Během roku na střeše kvetou různé rostliny a dům získává stále novou tvář

14. 12. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Dům, který vám představujeme v dnešním článku, je výsledkem dokonalého porozumění mezi klientem a architektem – lépe řečeno klientovou ochotou dát architektovi zcela volnou ruku při navrhování a realizaci jeho domu. Nestává se často, aby byl klient ochoten plně věřit architektovi a svěřit mu finální podobu svého příbytku až do takové míry.

Výsledkem však může být skutečně netradiční a zajímavý dům, jakým je i PIBO House, který byl postaven ve městě Maldegem v Belgii. Na konto si ho připsalo architektonické seskupení OYO.

Přečtěte si také:
Přízemní dům se třemi ložnicemi, pracovnou a otevřeným denním prostorem
Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Díky tomu, že architekti měli možnost se realizovat, vzali hned v úvodu v úvahu ekologický i ekonomický aspekt a jejich hlavní oblastí zkoumání a řešení byla světelnost stavby. K tvaru, v jakém dům vidíme dnes, dospěli prostřednictvím mnoha diskusí, výpočtů, nákresů a návštěv konkrétního pozemku. V protikladu k většině rezidenčních objektů v Belgii se architekti rozhodli umístit obývací (společenské) prostory nad ložnice, čili do nadzemní části domu.

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

V domě, který má atypický tvar a je založen na křížovém střídání stavebních útvarů, bylo třeba do detailu promyslet tok přirozeného světla v prostoru. Dům je definován jako „volné pokračování zemského povrchu“ díky zelené střeše, která je kontinuálně propojená s pozemkem. Výjimku v tomto spojení tvoří pouze dvě vyčnívající podlaží, z nichž jedno určuje vhod do domu a další zajišťuje příliv denního světla do jídelny.

Přečtěte si také:
Minimalistická dřevostavba pro mladou rodinu na rakouském venkově
Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Okna jsou navržena tak, aby umožňovala maximální možný příliv slunečního svitu do interiéru, ale zároveň zachovávala soukromí majitelů směrem od ulice. Vzhledem k touze dosáhnout interiéru laděného do severského stylu, odborníci se ve spolupráci s majiteli dohodli na tom, že budou využívat zejména přírodní materiály – dřevo a kámen v kombinaci s bílou barvou a jemnými doplňky či kvalitními textiliemi.

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Umístění ložnic v úrovni přibližně poloviny jednoho patra pod rovinou země má své opodstatnění zejména v létě. Tímto způsobem se totiž architektům podařilo vytvořit prostory na spaní, v nichž je zdravé klima a zejména příjemná teplota v každém ročním období, i v horkých letních měsících.

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Naopak kuchyň a jídelna jsou umístěny půl patra nad obývacím prostorem. Pohybovat se po domě je tedy poměrně nenáročné – namísto celých pater musíte zdolávat pouze poloviční výšku. Toto netradiční architektonické řešení přineslo spojení maximálního objemu denního světla v interiéru a příjemné teploty zabezpečené přirozeným způsobem v kombinaci s dynamickým a funkčním rozdělením jednotlivých zón.

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Základ domu je betonový, na něm je umístěna lehká dřevěná konstrukce. Zelená střecha je zajištěna pryžovou membránou a slouží nejen jako zajímavý designový prvek, ale i jako efektivní izolant. Během jednotlivých ročních období na střeše kvetou různé rostliny a tímto způsobem dům získává stále novou tvář.

Přečtěte si také:
Rodinný dům s výhledem na jezero vyžadoval kreativní přístup k plánování
Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Foto: Cafeine

Flexibilní krb může být využit v interiéru i v exteriéru – v létě ho majitelé používají jako kuchyni, grilují a večeří na kryté terase, která spojuje obývací pokoj, kuchyň a zahradu. U domu je dokonce i malý bazén. Díky výbornému energetickému řešení je dům nízkonákladový. Kromě zelené střechy efektivně slouží i solární panely orientované na jih. Dům je výsledkem kreativní práce architektů a ohleduplného přístupu nového majitele, může sloužit jako příklad pro podobně koncipované stavby budoucnosti.

plan1

Text: Anna Martausová
Foto: Cafeine
Zdroj: homedesign.com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rodinny dum stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze