17. 02. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Vývoj v oblasti chladicí techniky pádí mílovými kroky, a tak dnes chladničky i mrazničky disponují bezpočtem různých chytrých funkcí, které usnadňují uchovávání potravin i údržbu samotného spotřebiče. To je k nezaplacení zejména v horkých letních […]

Vývoj v oblasti chladicí techniky pádí mílovými kroky, a tak dnes chladničky i mrazničky disponují bezpočtem různých chytrých funkcí, které usnadňují uchovávání potravin i údržbu samotného spotřebiče. To je k nezaplacení zejména v horkých letních dnech, kdy by i krátký pobyt potravin mimo chladničku mohl vést k nepříjemným karambolům.

Kombinované chladničky

V kamenných obchodech i na internetu můžete vybírat z chladniček, mrazniček, kombinovaných spotřebičů i takzvaných amerických (side-by-side) chladniček vhodných hlavně pro náročnější spotřebitele, z typů volně stojících i těch určených pro vestavbu.

Vestavná chladnička Whirlpool ART 920 díky své výšce bezmála 2 m přesně pasuje do standardních kuchyňských skříněk. Osvětlení čtyřmi LED diodami je nejen designové, ale především funkční a úsporné.
Energetická třída: A+
Cena:  25 990 Kč
Kombinovaná velkoprostorová chladnička side-by-side Gorenje NRS 85725E má chytré vnitřní uspořádání pro maximální přehled. Celkový objem je 540 l. Dostatek místa nabízí nejen chladnička, ale také mraznička vybavená technologií NoFrost s automatickým odmrazováním.
Energetická třída: A
Cena: 32 990 Kč

Počítat se vyplatí
Při koupi chladničky je velmi důležitý správný výpočet potřebného prostoru. V závislosti na počtu osob v domácnosti se doporučuje počítat s objemem 50 až 90 l na osobu (čím více osob, tím menší podíl). Pokud totiž nevyužíváte prostor lednice celý, spotřebováváte při každém jejím otevření zbytečně energii navíc.


Funkce pro větší pohodlí

Beznámrazový systém (například NoFrost): využívá předností nucené cirkulace vzduchu uvnitř mrazničky a zamezuje tak vzniku námrazy. Tato funkce šetří čas při údržbě a rovněž snižuje spotřebu energie (námraza totiž snižuje účinnost chlazení).

 
Nová řada Electrolux Inspiration nabízí barevné modely kombinovaných chladniček, které osvěží styl každé kuchyně. Mají 2 oddělené okruhy chlazení, které udržuje optimální vlhkost, proto potraviny zůstanou až o týden déle čerstvé.
Energetická třída: A+
Cena: 22 990 Kč
Americká chladnička Samsung RSH7UNBP má systém Twin Cooling System. Ten přivádí chladný vzduch do každé komory zvlášť. Vzduch v mrazáku tak zůstává chladný a vzduch v chladničce vlhký, takže potraviny jsou uchovávány za nejlepších podmínek.
Energetická třída: A+
Cena: 34 990 Kč
Kombinovaná chladnička Bauknecht KGIN 31811 s mrazničkou je vybavena funkcí NoFrost a také filtrem Hygiene+, který zachytí bakterie, chemické i mechanické nečistoty. Díky technologii ProFresh zůstanou potraviny až 4x déle čerstvé a plné vitamínů.
Energetická třída: A +
Cena: 27 990 Kč

Nulová zóna (například CrisperBox, Crisp & Fresh, BioFresh, Active0°): teplota v ní se drží mezi 0 a 3 °C. Ryby a maso uchovávané při teplotě 0 °C s minimální teplotní odchylkou si udrží své nutriční hodnoty, čerstvost, barvu a chuť mnohem déle. Navíc umožňuje regulovat vlhkost v prostoru pro ovoce a zeleninu. Speciální filtry zabraňují množení bakterií a růstu plísní.

Další funkce: například americké dvoudveřové chladničky nabízejí navíc speciální funkce pro chlazení nápojů, vody nebo pro výrobu ledové tříště. Jejich součástí může být i prosklená vinotéka.

Monoklimatické chladničky

 

Na elektronickém panelu monoklimatické chladničky Bosch KSV29VW30 můžete na první pohled snadno zjistit aktuálně nastavenou teplotu nebo speciální funkci. V případě kolísání vnitřní teploty lednička na tuto situaci upozorní akustickým i optickým alarmem.
Energetická třída: A++
Cena: 14 990 Kč
Monoklimatická chladnička Siemens KS33VVW30 se postará o čerstvost ovoce i zeleniny díky zásobníku CrisperBox. Stupeň vlhkosti v přihrádce lze pomocí posuvné drážky manuálně regulovat dle potřeby a druhu uchovávaných potravin.
Energetická třída: A++
Cena: 15 990 Kč

Nízká spotřeba

Spotřebu energie kromě základních faktorů (kompresor, typ a tloušťka izolační náplně, objem chladničky) ovlivňují právě i nabízené funkce, například proudění čerstvého vzduchu. Tyto systémy většinou totiž fungují na principu různých větráčků, které rovněž spotřebovávají elektrický proud. Proto je dobré zvážit, které funkce u chladničky opravdu potřebujete a využijete. Většina novějších typů chladniček se však přes řadu funkcí s úplnou samozřejmostí zařazuje do energetické třídy A, což je potěšující už z toho důvodu, že chladnička běží neustále.

Mrazničky


Truhlicový mrazák Whirlpool WHE25352 F má využitelný objem 251  l. Systém StopFrost kumuluje více než polovinu námrazy mrazničky v nádržce, kterou lze jednoduše vysypat a vymýt.
Energetická třída: A++
Cena: 13 790 Kč

Mraznička Siemens GS29NVW30 je vybavena systémem NoFrost. Ventilátor rozvádí chladný vzduch do každého koutu mrazicího prostoru. Přitom se potraviny zbavují vlhkosti a voda z tající námrazy se vypaří mimo spotřebič.
Energetická třída: A++
Cena: 16 990 Kč
Vestavná mraznička s beznámrazovým systémem Miele FN 9752i má vyjímatelnou mezistěnu pro uskladnění objemných potravin a 8 transparentních mrazicích zásuvek, z toho 6 s teleskopickými kolejničkami.
Energetická třída: A+
Cena: 40 800 Kč

Text: Dominika Záveská
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Kuchyně Spotřebiče Vestavná lednice
Tagy: chladnicky cirkulace vody domácí spotřebiče
Sdílejte článek

Diskuze