Zahrada stvořená k bydlení
Výrazným trendem současnosti je rozšířit obytný prostor i mimo zdi domu, do zahrady. V našich podmínkách je možné zahradu takto využívat především od jara do podzimu, kdy je venku příjemně teplo. A co by v […]
Výrazným trendem současnosti je rozšířit obytný prostor i mimo zdi domu, do zahrady. V našich podmínkách je možné zahradu takto využívat především od jara do podzimu, kdy je venku příjemně teplo. A co by v našem pokoji pod holým nebem nemělo chybět? Jaký nábytek, doplňky či barevnost zvolit? Které rostliny se sem budou hodit nejlépe?
Shon, stres a únava – to jsou časté průvodní jevy dnešního způsobu života. Jsou každodenními společníky mnoha lidí bez rozdílu věku. A zároveň s nimi sílí i snaha uniknout, odpoutat se. Alespoň přes víkendy… Majitelé zahrad to mají jednodušší. Právě uprostřed zeleně a pod širým nebem se totiž relaxuje nejlépe. V zahradě zapomenete na starosti i obavy – je to dokonalé místo k setkávání se se známými, ke hrám s dětmi či domácími zvířaty, případně k realizování zálib. Ideální je, když se na utváření tohoto prostoru budete spolupodílet, případně si ho vytvoříte sami – potom se tu budete cítit ještě lépe. Mějte přitom na paměti, že každá obytná zahrada by měla mít svůj styl, jemuž se musí přizpůsobit vše – od výběru rostlin až po nábytek.
Srdce zahrady
Každá zahrada, i ta obytná, by měla mít svůj kompoziční vrchol, jakési srdce. Může jím být malá vydlážděná plocha s plastikou či fontánou, případně pěkný solitérní strom nebo i pečlivě udržovaný trávník – také toto místo by přitom vždy mělo mít svůj ústřední bod. Na trávník byste v obytné zahradě určitě neměli zapomenout. Vyzařuje z něj totiž klid a harmonie a po náročném pracovním dni může být pohled na něj opravdovým balzámem pro duši. Větší plocha s hustým a sytě zeleným travnatým porostem v neposlední řadě dodává celé zahradě jistou velkorysost a právě do tohoto prostoru se může soustředit většina rodinného dění.
Obytná zahrada může vzniknout jak na rovině, tak v členitém terénu – zde může být dokonce ještě zajímavější. Členění jí totiž dodá dynamiku a zatravněné kopečky střídané malými chráněnými údolími jsou k relaxaci jako stvořené. Vytvořit je můžete i uměle – k vybudování malé krajinky se dá použít například zemina vykopaná při zakládání jezírka. Vyplatí se využít i působení protikladů – například slunečnou terasu by mělo doplňovat stinné zákoutí.
Velmi důležité je též osvětlení a nejen to praktické – podél chodníků či na terase. Nezapomeňte ani na zajímavé nasvícení jezírek, solitérních stromů, rostlin s architektonickým efektem (například bambusu) či živých plotů, které vytvoří intimní atmosféru. Zahrady si totiž budete chtít užít nejen přes den, ale i večer a v noci. Romantickou pohodu navodí například různé zahradní lucerny, případně pochodně – oceníte je hlavně za teplých letních večerů.
Pro každého něco
Co udělá zahradu obytnou a opravdu obývanou? Záleží na její velikosti a vašich prioritách: kromě terasy tu může být kuchyňský koutek se zahradním grilem či krbem (umístěte je co nejblíže k domu), bazén nebo alespoň zahradní sprcha a prostor na slunění, stinné místo pro relaxaci s knihou v ruce (zahradní lehátko, houpací síť nebo závěsná houpačka pod stromem), zahradní altán, v němž se ukryjete před deštěm, a někde v zadní části zahrady lavička určená pro důvěrné rozhovory. Máte-li děti, určitě by neměl chybět koutek pro ně – s pískovištěm, houpačkou a třeba i domkem na stromě. Užitečná může být i malá zahradní tělocvična nebo alespoň malý prostor na míčové hry. Jednotlivé části je však třeba od sebe oddělit tak, abyste se při odpočinku a hrách navzájem nerušili.
Různé části obytné zahrady by měla samozřejmě doplňovat i vhodná výsadba: například k zahradnímu lehátku je dobré soustředit různé vegetační nádoby s kvetoucími či voňavými rostlinami. Tento prostor by měl být chráněn před větrem – například živým plotem nebo křovím. Na reprezentativním místě, určeném třeba i k pracovním setkáním, by pro změnu měly být soustředěny atraktivní rostliny a zeleň s architektonickým efektem (například tvarované zimostráze, tisy). V obytné zahradě se pochopitelně budete chtít cítit dobře, proto do ní zkuste zakomponovat i různé specifické rostliny – například příjemné na dotyk (hebký čistec), aromatické či takové, které při pohybu ve větru půvabně šustí. Důležité je, aby si tu každý člen rodiny našel místo, kde mu bude příjemně a kam se v případě potřeby může uchýlit. Pocit intimity a bezpečí pomohou vytvořit například stěny porostlé popínavými dřevinami, různé zahradní paravány nebo živé ploty.
Jaké rostliny se hodí:
- trvalky s listy příjemnými na dotyk (čistec) a listy v různých odstínech zelené,
- trvalky s voňavými květy, takové, které kvetou dlouho nebo se během celého roku zajímavě mění, nejedovaté, aromatické a vizuálně přitažlivé,
- popínavé rostliny (kvetoucí i nekvetoucí) – na stěny a pergoly, k altánům a zahradním lehátkům pro vytvoření pocitu intimity,
- bylinky a užitkové rostliny – budou se hodit u venkovního stolování,
- rostliny s architektonickým efektem – reprezentují v části, kde se budete setkávat s návštěvami,
- vodní rostliny – při pohledu na obrostlou vodní hladinu se určitě zbavíte vnitřního napětí,
- kvetoucí zeleň – letničky a trvalky v nádobách zpříjemní pobyt na terase,
- vyšší stromy nebo strom (podle velikosti zahrady) jsou zdrojem příjemného stínu,
- živé ploty a kvetoucí keře – zabrání nechtěným pohledům.
Základem je barevná harmonie
Důležitý je i výběr barev. Ideální je vytvořit v obytné zahradě barevný soulad, který navodí atmosféru poklidné harmonie – nejlépe ho dosáhnete, když paletu omezíte jen na několik barev. Zvolíte-li příliš pestrou barevnost (například u květů), bude na vás celá kompozice působit příliš dynamicky, chaoticky a časem vás unaví. Doporučuje se zvolit maximálně tři základní barvy, oživení dosáhnete použitím několika jejich odstínů.
Uklidňujícím dojmem působí například růžová, modrá, bílá nebo žlutá. Červená a oranžová jsou naopak barvy dynamické. Chcete-li, aby ze zahrady vyzařoval klid, používejte červenou opatrně, nanejvýš v malých detailech. Oranžová má povzbuzující a hřejivý účinek, vyvolává pocit radosti a též chuť k jídlu – využijte ji především na místech, kde budete stolovat. Tradiční jedničkou v uklidňujícím působení je zelená – celkovému uvolnění napomůže i to, když se v zahradě vyskytne ve více odstínech. Z tohoto pohledu je tedy dobré zakomponovat sem několik trvalek s okrasnými listy, případně i různé druhy okrasných trav. A nezapomeňte, že barevnost do zahrady vnášíte nejen prostřednictvím květů, listů a plodů, ale i zahradním nábytkem, textiliemi (při zařizování zahrady nezapomínejte například na různé polštářky), dlažbou, oplocením či stěnami domu.
Nábytek a doplňky
Neodmyslitelnou součástí obytné zahrady je exteriérový nábytek, který nejlépe vynikne na pěkné terase. V posledních letech se nabídka zajímavě rozšířila – přibyly nové materiály a mnoho se toho změnilo i v oblasti designu. Kromě klasických stolů, židlí a lehátek jsou stále populárnější i různé zahradní houpačky a závěsná křesla, které je možné vystlat měkkými polštáři a alespoň na chvíli v nich zapomenout na každodenní starosti. Praktické jsou různé skříňky (samozřejmě by měly stylem zapadat do celkového konceptu zahrady) a při „zařizování“ nezapomeňte ani na kvalitní slunečník. Jestli nemáte vyšší stromy, určitě se vám bude v létě hodit. Sem tam můžete do zahradního prostoru umístit i různé podstavce či kovové stolky – navodí domáckou atmosféru a poslouží k vystavení květináčů s rostlinami.
Oblíbený je mobiliář z proutí a bambusu, ačkoli se více hodí do zimních zahrad, protože je méně odolný vůči povětrnostním vlivům, hlavně vlhku. Naopak ratan odolává nepříznivému počasí velmi dobře, je barevně stálý a pevný. Stálicí je, hlavně pro nízkou cenu, lehký plastový nábytek. Laciný však nemusí být ani dostatečně odolný, ani barevně stálý a v zahradě nemusí působit přirozeně. Mezi plastovým nábytkem přitom najdete i špičkové designérské kousky z kvalitních materiálů, ty však ani cenou rozhodně nepatří k nejdostupnějším. V našich zahradách si pozici jedničky udržuje dřevěný nábytek (trendem je i kombinování dřeva s kovem). Výborně se hodí hlavně do tradičních a venkovských zahrad, jeho nevýhodou však mohou být vyšší nároky na údržbu. Nejodolnější bývá tropické dřevo (například týk). Když se jeho povrch neupraví a neošetřujete ho, získá zajímavou patinu a vytvoří se zahradou nenásilný celek. Pěkné však může být i levnější zařízení z akátového dřeva. Také tradiční kovový nábytek příjemně ladí s venkovským prostředím a též se zahradami v provensálském stylu. Je pevný a odolný, ale často chladný, proto je nutné ho doplnit textilními polštáři. Lehký hliníkový nábytek kombinovaný s výpletem z umělých vláken se naopak výborně hodí do moderních městských zahrad.
Co zohlednit při koupi zahradního nábytku?
Rozhodně se neřiďte jen výhodnou cenou. Koupi si dobře promyslete, protože na nábytek se zřejmě budete dívat a používat ho několik let. Důležitý je materiál i design, přičemž zahradní nábytek je třeba samozřejmě vybírat s ohledem na styl, jaký v zahradě převládá. Kupovat po kusech se rozhodně nevyplácí. Celou sestavu (např. stůl a židle či lavici) si obstarejte najednou, později je případně můžete doplnit lehátkem nebo zahradní houpačkou z téhož materiálu a v podobném stylu. Při výběru myslete i na údržbu – nejméně náročný je plastový a kovový nábytek s kvalitní povrchovou úpravou. V úvahu byste měli brát i to, zda budete nábytek častěji přenášet (v tom případě zvažujte i jeho hmotnost), nebo bude mít stabilní místo (může být i robustnější a těžší) a odpovědět byste si měli i na otázku, zda ho máte kde uskladnit na zimu.
Relaxace u jezírka
K nejpříjemnějším patří chvilky strávené u vody, například u zahradního jezírka (jeho velikost a tvar se musí podřídit velikosti zahrady). Trendová jsou různá dřevěná mola a terasy nad vodou, uložené na nosné konstrukci například z betonu či oceli. Molo přitom může zabírat nanejvýš třetinu plochy vodní hladiny. Máte-li k tomu v zahradě vhodné podmínky, výborně se dá relaxovat i při plávání v jezírku přizpůsobeném tomuto účelu. Příjemná však bývá i procházka po nášlapných kamenech a deskách, které vedou nad vodní plochu, případně lze využít jednu ze stěn vyvýšeného jezírka jako opěradlo.
TEXT: Daniel Košťál
FOTO: autor, Weber (BBQ Service) a Zahrada Praha
ZDROJ: HOME