Jednoduchý kvádr: Elegantní a úsporné řešení rodinného domu

06. 09. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Energetická úspornost při nezbytném komfortu jsou dnes hlavními požadavky na příjemné rodinné bydlení. Tyto požadavky splňuje i nízkoenergetický přízemní rodinný dům s načerno namořenou dřevěnou fasádou a efektivní krytou terasou z pera ateliéru Stempel & Tesar architekti. Nachází se v českém městě Unhošť v okrese Kladno.

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Praktický do posledního detailu

I když se určitě najdou lidé, kteří tuto stavbu nazvou obyčejnou „krabicí“, odborníci ji považují za jednoduchý, elegantní a zejména efektivní rodinný dům. „Pracujeme tak, aby pod značkou Stempel & Tesař architekti vznikaly krásné, elegantní a originální stavby, které svým uživatelům dokonale slouží do posledního detailu,“ vysvětlují svůj přístup autoři projektu, kteří mají za sebou celou řadu realizací, studií a bohatých zkušeností s rezidenčními, administrativními, občanskými i průmyslovými stavbami.

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Bezbariérovost požadavkem číslo jedna

Vraťme se však k samotnému domu. Jeho tvar vznikl na základě požadavků majitele, který si přál jednopatrový rodinný dům s bezbariérovým přístupem. Celou hmotu domu tvoří elegantní kvádr oblečený do na černě namořeného dřevěného obkladu. Jednoduchý tvar domu zvýrazňuje zapuštěná terasa na jižní straně domu, orientovaná do zahrady, kousek od níž stojí krásný odrostlý strom. Překrytá část terasy umožňuje nejen ochranu před povětrnostními vlivy a možnost využít exteriér, i když není nejlepší počasí, rovněž chrání obývák spojený s kuchyní před přímými slunečními paprsky. V zimě zase mají obytné místnosti díky své jižní orientaci pozitivní zisky. Ze všech obytných místností je přímý přístup na zahradu, umožňují ho velká francouzská okna.

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Interiéru kraluje pohledový beton a žlutá

Fasáda domu je sice tmavá, uvnitř to tmavé rozhodně není. Žlutý vestavěný nábytek a kuchyňský kout vytvářejí pozitivní atmosféru nejen v kuchyni, ale v celé hlavní společenské místnosti. Žlutá barva prostor oživuje a působivě kontrastuje se šedými stěnami a stropem z přiznaného pohledového betonu a betonových tvárnic. Jedna koupena je řešená v elegantní bílé, druhá v ještě elegantnější černé. Skvělým praktickým detailem je horizontální okno umístěné nad pracovnou deskou s dřezem v kuchyni.

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

Foto: FOTES

RD Unhošť v kostce

Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař

Lokalita: Unhošť, ČR

Projekt a výstavba: 2011-2014

Pozemek: 789 m2

Zastavěná plocha: 230 m2

Užitná plocha: 170 m2

Sabína Zavarská
Foto: FOTES

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: nizkoenergeticke domy nízkoenergetické stavby pohledový beton přízemné rodinné domy rodinne domy Unhošť vestavěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze