Drahé bydlení ji donutilo k radikálnímu kroku: Přestěhovala se do mobilního domu na samotě u lesa
Sympatická Kanaďanka Amber žije sama, jen ve společnosti dvou pejsků. Když přemýšlela, jaký domov si zařídit, odmítla postupně možnosti života v podnájmu nebo zakoupení bytu či domu, které jsou v Kanadě ještě mnohem dražší než u nás. Zbyla jí možnost malého mobilního domu, který jí vyrobila firma na míru.
Zdá se, že ostrov Vancouver je ideální pro ty, co chtějí žít „na samotě u lesa“, v malém skromném domečku. Není to poprvé, co jsme se v našem magazínu sem vydali, před Amber jsme navštívili také sympatickou důchodkyni, která si zařídila bydlení v maringotce.
Dům Amber vypadá zcela jinak, má ale některé body společné – je v těsné blízkosti lesa a je splněným snem ženy, která toužila po vlastním bydlení a byla ochotna se zříct prostoru a využít alternativní řešení.
Dřevěný dům má obytnou plochu asi 39 m²
“Jsem minimalista a mít malý dům zvýšilo kvalitu mého života,” přiznává Amber. “Umožňuje mi to žít jednoduše, a já ve svém životě oceňuji jednoduché věci.”
Mobilní dům si koupila od kanadské firmy, která podobná obydlí vyrábí. Dokonce si jeho vnitřní uspořádání Amber sama navrhla. Dům má 10,3 metrů na délku a 2,5 metrů na šířku. Protože má dům kromě prvního patra ještě dvě malé ložnice v druhém patře, celková obytná plocha dělá asi 39 m².
Dům je postavený ze dřeva a má ocelovou střechu
Srdcem domu je obývací pokoj, v němž najdeme pohovku, která se může rozložit a přeměnit v postel. Je zde dokonce také elektrický krb, takže to zde působí velmi útulně. Z obývacího pokoje vedou malé schůdky do patra, kde má Amber ložnici. Jako vídáme často v malých domech podobného typu, i zde je každý schůdek zároveň malou skříňkou, kam Amber odkládá předměty, které nevyužije každý den – trvanlivé potraviny, jídlo pro pejsky a věci, které se jí nikam jinam nevejdou.
Do koupelny se jí vešla sprcha i vana
Obývací pokoj není až tak velký, protože Amber se rozhodla, že více prostoru věnuje koupelně. Sem se vešla sprcha i komfortně působící vana. “Vanu zase tak často nevyužívám,” přiznává majitelka. “Ale přijde vhod, když přijdu ze snowboardování nebo z dlouhého výletu. Mám hodně promočeného oblečení, které mohu nechat viset právě nad vanou.”
Toaletu má Amber kompostovatelnou – “Je kompaktní a je jednoduché ji vyčistit. Zabere mi to jen 5 minut jednou nebo dvakrát za týden. Navíc záchod ušetří litry vody denně,” vyjmenovává výhody Amber.
Při usínání se díváte do korun stromů
Nejoblíbenější místností Amber je kuchyně. “95 % jídel, která jím, si sama uvařím,” zdůrazňuje majitelka. Může zde využít lednici a sporák na propan butan. Kuchyňská linka lze překlopením desky navíc rozšířit a stane se z ní plocha, kde může Amber hrát deskové hry se svými přáteli.
Amber má hned dvě ložnice – ta druhá slouží pro hosty. Obě jsou v patře, do jedné se vstupuje po schůdcích, do druhé po žebříku z kuchyně. Amber přirovnává svou ložnici “k malému pohodlnému hnízdečku, kde se cítí bezpečně”. Krásným prvkem je zde velké střešní okno, jímž usínající osoba vzhlíží ke korunám stromů.
Za tento dům Amber zaplatila i s vybavením asi 169 000 kanadských dolarů, což je zhruba 2,9 milionů korun. Blonďatá Kanaďanka přitom říká, že by cenu šlo stlačit dolů, ovšem rozhodla se, že přece jen investuje do komfortu v podobě vany, krbu a dalších (ne)zbytností.
Nejvíce majitelce chybí podlahové topení
“Mít takový malý dům je pro mě jackpot. Jednoduše se uklízí a málokdy mám zde opravdu pocit, že tu mám málo místa,” říká mladá žena. “Jako jediné nedostatky vidím to, že není tak jednoduché to tady celé zavřít a vyjet na dovolenou. Potrubí pro vodu je vedeno venkem, v zimě když někam odjíždíte, je nutné vodu uzavřít a potrubí vyprázdnit, aby nezmrzlo.”
Amber připomíná, že se přece jen nacházíme v chladné Kanadě. “Příště, kdybych si projektovala další mobilní dům, zainvestovala bych do podlahového topení. Od země tady bývá někdy chladno. Můžu si vzít samozřejmě pantofle, ale tento komfort navíc bych ještě ocenila.”
FOTOGALERIE
Text: Lukáš Karas
Foto: Exploring Alternatives
Zdroj: youtube.com/Exploring Alternatives