Zdroj: Alex Fradkin

Rodina přijela na pár měsíců, zůstala natrvalo. Moderní rodinné bydlení v harmonii s okolím si je získalo

03. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Dům v harmonii s okolím – taková byla vize Newyorčana Kingmana Brewstera při plánování moderního rodinného bydlení na členitém pobřeží ostrova Fogo v Kanadě. Výsledkem je stavba, která spojuje nejvyšší úroveň komfortu s krásou přírody.

Fogo Island (Fogo v překladu znamená oheň) je poněkud překvapivý název. Ostrov totiž leží v ledově chladném a drsném severním Atlantiku v provincii Newfoundland, a tedy doslova na „konci světa“ – i na kanadské poměry. Ostrov měří 254 km² a je řídce osídlen.

Dům v ledovém Atlantiku - Fogo Island

Systémy Schüco jsou ideálním řešením pro náročného architekta i drsnou přírodu. Zdroj: Alex Fradkin

Neúrodná krajina je domovem asi dvou tisíc sedmi set obyvatel, kteří žijí převážně v malých dřevěných domech natřených pestrými barvami. Typické jsou domy na kůlech s terasovitými moly podél pobřeží. Jejich architektura pochází z doby, kdy byl lov tresky hlavním zdrojem příjmů zdejších obyvatel. Dřevěné konstrukce, postavené na kůlech nad oceánem, byly spojeny s hlavním obydlím a sloužily jako prostor pro zpracování a sušení ulovených ryb.

Přečtěte si také:
Dům, který splývá se sněhovou krajinou aneb moderní reinterpretace tradiční chaty

Rodina přijela na pár měsíců, zůstala natrvalo

Novostavba ve vesnici Joe Batt’s Arm, navržená a postavená architektem Kingmanem Brewsterem, je nápadně moderní. Brewster pochází z New Yorku a před více než deseti lety se s rodinou přestěhoval z newyorského Brooklynu na Fogo Island. Přestože tam původně přijeli jen na pár měsíců, zůstali natrvalo.

Dům v ledovém Atlantiku - Fogo Island

I když se ledové kry zdají být na dotek blízko, mrazivé venkovní teploty v interiéru nepocítíte. Zdroj: Alex Fradkin

Kingman Brewster od té doby s respektem propojuje svůj smysl pro moderní design a pohodlí s původní místní architekturou, čehož důkazem je i jeho dům. Budova stojí zčásti na kůlech, takže se lehce vznáší nad skalnatou krajinou. Na jedné straně jsou tyto kůly praktické pro stavění v nerovném terénu, zároveň však vzdávají hold typickým dřevěným domkům, ve kterých rybáři zpracovávají úlovky.

Dům v ledovém Atlantiku - Fogo Island

Newfoundland je jednou z nejchladnějších oblastí v Kanadě s průměrnou denní teplotou pouhých osm stupňů. Pokud má být dům útulným domovem, pak je základním předpokladem vysoce tepelně izolovaný plášť budovy – zvláště pokud je cílem otevřený design s co největší transparentností. Proto byl zvolen okenní systém Schüco LivIng 82 AS PVC-U. Zdroj: Alex Fradkin

Místní architekturu připomínají i malá čtvercová okna. Rámují pohledy zevnitř jako pasparta a osvětlují jako reflektory zajímavé detaily v rozlehlé krajině. Naproti tomu velká okna a posuvné jednotky poskytují ničím nerušený výhled do dechberoucího okolí a umožňují místnosti zaplavit co největším množstvím denního světla. O to se postaraly okenní a posuvné systémy Schüco vyrobené z PVC-U a hliníku – ideálních materiálů pro požadavky náročného architekta i drsné přírody.

Dům v ledovém Atlantiku - Fogo Island

Kde končí dům? Vizuálně se zdá, že obytný prostor sahá až k horizontu. Zdroj: Alex Fradkin

Barevně sladěné

I když některá okna, posuvné dveře a pevné prvky jsou vyrobeny z hliníku a jiné z PVC-U, aby splňovaly konstrukční, pohledové a tepelněizolační požadavky, nemá to žádný vliv na jednotný design pláště budovy. Různé komponenty mají totiž stejnou barvu profilu (bílá zevnitř, antracitově šedá zvenku), takže na pohled rozdíl nepoznáte. To dodává exteriéru budovy klidný, minimalistický vzhled a pomáhá jí splynout s okolím.

Přečtěte si také:
Příběh statku, který se proměnil ve dvougenerační dům. Každá místnost v něm voní dřevem

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Alex Fradkin

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: minimalismus minimalistické domy novostavby rodinných domů
Sdílejte článek

Diskuze