Rodinný dům s výhledem na jezero vyžadoval kreativní přístup k plánování
Rodinný dům s „terasovitým“ interiérem a výhledem na jezero vznikl na principech domu ve svahu. Spojuje v sobě požadavky transparentnosti a trvalé udržitelnosti.
Pokrokový rodinný dům s přístavbou a výhledem na jezero, který vyrostl v Meklenbursku – Předním Pomořansku, zcela jistě vyžadoval individuální a kreativní přístup k plánování. Berlínský architekt Roland Wolff vytvořil vysoce moderní stavbu, která vyniká otevřenými, transparentními prostory, a zároveň po celý rok poskytuje útulné vnitřní klima při minimální spotřebě energie.
Na míru
Majitelé si přáli objekt maximálně otevřít směrem k jezeru, a naopak uzavřít a zajistit diskrétnost v oblasti příjezdové komunikace. Výsledkem je stavba, která se sice z ulice jeví jako jednopodlažní, ale ve skutečnosti má díky umístění ve svahu dvě podlaží − ta jsou patrná až z druhé strany, od jezera. Dvě oddělené stavební části elegantně propojuje otevřená dvoupodlažní obytná hala, která skrze transparentní fasádu se štíhlými profily přináší nerušený pohled na jezero. Na rozdíl od obvyklých vícepodlažních staveb je zde každá dílčí užitná zóna přístupná pouze po schodech. Zasazení domu do prudkého svahu totiž nenabízí souvislou rovinu, namísto toho jsou prostory rozděleny do zón na několika úrovních, což ve spojení s rozdílnými výškami místností vytváří členitost a terasovitou atmosféru bydlení.
Nejmodernější technologie
Obvodové zdivo je dvouplášťové, skládá se z vápenopískových cihel a vnitřní izolace jádra. Na pevný základ vnějšího pláště byla dále nanesena jemnozrnná vápenocementová omítka. Spodní podlaží je opatřeno zavěšenou fasádou s pláštěm z přírodního kamene.
Všechny místnosti jsou vybaveny podlahovým topným systémem, ohřev zajišťuje tepelné čerpadlo využívající geotermickou energii. Pro tyto účely byly provedeny dva hloubkové vrty. Množství elektrického proudu potřebného na provoz tepelného čerpadla a dalších spotřebičů v domě je přibližně 2000 kWh za rok. Za stejnou dobu lze prostřednictvím fotovoltaického systému, optimálně ukotveného na ploché střeše domu, vyrobit přibližně 7500 kWh energie, tedy téměř čtyřnásobek spotřeby.
Kromě topného zařízení a fotovoltaiky hraje v celkové energetické bilanci budovy významnou roli použitý fasádní systém. Spolu s přáním klienta mít co možná největší stupeň prosklení musel být splněn také požadavek na použití udržitelných technologií, které podpoří stanovené energetické cíle projektu. Proto byl vybrán vysoce tepelně izolovaný fasádní systém značky Schüco.
Venkovní žaluzie, nainstalované na jižní straně, přispívají k příjemnému klimatu v domě v letních měsících. Stínicí a ventilační koncept doplňuje příčné větrání skrze automaticky řízená ven výklopná okna a střešní okna. Zvolená kombinace opatření vede k optimální sluneční ochraně a dostatečné přirozené ventilaci v létě, objekt se bez problému obejde bez klimatizace.
Detaily projektu
Objekt: Privátní dům u jezera Plauer See
Architekt: Roland Wolff, Wolff Architekten, Berlin (www.wolffarchitekten.com)
Zpracovatel kovových konstrukcí: H.O. Schlüter GmbH, Lübz, Německo
TEXT RED
FOTO SCHÜCO INTERNATIONAL KG
ZDROJ časopis HOME 3/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.