Plánovaní kuchyně
Zdroj: LUMA marketing

Plánování nové kuchyně krok za krokem

25. 05. 2023 Sdílet

Mít dobře vybavenou kuchyni, to je sen mnoha z nás. Kdo alespoň pár dní vařil v mini kuchyňce, kde byla sotva plotýnka a pár hrnců, ten ví, že žádné zázraky se tam dělat nedaly. Když není zbytí, je lepší něco než nic, když ale máte možnost naplánovat si kuchyň podle svých představ, proč toho nevyužít?

Bez kuchyně se neobejde žádná hospodyňka

Nejen v dnešní době, kdy ceny potravin i služeb letí vzhůru, se vyplatí vařit si doma. Ušetříte, navíc víte, co jíte. Znáte původ surovin, použijete jen ty, které vám chutnají a vyhovují. I proto je kuchyň jedním z nejdůležitějších míst v bytě, tedy kromě toho, že u vaření se také dobře povídá.

Jak vybrat tu pravou kuchyň?

V kuchyni byste se měli dobře cítit a taky by se vám tam mělo dobře pracovat. Vybírat kuchyň jen podle toho, zda se vám líbí její design není úplně tou nejlepší cestou, sice se vám totiž taková kuchyňská linka bude zamlouvat na pohled, jenže se může stát, že při vaření budete běhat z místa na místo, než uvaříte polévku, nachodíte skoro i kilometry, nebo se vám možná ani nevejde do místnosti a vy se kolem linky nebudete moci volně pohybovat.

Když tedy přijde na výběr kuchyně, je třeba se nejprve podívat na prostor, který máte k dispozici, a alespoň zkušebně si zakreslit jednotlivé díly kuchyně. Vezměte v potaz i to, kde máte okno, kde je přívod vody nebo odpad, kde se nachází topení apod. Podle toho se rozhodněte, zda vsadíte na kuchyňský blok nebo kuchyňskou linku v některém z dostupných tvarů. Další možností je kuchyně na míru.

Víte, že kuchyň je místem, kde často dojde k nehodám v domácnosti? Tu zapomenete vypnout sporák, tu vyteče voda a vy vytopíte třeba sousedy pod vámi, tu vzplane utěrka, která zůstala na sporáku, tu tomu, kdo má v kuchyni i pračku a pere třeba povlečení, vyteče voda z pračky a vytopíte sousedy pod vámi. Buďte o krok napřed a sjednejte si pojištění domácnosti, které vás před takovými škodami a jejich důsledky ochrání.

Interiér kuchyně

Zdroj: LUMA marketing

V čem se liší kuchyňská linka a kuchyňský blok?

Kuchyně je místem, kde vzniká celá řada pokrmů, některé se připravují snadno a rychle, jiné vám zaberou nějaký ten čas. Příprava pokrmu začíná už nákupem potřebných surovin, které potřebujete někam uložit. Z tohoto místa si je pak ve chvíli, kdy na ně přijde řada, vezmete, rozbalíte je, omyjete, očistíte, nakrájíte nebo jinak připravíte. Abyste se po kuchyni nepohybovali nesmyslně a nepobíhali z jednoho konce na druhý, je třeba kuchyň správně uspořádat.

Když vsadíte na kuchyňský blok, už nemusíte přemýšlet, jak kuchyň sestavíte. Tohle za vás vymyslel někdo jiný, na vás je kuchyň jen nastěhovat a zprovoznit. Pokud takový blok opravdu dobře vyberete, využijete každý centimetr, který máte k dispozici, na maximum. Když vsadíte na kuchyňskou linku, budete nejspíš přemýšlet, jak kuchyň vhodně uspořádat, aby na sebe všechny zóny perfektně navazovaly. O jaké zóny jde?

  • Zóna pro skladování potravin
  • Zóna pro umývání nádobí a čištění potravin
  • Zóna vaření

Víte, že když si pořizujete kuchyňskou linku, můžete si vybrat hned z několika tvarů? Kuchyňské linky totiž mohou být jednořadé, rohové, do tvaru písmene U, do tvaru písmene G nebo třeba kuchyňské linky s ostrůvkem, který může posloužit jako místo k sezení nebo poskytnout další pracovní a úložný prostor.

A co ta kuchyň na míru?

Ne vždy si vyberete ze sériově vyráběných kuchyní. Na vině mohou být prostorové možnosti, atypické řešení místnosti, stejně tak vaše požadavky a potřeby. Co v takovém případě dělat? Naplánovat si kuchyň na míru.

Zdroj: PR článek společnosti LUMA marketing

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyňská linka
Sdílejte článek