Energeticky pasivní dřevostavba jim poskytla vše, co hledali
Chtěli pro svou rodinu moderní a zároveň útulné bydlení, prvořadé však pro ně bylo zdravé vnitřní prostředí – energeticky pasivní dřevostavba jim poskytla vše, co hledali.
Daniela a Goran si našli slunečný pozemek v tiché ulici v jedné z nových čtvrtí v okolí hlavního města a pustili se do hledání toho pravého projektu pro svou rozrůstající se rodinu. Priority byly jasné – jejich budoucí dům měl být moderní nejen vzhledem, ale i použitými technologiemi. „Chtěli jsme co nejlepší systém topení, chlazení a větrání, zároveň však byla pro nás důležitá rozumná cena, tak aby nám zůstaly finance i na pěkné zařízení. Proto jsme se rozhodli pro typový dům, který bychom si mohli mírně upravit podle svých představ,“ sumarizuje Goran. „Původně jsme nehledali vysloveně pasivní, ale tyto technologie nás oslovily,“ pokračuje. „Nešlo přitom jen o ekologické a zároveň úsporné vytápění, ale i o způsob větrání. Manželka má totiž alergii a v pasivním domě máte stále čerstvý vzduch bez toho, že by se alergeny zvenčí dostávaly do interiéru.“ A proč právě dřevostavba? „Podle mne je to stavební budoucnost,“ doplňuje Daniela. „Byli jsme si prohlédnout různé vzorové domy a dřevostavby nám připadaly velmi příjemné. Měli jsme v nich takový pocit tepla.“
Dřevohliníková okna patří k trendům současné architektury nejen pro svůj moderní vzhled. V kombinaci s exteriérovými žaluziemi a trojsklem nabízejí řadu výhod a špičkové tepelnětechnické parametry.
Potřebná variabilita
Vybrali si prakticky řešený, moderní pasivní dům z nabídky slovenské firmy ForDom – sérii vydařených typových staveb EcoCube pro ně navrhli Marián Prejsa a Bjorn Kierulf z architektonického ateliéru Createrra, kteří patří k průkopníkům pasivní výstavby v naší části Evropy. U největšího domu EcoCube Max ještě rozšířili původní rozměry, mírně přizpůsobili dispozici a upravili velikost oken. Kompozici fasády, kterou tvoří odvětrávaný dřevěný obklad a omítka, upravili podle představ majitelů. „Střídáním odlišných materiálů jsme chtěli fasádu rozčlenit a zjemnit,“ vysvětluje Goran. K dvoupodlažnímu rodinnému domu přibyla i přízemní přístavba, domek pro hosty. Ten doplnil prvotní, čistý a energeticky optimální tvar kvádru, takže vznikla moderní prostorová kompozice. „Má rodina žije v zahraničí a chtěli jsme, aby mohli přijet na delší dobu a měli u nás pohodlí i soukromí,“ objasňuje majitel tento specifický požadavek.
Obrazy interiéru velmi prospěly. „Měli jsme je vybrané už dávno,“ přiznává Daniela s úsměvem.
Ekologicky a příjemně
Příjemné klima v domě zabezpečuje kombinace nízkoteplotního stěnového vytápění (týž okruh slouží v létě i k chlazení) a řízeného větrání s rekuperací, tedy se zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu. Ekologické tepelné čerpadlo získává teplo na vytápění a přípravu teplé vody pomocí plošného zemního kolektoru, tentýž okruh slouží v zimě i k předehřátí větracího vzduchu, v létě zas ochlazuje vodu na stěnové chlazení. Díky kombinaci kvalitně izolované konstrukce a špičkové techniky se tu na vytápění spotřebuje jen 7 kWh na m2 za rok, což opravdu citelně snižuje měsíční provozní náklady.
Navíc, jak zdůrazňují majitelé, v domě je velmi příjemně jak v zimě, tak i v letních vedrech. „Je třeba jen dodržovat jistá pravidla, která jsou však zcela logická a přirozená – například v létě stínit a nenechávat v poledne otevřené dveře na terasu. Ale toto chování je normální v každém domě, nechcete-li mít uvnitř horko,“ říká majitel a pokračuje. „Na rozdíl od jiných domů je tu však čerstvý vzduch, i když jsou okna zavřená, a i po dvou týdnech veder bylo uvnitř velmi příjemně. I když tu teplota trochu stoupla, nebylo to tak dramatické jako jinde,“ pochvaluje si.
