Zdroj: iStock

Nevíte, co s malým balkonem? Těchto pět nápadů ho promění v místo, kde budete rádi trávit čas

09. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Také malý městský balkon se dá využít mnohem příjemněji než jen k věšení prádla. Udělejte z něj prostor, kde budete rádi trávit čas! Někdy stačí málo – dekorace, závěsná houpačka, síť nebo menší pohodlné křeslo se stolkem, a i chvilka na balkoně s dobrou knihou vás nabije pozitivní energií.

Obklopte se rostlinami

I na menších balkonech se můžete cítit jako v zahrádce. Vytvořte si příjemné sezení a zasaďte několik ozdobných či užitkových rostlin. Vyzkoušejte stojanové kontejnery na vysokých nohách, které zabírají méně prostoru na podlaze.

Malý užitkový balkon se slunečníkem

Zdroj: iStock

Dají se v nich pěstovat různé rostliny od dekorativních až po keříková rajčata, bylinky, okurky, jahody nebo keříkové ovoce, například borůvky. Na maličkém balkoně využijte stěnu, na které můžete pěstovat rostliny vertikálně v několika úrovních.

Přečtěte si také:
Závěsné košíky na květy. Vytvořte si oblíbené makramé

Pohrajte si s barvami

Balkon nemusí být jen šedý či jinak nenápadný. Známý „colour bloking“ proniká i do „outdoorového“ designu. Vyberte si dvě barvy, které se k sobě skvěle hodí a které se vám líbí. Jednu použijte na stěnu, druhou na podlahu a doplňte je třetí, neutrální barvou. Použité barvy opakujte i na dekoracích či květinách, které si vyberete ke zpříjemnění prostředí.

Žluté židle na balkoně

Zdroj: iStock

Jednoduchá elegance

Máte raději střídmost a minimalistický styl? Zemité barvy v kombinaci s přírodními materiály a světlými textiliemi vytvoří jemnou nedráždivou atmosféru. Efekt útulnosti zvýšíte dřevěnou podlahou nebo imitací
dřeva – podle toho, co si ve vašich podmínkách můžete dovolit. Pro oživení přidejte krásnou rostlinu olivovníku a vychutnejte si pohodlí.

Utulní kout na balkoně so stolkem

Zdroj: iStock

Chraňte si svoje soukromí

Soukromí si vytvoříte zástěnou z kvetoucích popínavých rostlin – jako základ použijte kovovou nebo dřevěnou mřížku, kterou pevně přichyťte, aby se vlivem povětrnostních vlivů neuvolnila. Dekorativně na balkoně působí různé druhy vysokých trav – budete se cítit jako na dovolené.

Přečtěte si také:
Živý i rozkvetlý interiér: Neobvyklé pěstování rostlin v interiéru

Máte-li větší balkon nebo terasu, jednu část zábradlí můžete ukrýt za hustý živý plot, případně více těsně vedle sebe zasazených větších rostlin. Výborným nápadem je sázení do velkých kontejnerů na kolečkách, díky nimž si vytvoříte doslova mobilní louku. Rostliny můžete přemísťovat podle vašich potřeb (a také jejich preferencí) a pokaždé budete mít jiné balkonové řešení.

Ipomoea květina

Zdroj: iStock

Znásobte pohodlí houpacím křeslem a uměním

Stačí jednoduché dřevěné houpací křeslo, ještě lépe, když se vám podaří renovovat staré – a máte nový příjemný doplněk balkonu. Při nedostatku prostoru je dobrým nápadem skládací boční stolek.

Křeslo na motúzech

Zdroj: iStock

Máte-li blízko k umění, nezapomeňte si na balkon umístit sošku nebo jinou dekoraci, která podpoří vaši relaxaci, meditování či fantazírování. Výborným nápadem je venkovní fontánka nebo jezírko, vyžaduje však často více prostoru, než je obvykle na běžných sídlištních balkonech k dispozici.

Sabína Zavarská

Foto: iStock.com

Kategorie: Bydlení Rady a Tipy
Tagy: balkonové květiny balkónový nábytek balkony Kryté lodžie lodžie
Sdílejte článek

Diskuze