Nejlepší rodinný dům v Polsku postavili na nepraktickém pozemku

17. 06. 2020
Diskuze (2)
Sdílet

Moderní řešení architekty často překvapí. Dokážou překonat negativa pozemků, dokonce je proměnit ve výhody. Na první pohled v nepoužitelném terénu vápencového útesu v údolí Visly vznikl jeden z nejkrásnějších moderních domů hlavního města Malopolska – Krakova.

Podoba stavby přímo vyplývá z lokálních podmínek. K jedinečnosti vily přispívá vznešenost použitých materiálů obohacená o styl architekta Przemka Olczyka, uznávaného nejen doma, ale i v zahraničí. Díky němu je každé jeho dílo originální, výrazné a má nadčasový rozměr.

V oblasti kolem krajinného parku Bielańsko-Tyniec jsou domy s obytnými střechami. Toto řešení vyplývá z místních zákonů, které mají za cíl zachovat tradiční formy domů s nízkou intenzitou budovy.

Dům na útesu

foto: Paweł Ulatowski

Jako převrácený box

Hlavní výzvou pro architekta bylo vyřešit výškový rozdíl na pozemku, který je prakticky roztržený na polovinu. Tento fakt výrazně omezil stavební možnosti. Architekt se zároveň snažil vnést do interiéru okolní přírodu a nezvyklé výhledy. Řešením byl model převráceného boxu, který propojil původně oddělené části pozemku.

plavecký bazén

foto: Paweł Ulatowski

Materiály zvenku najdete i vevnitř

Interiérová architektka Monika Kozłowska naplno využívá materiály a filozofii architektury samotné stavby i vevnitř. V celém interiéru vidíte hru materiálů a tvarů, která navazuje na venkovní filozofii. Břidlice v koupelně je totožná s břidlicí u bazénu a opláštění střechy. Chlad kamene zmírňuje dubové dřevo na stěnách a americký ořech na podlaze.

prostorná obývací místnost s masivním krbem a křesly

foto: Paweł Ulatowski

Denní zóna je v nejvyšší části pozemku

Interiéru dominuje prostorná obývací místnost s masivním krbem a křesly od chorvatského umělce. Je členěna do několika funkcí, včetně pracovny a dětské zóny. Díky umístění na horní části pozemku poskytuje působivý výhled. Harmonizující dubová linie vede po schodišti do poschodí, kde je soukromá část domu s ložnicemi a hygienickým zázemím. Část interiéru umístěná na vyvýšenině je oddělena od sousedství dvěma křídly, která obsahují další funkce – prádelnu, spíž, garáž a plavecký bazén.

koupelna

foto: Paweł Ulatowski

Spodní část domu a typická „kapuce“

V nejnižší části domu, která je vizuálně i prostorově propojena s dolním pozemkem, je umístěna zóna pro hosty a rekreační zóna s tenisovým kurtem a hřištěm. Přísné tvary střídají měkké obliny, které zakomponovaly rozsáhlou stavbu do prostředí, aby ho co nejméně rušila. Výrazná ramena domu tvoří „kapuci“ přesně odpovídající místním regulativům. Zároveň poskytla možnost vytvořit několik balkónů a teras.

Dům na útesu terasa

foto: Paweł Ulatowski

Projekt „Dům na útesu“ získal prestižní evropské ocenění European Property Awards za nejlepší rodinný dům v Polsku. Byl též nominován na cenu Miese van der Roheho.

Dům na útesu

architektonické studio: Mobius Architekci
autor: Przemek Olczyk
lokalita: Krakov, Polsko
užitná plocha: 500 m2

Sabína Zavarská
foto: Paweł Ulatowski

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderni architektura rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, i když je to bezpochyby netradiční stavba a řešení umístění, i jiných problémů si vyžadovalo notnou dávku architektonického umu a fantazie, přesto dávám 5 hvězdiček z 10. Jedna zásadní věc, která se nepovedla. Nelahodí oku. Každé umělecké dílo, což stavby domů (třeba i katalogové stavby) určitě jsou, musí na centrum estetického cítění člověka působit jako celek. Tato stavba má spoustu tradičních, i netradičních, trendových i výjimečných prvků, ale v celku nejsou sladěné. Nejsem odborník, jsem fanoušek hezkých věcí. Tohle není hezká věc. děkuji za možnost vyjádřit se a jsem s pozdravem. Marcel Kalhous, Hradec Králové.

    Marcel
  • Nemám slov. Už jsem viděl mnoho staveb po světě. Tohle je TOP. Více to pochválit neumím. D.Ledecký

    David Ledecký