Funkčně vyřešený rodinný dům v Lysé nad Labem
„Déja vu je chyba v Matrixu“, vysvětluje jedna z postav stejnojmenného filmu mladému programátorovi, který právě objevuje zákonitosti skutečného světa. Mně se pocit déja vu dostavuje pokaždé, kdy navštívím novou realizaci architektů Jána Stempla a Jana Tesaře. V jejich případě se však v žádném případě nejedná o chybu, ale o pocit „již viděného“ veskrze pozitivní.
S jejich domy je to jako s návratem na oblíbené místo, kde rádi trávíme třeba dovolenou. Rodinné domky této architektonické dvojice se staly jakýmsi trademarkem, obchodní značkou. Zárukou kvality. Jejich domky mají dobrou odezvu i u klientů, proto jich postupně přibývá. „Velmi těžko se nám nějak kreativně reaguje na poptávku klienta, který viděl některý z našich domů a plně mu vyhovuje,“ s úsměvem vysvětluje Ján Stempel, „chtěli by v zásadě to samé, jen s menší nebo větší modifikací“.
Podobné to bylo i v tomto případě. „Klient nás oslovil na základě osobní návštěvy rodinného domu ve Vraném nad Vltavou,“ dodává architekt Jan Tesař. Zadání se skládalo zejména z požadavků na nenáročnou výstavbu, údržbu a umírněnou dispozici pro pětičlennou rodinu.
Funkčnost v zadání převládala, navržený rodinný dům měl být obrazem investorova jasného přístupu k bydlení: „Dům musí sloužit nám, nikoli my domu!“ Architekti tedy připravili koncept, který přesně takto funguje.
Objem domu je pomyslně rozdělen na tři části – kvádry. Dominuje obytná část, ke které je přisazená hmota garáže a dřevěná konstrukce pergoly nad terasou. Jednoduché je konstrukční řešení i detaily stavby jsou řešeny tradičně.
Přísná dispozice je plně účelná a nabízí na velikost domu komfortní vnitřní prostory. Emoce je potřeba hledat spíše venku. Ale: „Expresivní členění jižní fasády odráží vnitřní uspořádání,“ vysvětluje architekt Stempel.
„Nějakou dobu jsme žili v Londýně,“ doplňuje sympatický majitel sněhobílé novostavby na svahu s krásným výhledem, „je možné, že jsme si některé anglické standardy zažili natolik, že jsme si je chtěli vzít sebou. Třeba plynový krb, který nám architekti vytrvale vymlouvali,“ vzpomíná s úsměvem. Dům sám o sobě je však velmi racionální, jednoduchý a funkční. Neboli – pro vyznavače harmonie – krásný.
Jediný „úlet“ tak představuje místnost od začátku koncipovaná jako tělocvična. „Opravdu jsme to tak chtěli,“ říká pan domácí, když nás pouští do místnosti s ribstoly a běžícím pásem. Není to tak, že bychom postavili dům a pak hledali místnost, kam ty věci na cvičení složíme.“
Jakožto správní hnidopichové hledáme skryté nedostatky. Marně, dokonce ani majitel není na toto téma příliš sdílný. Ze sympatií k architektům? Nikoli: „Jsme zde opravdu spokojeni. Dalo by se říci, že pokaždé, kdy jsme uvažovali nad tím, zda dát na jejich názor, nebo si prosadit své, zvítězili odborníci – a dnes jsme tomu rádi.“
Rodinný dům v Lysé nad Labem
Místo: Lysá nad Labem
Architekt: stempel & tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Projekt a výstavba: 2009–13
Pozemek: 736 m2
Zastavěná plocha: 142 m2
Užitná plocha: 176 m2
Celkový objem: 925 m3
Stavba: Cihelný systém POROTHERM Profi
Vytápění: Plynový kotel, podlahové teplovodní (přízemí), radiátory (patro).
TEXT: Matej Šišolák
FOTO: FOTES
ZDROJ: Časopis HOME