Nejhorší místo pro život na zemi se nachází v Rusku. Občané zde umírají před šedesátkou
Chcete tip na opravdu levné bydlení? Víme o bytech o výměře 60 m2, které jsou na prodej za zhruba 700 000 Kč. A to nejsou v nějaké vesnici, ale ve velkém městě, kde žije přes 180 000 lidí. Je zde veškerá občanská vybavenost, sportoviště, nákupní centra, dokonce i divadlo.
Problém je, že takové byty jsou k mání v Norilsku. Tuto investiční příležitost si necháte ujít.
Proč? V první řadě proto, že si zde byt koupit nesmíte. Nejen že zde nemovitosti nejsou pro cizince na prodej. Cizinci do tohoto města vůbec nesmějí vstoupit. Výjimku mají jen občané Běloruska. Status uzavřeného města má Norilsk od listopadu 2001.
I kdybyste zde ale mohli žít, asi si to rozmyslíte. Tak třeba kvůli poloze města. Nachází se na Sibiři uprostřed ničeho. 90 km západně je veletok Jenisej, 1500 km jižně je nejbližší velké město Krasnojarsk. Asi 300 km na severozápad se rozprostírá Severní ledový oceán.
Proč tady vůbec postavili tak velké město?
Ještě před 100 lety tu z pochopitelných důvodů nebylo ani živáčka. Přesto od roku 1935 komunistické vládě stálo za to poslat sem postupně až 500 000 lidí, aby zde vybudovali velké město. Nemusíme zdůrazňovat, že nešlo o žádné nadšence do budování socialismu, ale o vězně gulagu. Tisíce z nich zde našly smrt.
Důvodem, proč právě tady mělo stát město, je uhlí. Město stojí na velké uhelné pánvi. V průběhu let se ukázalo, že pod zmrzlým permafrostem se nachází ještě více pokladů. Nikl, palladium, platina nebo měď. Dodnes je více než 60 % obyvatel Norilsku nějak zapojena do těžebního průmyslu.
I pro samotné Rusy je těžké se do Norilsku dostat
Jistota stabilní práce je ale jen jedno pozitivum života v Norilsku – na další si nevzpomeneme. Město je žhavým kandidátem na titul nejdepresivnějšího místa na žití na světě.
Začněme klimatem. Norilsk je daleko za polárním kruhem, takže 240 dní v roce je zde pod nulou. V lednu je průměrná teplota -27 °C, výjimkou ale není ani -55 °C. 130 dní v roce se městem prohání blizzardy. A to nejčastěji v úplné tmě, protože zde vládne dlouhá polární noc.
To jsou sice extrémní podmínky, ale je férové podotknout, že lidé žijí podobně třeba v norském Tromsø nebo finském Rovaniemi (i když tam je v roce mnohem více teplých dní).
Rozdíl je, že z Rovaniemi nebo Tromsø můžete bez problémů vyrazit na dovolenou nebo na výlet někam na jih. Autem, autobusem nebo třeba letadlem. Z Norilsku to nejde. Silnice zde sice jsou, ale vedou jen do okolních malých měst. Nedaleko města je letiště Alykel, ale to má jen omezený provoz. Nejvíce se do Norilsku cestuje po řece. Je možné se lodí dostat na jih do Krasnojarsk nebo na sever do Dudinky u Severního ledového oceánu. Ovšem, jen pokud řeka není zamrzlá.
Ovzduší je zde jedovaté
Jsou lidé, kteří budou možná stále projevovat zvědavost. Jsou totiž skalní fanoušci zimy, kteří rádi pobývají v mrazivých teplotách a užívají si procházky po ulicích, když pod nohama křupe bílý sníh.
Tak pojďme odradit i tyto jedince. Sníh v Norilsku totiž není pokaždé bílý. Je často žlutý, růžový nebo černý. A to kvůli alarmujícím ekologickým problémům.
Těžba kovů zanechává na městě a jeho okolí jizvy. Z četných komínů do nebe stoupají kilogramy oxidu siřičitého, fenolů a těžkých kovů. Do řeky a do jezer se dostává ropa, protože havárie se dějí poměrně často a do odstranění jejich následků se nikdo moc nehrne. V okolí 30 kilometrů od města není skoro žádná vegetace. Občané Norilsku vědí, že když naleznou v přírodě nějaké ovoce nebo houby, nesmějí je jíst. Jsou totiž vysoce toxické.
Kvůli rakovině plic lidé umírají před šedesátkou
Je známo, že Rusko nemá velkou naději na dožití v porovnání s evropskými zeměmi. Ženy se dožívají v průměru 77 let, muži jen 67. Město Norilsk má své vlastní statistiky – průměrný věk dožití je tady především kvůli rakovině plic a podobným závažným onemocněním ještě o 10 let níže než ruský průměr. Jsou to podobná čísla, jaké má Mosambik nebo Demokratická republika Kongo. Depresivnější místo na život, aby člověk pohledal.
FOTOGALERIE
Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: https://meduza.io/en/galleries/2015/04/02/life-in-norilsk
Nejhorším místem pro život na zemi se nachází v Rusku… nic? fakt nic?
Nejlepším, jak se vyjádření, je správně čechové 😀
Nejhorší místo na bydlení je v předraženém pražském bytě
Autor se snaží něco za každou cenu nafouknout. Zasmál jsem se, když napsal: „Občané Norilsku vědí, že když naleznou v přírodě nějaké ovoce nebo houby, nesmějí je jíst. Jsou totiž vysoce toxické.“ No, já nevím. Ale myslím si, že nějaké pro nás předsatvitelné jedlé houby se ve věčně zmrzlé krajině nevyskytují. Možná nějaký druh houby se v permafrostu uchytí, ale s košíkem bych na něj v -40 nešel. Totéž ovoce. Rád bych viděl jabloň, která vyroste v takových podmínkách. Možná někde nad teplovodním potrubím vyroste do úctyhodné výšky 15cm, ale jestli bude mít jablka – pochybuji. Myslím, že ani stéblo trávy tam člověk těžko najde, natož „přírodu“. Život tam musí být těžký a hodně omezený. Jakákoliv procházka dál od města je dost riskantní a hlavně – proč by se tam kdokoliv procházel, když tam nic není. Když tam lidé jedou do práce, tak v konvojích několika autobusů. Selže-li cestou jeden, přestoupí do druhého. Často přivázáni lanem jeden k druhému …
Reaguji na Honzu – Honzo, jste vedle. Krajina kolem Norilsku není věčně zmrzlá, v létě teplota šplhá vysoko nad nulu. A ano, rostou tady houby i ovoce. Ovocem se míní různé lesní plody. Tady máte odkaz: https://thisistaimyr.org/news/scientists-told-where-most-useful-northern-berries-grow/
Zaměstnanci tam berou mnohonásobek běžné mzdy, proto tam jsou. Doprava je tam normální, letecká vzhledem k podnebí, lze to ověřit např. na flightradar24