Jak se žije v domě na kolečkách
Dům na kolečkách může být zajímavou alternativou, pokud hledáte levné bydlení. Nepotřebujete stavební povolení, a když se rozhodnete přestěhovat, jen zaháknete dům za auto a máte vystaráno. Na trhu je velký výběr mobilheimů, které jsou […]
Dům na kolečkách může být zajímavou alternativou, pokud hledáte levné bydlení. Nepotřebujete stavební povolení, a když se rozhodnete přestěhovat, jen zaháknete dům za auto a máte vystaráno. Na trhu je velký výběr mobilheimů, které jsou ale často jen přerostlými karavany. Stačí ale pořádný podvozek a můžete se pustit do stavby domu na kolečkách podle vlastních představ.
Původně měl americký designér Aaron Maret v plánu začít s výrobou malých a pojízdných domů na zakázku. Vše se ale trochu zvrtlo a místo toho se na pět let ponořil do stavby svého Kapesního domu, který má jen 18,5 metrů čtverečních. Jak sám říká, spoustu věcí se během stavby domu na kolečkách naučil. Nešlo ale jen o vymýšlení konstrukcí pro malý prostor, ale hlavně o žití v něm. Naučit se žít v tak malém domě totiž stojí velké úsilí, ale s fantazií a trochou kočovného života v krvi se vše může proměnit v životní zážitek, při kterém člověk pochopí, že k životu potřebuje mnohem míň, než tušil.
Spíše než o touhu po levném bydlení šlo u mladého designéra o touhu po svobodě a možnost žít v krásné přírodě. Ve vlastnoručně postaveném domě na kolečkách chvíli žili i s přítelkyní a malým dítětem. Naučili se žít jen s tím nejnutnějším a zbavili se všech nepotřebných krámů, kterými se všichni máme tendenci obklopovat. Podle Aaronových slov to byla velmi cenná zkušenost, a i když si s rodinou našli jiný a nepojízdný dům na krásném místě uprostřed přírody a malý dům na kolech teď chtějí prodat, stále se snaží nezahltit svůj dům zbytečnostmi, které ve výsledku jen ubírají lidi o životní prostor.
Pokud vás zajímá, jak probíhal proces stavby, podívejte se na fotky a videa zde
-vb-
foto a zdroj: Aaron Maret