Jaký dům postavit na velmi úzkém pozemku, aby plnil všechny funkce moderního bydlení?

23. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

V bývalých zahrádkářských oblastech byly často jednotlivé zahrádky tvořeny jako úzké a dlouhé pásy. Jaký dům na úzkém pozemku postavit, aby plnil všechny funkce moderního pohodlného bydlení?

Rodinný dům na úzkém pozemku

Foto dron: Vojtěch Sysel

Už při prvním pohledu na stavební pozemek byly tvar domu i jeho orientace jasné. Úzký dlouhý pás nedovoloval lepší možnost, než položit na něj dům s jednoduchým obdélníkovým půdorysem. Navzdory tomu se architektům podařilo vytvořit dům, jaký si klient přál – příjemný, světlý a úzce spojený s exteriérem.

I když novostavba vyplňuje téměř celou plochu pozemku, nepůsobí masivně. Navíc v zadní části, za domem, zůstal malý příjemný venkovní prostor propojený s hlavní denní zónou, tedy kuchyní, která tvoří jeden celek s obývacím pokojem. Zde může rodinka trávit klidné letní večery či volné dny.

Pozdrav na přivítanou

Jednoduchý kvádr s pultovou střechou oživili tím, že jeden roh v přední části zvedli. Tím vznikla zajímavá, ale ne samoúčelná šikmina. Působí jako ruka zvednutá na pozdrav přicházejícím. Podstatné však je, že ukrývá jednu místnost navíc – pracovnu majitele domu, ve které mohou v případě potřeby přespat hosté.

Rodinný dům na úzkém pozemku

Foto dron: Vojtěch Sysel

Hra tvarů

V přední časti pozemku, před samotným domem, stojí garáž, kterou ještě čeká renovace. Tato garáž je nejen praktická, ale zároveň chrání samotný dům před nechtěnými pohledy a zabezpečuje soukromí domácích. Zdvižený roh střechy domu tvoří protiváhu šikmině střechy garáže, která je skloněna opačným směrem. Obě střechy tak vytvářejí zajímavou geometrickou hru.

Rodinný dům na úzkém pozemku

Foto: Václav Kahoun

Chodba není „nudle“

Interiér je řešen prostě, ale rozhodně ne bez nápadu. Například spojovací chodba podél ložnic a koupelny: není to jen obyčejná „nudle“, jako v případě mnoha domů. „Řešení jsme našli v proměnlivé šířce chodby, díky níž vznikla různá zákoutí a zrušil se tak dojem dlouhé monotónní chodby,“ popisuje zajímavý nápad architektka Petra Kocourková.

Rodinný dům na úzkém pozemku

Foto: Václav Kahoun

Nejdražší kousek

Celá stavba byla pojata jako úsporné ekonomické řešení pro mladou rodinu. Největší investicí byl široký posuvný okenní portál, který spojuje interiér s exteriérem ve zmiňované zadní části domu. Interiéru denní zóny vládne kontrast elegantní bílé lesklé kuchyňské linky a tmavé sedací soupravy, doplněný neutrální šedou.

Rodinný dům na úzkém pozemku

Foto: Václav Kahoun

RD Dubeč ve zkratce

architektonický ateliér: Mooza architecture

architekti: Ing. arch. Petra Kocourková, Ing. arch. Štěpán Svejkovský

projekt: 2015

realizace: 2018

užitková plocha: 100 m2

lokalita: Praha, Dubeč, ČR

Sabína Zavarská
Foto: Václav Kahoun
Foto dron: Vojtěch Sysel

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: novostavby rodinných domů rodinne domy úzke parcely
Sdílejte článek

Diskuze