Nenápadná chatka ukrývá ve svém interiéru nečekané překvapení

15. 01. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Malá chatka sídlí v prostředí písečných dun blízko severního pobřeží Dánska. Stavbu do prostředí noří nenápadný vzhled a mech, který pokrývá její střechu, ji ze vzdálenějších vrchů dělá téměř neviditelnou. Chatka, která z dálky vypadá jako zanedbaná opuštěná chatrč, ve svém interiéru ukrývá nečekané překvapení.

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Zemina obrostlá mechem byla využívána v předměstských oblastech jako obkladový materiál střech ve Skandinávii po dlouhá století. Teprve koncem 19. století ji začaly nahrazovat pálené tašky a později kov. V posledních letech se však hlásí ke slovu velkolepý návrat tzv. zelených střech. Izolační vlastnosti zeminy a plusy střech zarostlých flórou se objevují stále častěji na moderních stavbách. Ani tato nenápadná chatka není výjimkou, jelikož byla postavena až v roce 1987.

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Podkladem pro mechovou pokrývku je asfaltová vrstva zajištěna plastovým drenážním systémem. Vzhledem k povětrnostním podmínkám lokality je domeček zasazen mírně do země. Jeho boční stěny jsou nízké, aby snáze odolával drsným pobřežním nárazovým větrem. K domku vede skromné dlážděné schodiště a obklopuje ho jednoduchá terasa obložená betonovými dlaždicemi.

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Prosklená fasáda hned při příchodu odhalí moderní a svěží zařízení interiéru. Na ploše 40 m2 zde najdeme kuchyň spojenou s jídelnou a obývákem, ložnici a koupelnu. Prosklená fasáda zajišťuje dostatek denního světla pro celou přední společenskou část. Ložnice a koupelna mají vlastní okna ze zadní části domu. Do koupelny se vchází z ložnice.

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Interiéru vládne světlý dřevěný obklad a nábytek v bílém a dřevěném provedení. Zařízení je jednoduché, ale účelné. Navzdory skromné podlahové ploše chatka působí prostorným dojmem. Tomu napomáhá rozhodně i prosklená fasáda, která navzdory absenci oken ve snížených bočních stěnách do prostoru vpouští štědrý objem světla. Interiér působí velmi útulně a přívětivě, v ostrém kontrastu s nehostinným vnějším prostředím.

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

Foto: EDC

plan

Text: Anna Martausová
Foto: EDC
Zdroj: smallhousebliss.com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: zahradní chatky
Sdílejte článek

Diskuze