, i když tato varianta se nevylučuje ani dnes. Jídelna se může nacházet v kuchyni nebo v obýváku, jakož i v kombinované místnosti (kuchyň-obývák-jídelna). V otevřeném prostoru plní oddělovací funkci a zároveň kuchyň s obývákem propojuje. Díky jídelnímu stolu a jeho příslušenství prostor působí útulněji a pohodlněji.
Je dobré, když se jídelní kout nebo jeho zóna vizuálně oddělí nebo zvýrazní. Pokud je stůl se židlemi v kuchyňské části, lze použít odlišný typ podlahy, koberec, případně vyvýšené pódium, nebo naopak sníženou podlahu. Dobrou službu udělá i kuchyňský ostrov. Pokud je jídelna součástí obýváku, lze ji oddělit nízkou příčkou nebo předělovací stěnou z nábytku.
KOLIK MÍSTA
Při plánování jídelního koutu/sezení je důležité myslet na to, aby vás neomezoval při práci v kuchyni nebo aby nebyl příliš blízko pohovky v obýváku. Jaký prostor je tedy potřebný? Od hrany stolu budete potřebovat minimálně 50 cm na židli a dalších 30 cm při sedání a vstávání. Pokud chcete, abyste měli místo i na procházení kolem stolu, musíte počítat alespoň s 80 až 120 cm. Při plánování jídelního koutu nezapomeňte ani na výjimečné situace, kdy ke stolu zvete hosty.
VÝBĚR STOLU
Obdélníkový stůl je klasikou mezi stoly. Minimální velikost pro čtyřčlennou domácnost je 120 × 80 cm. K oválnému zase můžete posadit víc osob než k obdélníkovému stolu stejné velikosti díky tomu, že nemá hrany. Kulatý stůl je vhodnější spíš do větších místností, protože je náročnější na prostor. Pro 3–4 osoby je vhodný stůl s průměrem 100 cm. Pro každou další osobu je dobré přidat dalších 25 cm.
JAKÉ ŽIDLE
V menším jídelním koutě lépe poslouží menší a lehčí židle. Židle s nižší opěrkou zbytečně opticky neubírají prostor. Praktické jsou i židle, které lze stohovat, či skládací židle. Ve větších prostorech se nemusíte bát sáhnout po masivnějších kouscích. Hezky zde vyniknou židle s vysokým opěradlem či opěrkami.
S LAVIČKOU JAKO V RESTAURACI
Pokud máte možnost umístit jídelní stůl ke stěně, využijte ji na maximum. U stěny se pohodlněji sedí na lavičce než na židli, protože ji můžete doplnit o množství polštářů a sedáků a při sezení nejste omezení jen šířkou samotné židle. Se stěnou si pohrajte! Podle stylu dané místnosti zvolte vhodnou tapetu nebo obklad. Trendový je mramor, cihla, beton, terrazzo, ale i nevšední materiály, jako například korek, laminát nebo mozaika.
V SAMOSTATNÉ MÍSTNOSTI
Zde se můžete doslova odvázat. Neváhejte sáhnout po větších stolech, které místnost zaplní a budou ústředním prvkem. Do samostatné jídelny se hodí výrazná podlaha zajímavá například svou strukturou. Můžete sem klidně umístit i koberec. Myslete i na stylové osvětlení, které celé místnosti dá ten správný šmrnc. Židle mohou být různých tvarů a z rozličných materiálů. Pokud však rádi trávíte čas u stolu rozhovory se svými blízkými, pořiďte si prostorné jídelní židle. Zaoblené opěrky zaručují pohodlí a jednoduše se zasunou pod stůl.
ÚTULNÝ A HŘEJIVÝ KOUTEK
Jídelní sezení ve tvaru U je určitě pro mnohé snem. Je však na něj potřebný vhodný a dostatečně velký prostor, proto se dopředu poraďte s architektem. Počítejte s tím, že si budete muset dát na míru vyrobit sezení, s koupí jídelního stolu by neměl být až tak velký problém. Tento typ koutku se obzvlášť hodí pro velké rodiny. Nejenže se tu všichni spolu naobědvají, ale dá se využít na různé způsoby. Může sloužit na práci, psaní domácích úkolů nebo na veselé chvíle při stolních hrách či kreativní hobby.
DOBRÉHO SE VŠUDE HODNĚ VEJDE
I v menším bytě se dá jídelní koutek hezky zakomponovat do prostoru. Masivnímu stolu a židlím se však raději vyhněte. Pokud budete kolem jídelního stolu často procházet, volte varianty se zaoblenými rohy, které jsou bezpečné i pro děti. Židle by měly být s nižší opěrkou, protože neubírají opticky zbytečně prostor. Praktické jsou i stohovatelné a skládací židle. V malém prostoru se optickému oddělování od obýváku či kuchyně raději vyhněte, protože místnost se tím ještě víc zmenší. Můžete zvolit samostatný koberec, který bude kopírovat tvar stolu. I zde však platí pravidlo, že sezení by mělo být příjemné a samozřejmě pohodlné.
TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ, KATARÍNA PAUKEJE, MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME