Architekt postavil dům, který lahodí nejen jeho oku, ale i celkové scenerii
V zahradě za domem prarodičů postavil architekt dům, který lahodí nejen jeho oku, ale icelkové scenérii. Architekt Marcel se spolu s rodinou, manželkou a dvěma dětmi přestěhoval z rušného bratislavského centra do nedaleké Marianky. Motivací bylo několik – jednou […]
V zahradě za domem prarodičů postavil architekt dům, který lahodí nejen jeho oku, ale icelkové scenérii.
Architekt Marcel se spolu s rodinou, manželkou a dvěma dětmi přestěhoval z rušného bratislavského centra do nedaleké Marianky. Motivací bylo několik – jednou z nich byla imožnost nerušených her pro dva malé syny, další zase pozemek za domem prarodičů, na němž kdysi stála velká třešeň, z níž si jako dítě vychutnával nádherný výhled na široké okolí. Právě tady se po dlouhých letech, dávno po tom, co třešeň vyschla, rozhodl postavit vlastní dům.
Prostorná denní část domu je dobrým řešením vpřípadě, chcete-li co nejvíce času trávit spolu se svou rodinou. Poskytuje dostatek prostoru na vaření, dětské hry ipráci.
Na devátý pokus
Marcel je velkým fanouškem přírodních materiálů, dřeva idřevostaveb, proto bylo předem jasné, že budou stavět dřevostavbu. Sám se tedy pustil do jejího projektování a neustále ji překresloval a vylaďoval na ní jednotlivé detaily až do chvíle, kdy jeho manželka řekla rázně dost. Šlo asi o devátou variantu, s níž byl už celkem spokojený ion, a tedy bylo rozhodnuto.
Ani suterén, ani dvě podlaží
Do domu se vchází ze severu a pokoje jsou otočeny na jih. Pozemek, na němž dům stojí, není velký, proto se majitel rozhodl maximálně využít jeho šířku. „Nechtěli jsme dům se suterénem ani dvoupodlažní objekt, proto jsme byli od začátku rozhodnutí pro jednopodlažní dispozici s velkou denní částí, v jejímž rámci celá rodina funguje na jedné úrovni,“ objasňuje svoje pohnutky při projektování domu Marcel. Postupně si však uvědomil, že dům bude potřebovat ještě jednu místnost sloužící jako pokoj pro hosty, pro návštěvy, jichž tu je (především v letních měsících, stále dost). Tak se původně plochý dům rozšířil ovyvýšenou hmotu v denní části domu.
Arkýř s funkcí čítárny
Jedním z požadavků majitelky byla ivlastní čítárna, pro kterou už ale v domě nezbylo místo. Marcel však přišel s nápadem na arkýř, do nějž umístil jednoduché lehátko s množstvím polštářů, které čítárnu plnohodnotně zastupuje. „Ikdyž je v denní části hlavně díky dětem neustále živo, při ležení v arkýři má člověk pocit soukromí,“ objasňuje kvality svého nápadu majitel.
Komplikovaný terén
Při projektování Marcela nejvíce potrápilo vsazení domu do svahovitého pozemku. Hledal takové řešení, aby dům při vstupu nepůsobil těžkopádně, aproto vymyslel řešení s konzolou, díky níž dům vypadá, jakoby se nad svahem nadnášel. Takto vzniklý prostor zároveň slouží kuskladnění různých předmětů. Svoje místo tu má psí bouda a mimo sezónu izahradní nábytek. Is ohledem na těžší dostupnost a nesporné výhody ve formě úspor při vytápění a ohřevu vody volili montovaný dům.
Rodinný dům Envirodom
Zastavěná plocha: 108,66 m2
Užitková plocha: 133,92 m2
Období výstavby: červenec 2009 až leden 2010
Vizitka architekta:
Ing. arch. Marcel Dzurilla
ZDArchitects, s. r. o.
Záhrebská 13, 811 05 Bratislava
www.zda.sk
TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: DANO VESELSKÝ, MARCEL DZURILLA, ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.