I když je dům typový, rozměry místností či velikost oken přizpůsobila firma požadavkům majitelů.
Do roka v novém
Stavět začali v březnu 2014 a v listopadu se už mohli pustit do zařizování. „Na interiéru jsme intenzivně pracovali až do března – bylo to opravdu náročné a trvalo to déle, než jsme předpokládali,“ přiznávají manželé. Naopak překvapivě rychlý proces byla hrubá stavba – když byly připraveny základy, do deseti dnů na nich stál dům. „Obvodová konstrukce se totiž vyrábí v dílně, na stavbě se potom jednotlivé panely a další konstrukční prvky už jen smontují,“ vysvětluje Luboš Pivko, obchodní poradce ze společnosti ForDom. „Potom se celý proces výstavby domu dostane do další fáze – následuje dokončení fasády, montáž instalační roviny, rozvody instalací a techniky a povrchové úpravy. Jisté věci se nedají urychlit, má-li být stavba kvalitní,“ zdůrazňuje. U energeticky pasivních domů je například důležitá nejen tepelná izolace, ale i těsnost obvodových konstrukcí. Všechny spoje se proto přelepí vzduchotěsnou páskou a těsnost se kontroluje blower-door testem. „V pasivní stavbě nesmí celková výměna vzduchu při podtlaku 50 Mpa překročit 0,6násobek objemu domu za sekundu. Tento test provádíme dvakrát – když je uzavřená hrubá stavba a po dokončení domu, tedy před jeho odevzdáním klientovi,“ upřesňuje zástupce realizační firmy.
Interiér ve vlastní režii
Protože oba mají práci související s designem, který je zároveň jejich srdeční záležitostí, interiér si Daniela a Goran navrhli sami. „Chtěli jsme světlé a čisté moderní prostory, ale neměly působit chladně, nýbrž příjemně domácky,“ tvrdí majitelka. „Inspirace jsme našli hlavně na svých cestách po světě – z různých míst jsme si přivezli prvky a nápady, které se nám líbily. Vlastně jsme měli základ interiéru vymyšlený dříve, než se začal stavět dům,“ směje se majitelka. „Některé věci byly dokonce koupeny předem – například sedačka čekala na dokončení domu asi rok ve skladu,“ prozrazuje Daniela. Díky programu na 3D vizualizace si uměli vše přesně představit a do detailu navrhnout barvy, materiály i nábytek na míru, jehož realizaci potom svěřili zkušeným truhlářům. „Trvalo to měsíce, ale stálo to za to,“ shoduje se dvojice.
Jemné kontrasty
Chladný, elegantní kámen a domácky působící dřevo; čisté minimalistické linie nábytku zjemněné doplňky, svítidly a textiliemi. Díky citlivě komponovaným kontrastům vznikl příjemný, klidně působící interiér, který však rozhodně nenudí. „Chtěli jsme takový mix – moderní interiér, kde se člověk zároveň cítí doma,“ říkají šikovní majitelé.
NÁPADITÉ DETAILY
Dům v kostce
Typ stavby: dvoupodlažní typový rodinný dům v pasivním standardu s nízkoenergetickou přístavbou
Autor: Createrra
Dodavatel: ForDom
Užitná plocha: 198 m2 (dům) + 62 m2 (přístavba)
Základy: ocelobetonová deska izolovaná vrstvou pěnového skla
Konstrukce obvodových stěn: montovaná dřevostavba v pasivním standardu ze sendvičových panelů izolovaných minerální vlnou (celková tloušťka 524 mm, U = 0,9 W/ m2 . K)
Tepelná izolace obvodových stěn: minerální izolace Isover ve dvou vrstvách, (celkem 420 mm)
Střecha: plochá se štěrkovým lůžkem, tepelná izolace Styrodur (celková tloušťka 600 mm), konstrukce z dřevěných příhradových nosníků
Okna: dřevohliníková s trojsklem a venkovními žaluziemi, Makrowin
Vytápění a ohřev vody: tepelné čerpadlo zem/voda SmartHub, 300 l zásobník OPV
Řízené větrání: větrací jednotka s rekuperací tepla a ohřevem vzduchu SmartVent
Potřeba tepla na vytápění: 7 kWh/m2. a
Text Erika Kuhnová
Foto Dano Veselský
Zdroj časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.