Dům se srdcem ve tvaru kruhu a korunou na hlavě odkazuje na sedlácké stavby

03. 01. 2018
Diskuze (1)
Sdílet

Stylově čistý geometricky působivý rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu vyrostl ve městě slavném díky povstání sedláků. S citem pro minulost i současné potřeby ho navrhl architekt Zdenek Balík. Je charakteristický nepravidelnou střechou, ale i specifickým pojetím geometrie. Tam, kde byste to nejméně čekali, najdete kruh. A ten kruh je srdcem.

Přímý kontakt s historií

„Dům stojí v Chlumci nad Cidlinou, ve městě, které je známé selskými vzpourami z konce 18. století – povstáním sedláků. Ačkoli nebyly samotné ozbrojené střety úspěšné, v podstatě vyústily do zrušení nevolnictví. Investor se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením témata rodinného domu a motivu typického selského statku s historickým odkazem,“ vysvětluje Zdenek Balík, který přenesl metaforicky podobu někdejších stodol či statků v náznacích i do novostavby.

05

Zámek jako hlavní motiv výhledu

Parcela, na níž dům vyrostl, je umístěna na vyvýšenině naproti zámku Karlova Koruna. „Zámek se pro mě stává hlavním motivem výhledu z obytného prostoru a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Svým způsobem je dům parafrází na zámek stojící naproti, korunou i rozkvetlým květem s důrazem na zachování rázu selských staveb,“ charakterizuje architekt zdroje inspirace.

06

Kolik pohledů, tolik podob

Z jakékoliv strany se na dům podíváte, vždy přinese jiný obraz. Členitá střecha v interiéru poskytuje různé úrovně a podoby stropu, což je vidět zejména v otevřeném prostoru obývací místnosti. V části obývacího pokoje je strop v podobě základní sedlové střechy, v části atypického kuchyňského pultu a jídelny, nižší a rovný. Velmi působivý je výřez ve stropě stejně kruhového tvaru, který je zároveň i funkčním řešením. 

01

Rozměrná okna neubírají ze soukromí

Novostavba je přívětivou i pokud jde o kombinaci soukromí a prosklených ploch. Rozměrná okna jsou umístěna tak, aby do domu přiváděla potřebné světlo, ale tak, aby nebylo nepříjemné. Výhledy jsou orientovány do soukromí zahrady. V ložnici je skvěle vidět kontrast použitých materiálů a barev, stejně i další efekt neobvyklé střechy. Betonová podlaha, dřevěné vestavěné skříně, bílá omítka.

10

11

Srdce domu má tvar kruhu

To, co v interiéru na první pohled upoutá, je nezvykle, ale velmi prakticky řešená kuchyň. Není divu, je srdcem domu. Pracovní modul kuchyňské linky, spotřebičů a úložných prostorů je totiž řešen kontrastně s ostatní geometrií – do kruhu, se vstupem na dvou stranách. Motiv kruhu se opakuje i v jídelně – jídelní stůl, i při posezení na terase. Kruh je v tom to domě prostě symbolem spojení, setkání, soudržnosti.

13

Geometrie domu prosakuje z interiéru do exteriéru

Na jedné straně je výrazná červená konstrukce nad parkovacím stáním před domem, která symbolicky pokračuje v linii „cik-cak“ střechy, na opačnou stranu domu architekt umístil kruh v podobě exteriérového posezení. Samozřejmě, nepravidelnost vidíme i v interiéru. Všimněte si například, jak a kde je umístěn sprchový kout. Asymetrie je použita i v koupelně se vzorovanou dlažbou.

04

RD v Chlumci nad Cidlinou ve zkratce

Architektonický ateliér: ZETTE ateliér s.r.o.

Architekt: Zdenek Balík

Zastavěná plocha: 197 m2

Užitná plocha: 164 m2

Lokalita: Chlumec nad Cidlinou

Projekt: 20013–2015

Realizace: 2016–2017

Sabína Zavarská

Foto: Zdenek Balík, Robin Rezek

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: exteriérové posezení Karlova Koruna novostavby rodinných domů rodinne domy ZETTE ateliér
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jak se tohle může někomu líbit? Je to studené,jak vevnitř tak zvenku.Úplně zkažené a znehodnocené venkovské stavení.

    iva