Chatka na kopci: Interiér navrhli tak, aby nabízel výhled do okolí z každé strany
Vysoko nad skupinkou víkendových chat se nachází Bunkie on the Hill, tiché útočiště ukryté mezi stromy, které nabízí prostor pro odpočinek a znovunapojení na přírodu. Tato malá, ale důmyslná chata je součástí několika rodinných nemovitostí v oblasti Muskok v kanadském Ontariu. Slouží jako oáza klidu pro členy rodiny, kteří hledají únik od rušného života.
Chatu s názvem Bunkie on the Hill (v překladu chatka na kopci) navrhlo architektonické studio Dubbeldam Architecture + Design. Název dostala právě díky umístění – je usazena na vrcholu strmého svahu, čímž poskytuje dokonalé místo pro únik před ruchem a shonem vícegeneračních chat, které se rozkládají pod ní. Bunkie, nejmenší stavba v celém komplexu, skýtá klidný prostor pro rodinu a její známé, kteří hledají spojení s přírodou.
Moderní interpretace tradiční chaty
Bunkie on the Hill vychází z moderní interpretace tradiční chatové stavby ve tvaru A, kterou oživuje inovativní tvar střechy. Ta je rozdělená na dvě vzájemně se překrývající části, což evokuje vrstvy kamenů v okolním přírodním terénu. Tento design rozdělené střechy umožňuje umístění oken na více místech. Geometrické tvary oken pak vytvářejí promyšlené výhledy – z jedné strany na koruny stromů, z druhé strany na jezero. Tato okna zároveň umožňují přirozenému světlu zaplavit interiér a vytvářet dramatické linie a stíny, které zintenzivňují dojem prostoru.
Jedinečná podoba střechy také přináší odlišné pohledy z každé strany budovy. Na straně orientované k jezeru se nachází vysoká, úzká prosklená fasáda, zatímco na straně obrácené do lesa je chata širší a má klasickou, neprůhlednou fasádu, s výjimkou výřezu, který tvoří krytý vchod na západní straně. Vstup se nachází uprostřed boční fasády a je lemován cestičkou se dřevěnými lamelami z cedru, které svým vertikálním členěním připomínají kmeny stromů. Světlo procházející lamelami neustále mění jejich vzhled, což vytváří zajímavé stíny a působivé světelné efekty, obohacující zážitek návštěvníků.
Funkční a promyšlený interiér
Navzdory své kompaktní velikosti je interiér chatky překvapivě funkční. Různé, i nenápadné části interiéru poskytují prostor pro úložné systémy nebo vestavěné lavice. Každá část interiéru byla navržena tak, aby nabízela výhled do okolního lesa nebo na jezero pod chatou. V horním patře se nachází vestavěný pracovní stůl, který poskytuje výhled na obytný prostor v přízemí a rozlehlé jezero v dálce. Tento prostor může také sloužit jako místo pro spaní.
Ložnice je umístěna v zadní části chaty a má velké okno, které nabízí nádherné výhledy do lesa, čímž vytváří dojem naprostého splynutí s přírodou.
Přírodní materiály v harmonii s okolní krajinou
Architekti se rozhodli pro použití přírodních materiálů, které harmonizují s rustikálním prostředím, v němž se Bunkie nachází. Vnější fasáda je pokryta šedým dřevěným obkladem, jenž kontrastuje s přirozeně světlým cedrem, který rámuje vchod. Chata stojí na základně z betonových desek s přírodním povrchem, jež dodávají celé stavbě robustní, ale zároveň přirozený vzhled.
V interiéru byly použity přírodní materiály jako dubové podlahy, dýhovaná překližka z javoru a cedrové obklady. Tyto prvky doplňují tmavé okenní rámy, šedá kamenná pracovní deska a nábytek, který vnáší do interiéru barvy. Heather Dubbeldam, vedoucí projektu, vysvětluje: „Použili jsme bílou desku na definování vnitřních obvodových stěn, zatímco vnitřní příčky jsou obloženy javorovou překližkou. Strop je tvořen cedrovými lamelami, které ještě více prohlubují propojení s okolním lesem.“
Udržitelný design a respekt k přírodě
Kromě estetického pojetí kladli architekti i klient důraz na udržitelné materiály a stavební postupy. Stěny byly navrženy s větší tloušťkou, aby opravdu dobře izolovaly, a chata je vybavena trojskly, díky čemuž je potřebné jen minimální vytápění. Ocelová konstrukce byla navržena tak, aby eliminovala tepelné mosty.
Ještě před samotnou stavbou navíc hrozilo, že bude muset být upraven terén a odstřelen kus velké skály. Místo toho architekti našli umístění bez toho, aby museli výrazně zasahovat do podoby krajiny, čímž se minimalizoval dopad na životní prostředí. Použité dřevo má certifikaci FSC a vodovodní i osvětlovací zařízení jsou navržena tak, aby šetřila energii i vodu. Patina materiálů, která se vyvíjí v průběhu času, byla záměrná, a umožňuje, aby se Bunkie časem přirozeně vrátilo do svého prostředí a splynulo s okolní přírodou.
Bunkie on the Hill je příkladem toho, jak moderní architektura může nejen citlivě reagovat na přírodní okolí, ale také vytvářet funkční a udržitelné prostory pro život a odpočinek. V této malé chatě se prolíná minimalistická estetika s respektem k přírodě, čímž vzniká dokonalé místo pro rodinu, která hledá útočiště a klid v srdci přírody.
FOTOGALERIE
Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: Riley Snelling