Napětí mezi starou a novou architekturou: Rekonstrukce statku se silným geniem loci

08. 11. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Starých pozemků a objektů se zajímavým příběhem, které si zaslouží úpravu a využití je jistě nemálo. Velmi zajímavým je objekt v České obci Ošelín, nacházející se v blízkosti německých hranic. Německý investor si ho vybral kvůli speciálnímu geniu loci, který ani rekonstrukce nepotlačila, právě naopak.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Spal více než 70 let

Architektonický ateliér MODULORA dostal za úlohu proměnit hospodářskou usedlost, která byla už po druhé světové válce neobývaná, na rekreační objekt. Bývalý statek je svědkem mnoha historických událostí a má nepopsatelného genia loci. Proto vyžaduje velmi citlivý přístup. Jistým způsobem připomíná Šípkovou Růženku – na více než sedmdesát let usnul a čas kolem běžel dále. Nyní je ta správná chvíle znovu objevit jeho půvab a dodat mu nový rozměr.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Na prvním místě hodnoty

Architekti ve svém návrhu chrání všechny důležité hodnoty, které pozemek měl, včetně stoletých dubů i existující architektury. „Přesto, že tyto budovy byly v dezolátním stavu, představovaly pro nás historickou hodnotu, která musí být zachována a tradičním způsobem rekonstruována. Hlavní rolí celého projektu bylo zviditelnit napětí mezi starou a novou architekturou. Kontrast formy je jasný a čitelný,“ charakterizuje Jan Alex Řezáč jejich přístup k proměně.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Nová mezi starými

Mezi dvě původní budovy ze starého hospodářského statku – stodolu a obytný dům – vložily novou, ale přizpůsobily ji tak, aby do prostředí zapadala a prakticky jako nová nepůsobila, až na to, že kontrastuje tvarem. Nová stavba uzavírá pozemek z jižní strany od příjezdové cesty. Je třeba však připomenout, že tato stavba je zatím jen prvním krokem k revitalizaci celé usedlosti, následovat bude rekonstrukce existujícího starého domu s chlévem a přeměna stodoly.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Kontrast vůči venkovskému archetypu

Nová budova je dvoupodlažní a jejím cílem je poskytnout majitelům a hostům odpočinek v neobvyklém prostředí. V přízemí se nachází sauna, krytý vstup a vjezd, na poschodí jsou samotné apartmány pro hosty. Dva z nich mají dispozici 3+kk a jsou přístupné krytým vnějším schodištěm. Svou hranatou formou a rovnou střechou novostavba kontrastuje klasickým venkovským domům se sedlovými střechami.

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Montovaná dřevostavba z domácích materiálů

Pro majitele usedlosti a zadavatele stavby byla důležitá rychlost realizace, proto architekti zvolili technologii montované dřevostavby s difuzně otevřenou konstrukcí z ekologických materiálů. Architekti se při stavbě snažili využít co nejvíce místní zdroje a řemeslníky: „Snažíme se co nejvíce využít práci místních řemeslníků, materiály z místních zdrojů a minimalizovat tak náklady na transport, energii. Kámen, místní rulu, potřebnou na zdění pro opěrné zdi, získáváme přímo na pozemku, který je částečně na zvětrané skále. Kamennou dlažbu do interiéru, tepelský trachyt, volíme z jediného lomu v ČR, který se nachází 30 km od stavby. Dřevo na fasádu, nehoblovaný modřín, získáváme z místní pily vzdálené 5 km. Dubová podlaha v obytných místnostech, průmyslová kantovka, je taktéž z regionu.“

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Rekreační objekt Ošelín v kostce

Architektonický ateliér: MODULORA

Architekt: Jan Alex Řezáč

Lokalita: Ošelín, okres Stříbro, Česká republika

Zastavěná plocha: 177 m2

Obestavěný prostor: 973 m3

Projekt: 2011

Realizace: 2013

Sabína Zavarská
Foto: Martin Kocich, Martin Zeman

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: dřín MODULORA montovaný dům pór rekonstrukce statku tis túje
Sdílejte článek

Diskuze