Jedinečný dům na stromě postavili ve tvaru šišky!

04. 01. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Už jsme představovali různé domy v stromech, moderní úkryty, které slouží jako úkryt mladých lidí před nástrahami a stresem velkoměst v lůně krásné přírody. Tentokrát jsou tu „treehausy“ ve tvaru šišek, které umožňují spánek přímo pod hvězdami.

PH_WINTER_02

Za návrhem těchto velkých obytných šišek stojí italské studio Architetti Beltrame Claudio.

PH_WINTER_04

PH_WINTER_03

Nejen útočiště pro člověka

Projekt neobvyklých stromových domů je zrealizován v nejstarším italském lese v Julských Alpách. Smrky z tohoto lesa se díky vzácné kvalitě používají pro výrobu houslí a jiných hudebních nástrojů. Projekt vyšel z touhy vytvořit strukturu, která je nejen útočištěm pro člověka, ale také je přirozeným prvkem svého prostředí.

PH_WINTER_01

Ve výšce 10 metrů

Stromový dům připomínající tvarem šišku, a stejně také šindeli její přirozený vzhled, je zavěšen díky podpoře stromů ve výšce přibližně deset metrů. V lese se nacházejí celkem dvě takové obytné šišky, blízko u sebe. Nosná konstrukce měří 8,5 metru do výšky, šiška je široká v nejširším místě 6 metrů. Obytné prostory v těchto neobvyklých domech jsou řešeny na třech výškových úrovních.

Foto: Laura Tessaro

Foto: Laura Tessaro

Foto: Laura Tessaro

Foto: Laura Tessaro

V každé jsou tři podlaží

V prvním patře, které se nachází 2,5 metru nad zemí, je vyhlídka, která umožňuje vidět přírodní okolí panoramaticky. Druhá, vyšší úroveň nabízí prostory kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Zde se nachází i hygienická místnost. Pokoje jsou vybaveny velkým posuvným skleněným oknem, které umožňuje přímý kontakt s přírodou rovnou z interiéru.

Z prostředního podlaží vedou schody na nejvyšší – noční podlaží. Na kruhové dlažbě se nachází manželská postel a nad ní přímo střešní skleněné okno, nabízející výhled na hvězdnou oblohu – bez ohledu na to, zda je teplo nebo zima. Fasáda „šišek“ je pokryta modřínovými šindeli.

Foto: Laura Tessaro

Foto: Laura Tessaro

Podpoří rozvoj EKO-turistiky?

Mimochodem, architekt Luca Beltrame, který na tomto projektu pracoval se svým otcem, hlavním architektem, získal před dvěma lety významné ocenění za stavby, které jsou v harmonii s přírodou. Do projektování domů – šišek se aktivně zapojil i další architekt Gabriele Pascutti. Myšlenka stromových domů je architektonickému studiu blízká i proto, že firma sídlí ve městě Tarvisio, které je vyhledávaným cílem turistů a sportovců. Je velký předpoklad, že podobné stromové domy mají šanci v eko-turistice dosáhnout výrazný úspěch.

PH_SUMMER_01

Foto: Ulderica Da Pozzo

Foto: Ulderica Da Pozzo

Pinga = dosavadní vrchol tvorby

Architekti i klienti, kteří rodinnou firmu Architetti Beltrame Claudio znají, tvrdí, že stromové domy ve tvaru šišky, které nazvali Pinga, jsou dosud vrcholem jejich tvorby ve smyslu propojení přírody a bydlení lidí. Navíc nejde o žádné minimální prostory, jak to bývá zvykem u domů ve stromech. Lesní „šišky“ nabízejí pohodlné bydlení – každá na prostoru 35 metrů čtverečních. Dopřáli byste si dovolenou v takové „chatce“?

PH_COW

Dům ve stromech Pinga

Architektonické studio: Architetto Beltrame Claudio, www.architettobeltrame.com

Hlavní architekt: Claudio Beltrame

Spolupráce: Luca Beltrame (www.lucabeltrame.com), Gabriele Pascutti

Lokalita: Malborghetto, Itálie

Obytná plocha: 2 x 35 m2

Rok realizace: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Laura Tessaro, Massimo Crivellari, Ulderica Da Pozzo

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy z dřeva dřevodomy eko-turistika Gabriele Pascutti stromové domy
Sdílejte článek

Diskuze