retro bazár s nábytkem
Zdroj: Shutterstock

Secondhand nábytek jako nový trend: Stylový, levný a kvalitní základ pro kreativní renovace

16. 05. 2025
Diskuze (1)
Sdílet

Mnoho lidí si potrpí na nové věci. Představa, že by měli doma něco "z druhé ruky", jim přijde trochu podivná. Jenže pak nastane okamžik, kdy je třeba zařídit si nový byt a ceny nábytku v obchodech jsou občas šokující. A právě zde začíná cesta do světa secondhand nábytku, která změní nejen váš pohled na zařizování domácnosti, ale i vztah k spotřebě obecně.

Objevte kouzlo secondhandu

Vaše cesta může začít například starým psacím stolem. Představte si, že ho najdete v malém bazaru za rohem, kam jste zašli spíš ze zvědavosti než s úmyslem něco koupit.

Dřevěný stůl z 80. let s několika šuplíky a úžasnou patinou vás bude stát necelou pětistovku. Přitom podobný nový by vás vyšel až na několik tisíc.

Možná budete chvíli váhat –  avšak věřte, že pokud si ho vezmete, tak se tento stůl stane srdcem vaší domácí pracovny a bude sbírat komplimenty od každé návštěvy.

Nebude trvat dlouho a propadnete tomu úplně. Křeslo z 60. let, které koupíte od staršího páru v sousedství.

Knihovna z masivního dřeva, kterou jste objevili na Facebooku na marketplace. Retro lampička z blešáku. Každý kousek má svůj příběh, svou historii. A to je něco, co nový nábytek z obchodních domů prostě nemá.

Retro dřevěný stolek

Kvalitní kousek, který vydrží roky Zdroj: Shutterstock

Nábytek s duší i charakterem

Co na secondhand nábytku fascinuje nejvíc? Ta jedinečnost. V době, kdy většina našich domovů vypadá jako vystřižená z katalogů velkých nábytkových řetězců, secondhand kousky vnesou do prostoru osobitost.

Starší nábytek má často propracované detaily, které v dnešní masové výrobě už nenajdete – vyřezávané ozdoby, mosazné úchytky, dokonale zpracované spoje.

Přečtěte si také:
Nábytek na míru vs. sériová výroba: Co se vyplatí víc a kdy je lepší investovat do nábytku na míru?

Navíc kvalita materiálů bývá nesrovnatelně lepší. Zatímco dnes kupujeme skříně z dřevotřísky potažené fólií, které se po pár letech stěhování rozpadnou, starší nábytek je často vyroben z masivního dřeva.

Však si někdy zkuste porovnat skříň, kterou jste koupili z druhé ruky za 1200 korun, s „novou“ skříní vašeho známého za sedm tisíc. Po roce používání bude ta jeho vypadat, jako by prošla válkou, zatímco ta vaše bude stále sloužit jako nová.

Vintage knihovna v obýváku

Knihovna s historií, která dodá charakter celému prostoru Zdroj: Shutterstock

Ekonomická stránka věci

Nebudeme zastírat, že jedním z hlavních důvodů, proč se do secondhandu zamilovat, jsou peníze. Rozdíl v cenách je opravdu markantní. Když si pak počítáte, kolik jste ušetřili na zařízení celého bytu, můžete dojít i k částce přesahující 50 tisíc korun. A to za kvalitní nábytek, který vydrží další desítky let!

Nejlepší na tom je, že hodnota těchto kousků časem neklesá, ale naopak může stoupat. Zvlášť pokud objevíte nějaký designový skvost, který byl před lety běžným vybavením, ale dnes je ceněnou raritou.

Takže zatímco nový nábytek z obchodního domu ztrácí hodnotu v momentě, kdy ho dovezete domů, ten secondhandový si ji často drží.

Ekologický rozměr

S věkem člověk začíná víc přemýšlet nad dopady svého chování. A právě ekologický aspekt secondhandu je dnes stejně důležitý jako ten finanční.

Každý kus nábytku, který nekoupíme nový, znamená méně vytěžených surovin, méně energie spotřebované na výrobu a méně odpadu v budoucnu.

Čísla hovoří jasně – nábytkářský průmysl patří mezi významné znečišťovatele planety. Jen v Česku skončí ročně na skládkách tisíce tun nábytku, který by mohl ještě sloužit. Když kupujeme z druhé ruky, tento cyklus narušujeme.

Renovace nábytku – žena natírá starou skříňku barvou

Barva na dřevo promění starý kousek v nový originál Zdroj: Shutterstock

Praktické tipy pro začátečníky

Pokud vás láká vydat se podobnou cestou, máme pár tipů:

  • Nepodceňujte menší bazary a secondhandy v okrajových částech měst – často tam najdete ty nejlepší kousky za zlomek ceny
  • Facebook Marketplace a Bazoš projíždějte pravidelně – dobré nabídky mizí rychle
  • Nebojte se smlouvat, ale buďte slušní – většina prodejců má k ceně určitou rezervu
  • U čalouněného nábytku si dobře prohlédněte materiál a zkontrolujte, zda nemá „obyvatele“
  • Naučte se základní renovační techniky – často stačí nový nátěr nebo výměna úchytek a máte „nový“ kus

Změna myšlení

To nejcennější, co vám může secondhand nábytek dát, je změna pohledu na spotřebu obecně. Uvědomíte si, jak často kupujeme nové věci jen proto, že jsou nové, ne proto, že by byly lepší.

Naučíte se oceňovat hodnotu věcí s historií a příběhem.

Dnes, když budete procházet kolem výloh s novým nábytkem, už neucítíte to nutkání vlastnit. Místo toho si budete užívat vědomí, že váš domov je plný kousků, které mají duši, šetří vaší peněženku a v malém měřítku i naši planetu. A to je trend, který stojí za to následovat.

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock

Zdroje:
 Kniha – Louise Brigham and the Early History of Sustainable Furniture Design od Antoinette LaFarge
Kniha – Upcycling Furniture & Home Decor For Dummies od Judy Rom
Kniha – Better Than New: Tips for Upcycling and Refinishing Furniture od Chloe Kempster
Kniha – The Sustainable Design Book od  Rebecca Proctor
Kniha – Wild Isle Style od Banjo Beale

Článek byl stvořen s přispěním umělé inteligence.

Kategorie: Hand Made Nábytek
Tagy: renovace nábytku retro nábytek trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze