Nevšední dům mezi balvany

22. 05. 2015
Diskuze (1)
Sdílet

Filmová kulisa? Ne, tento dům neobývali ani Flintstoneovi, ani hobiti z Pána prstenů. Je to jen obyčejné letní sídlo, ke kterému však ročně míří tisíce turistů. I když se dům tváří jako pravěký, je mu sotva 40 let.

Letní sídlo mezi dvěma obřími balvany si nechal vystavět Vitor Rodrigues v roce 1974, který v  krásných horách poblíž portugalského města Fafe hledal klid. Rychle se však rozkřiklo, že existuje dům v kameni, z doby kamenné, jako z Flintstoneových, jako z Pána prstenů…prostě dům, který stojí za vidění. Začali sem proudit lidé a majitel přišel o svůj klid, odstěhoval se a sídlo, které opatřil neprůstřelnými okny a ocelovými vstupními dveřmi, nechal na pospas vandalům.

dum, Casa do Penedo, kamenný dům

Tento netradiční architektonický počin byl postaven převážně z betonu. Mezi dvěma balvany jsou dvě obyvatelná podlaží, která propojuje velké dřevěné schodiště. Interiéru vévodí pohovka vyrobená z betonu a eukalyptového dřeva, která váží přes 160 kilogramů, nechybí ani krb a nábytek vyrobený z kamene. Splněným snem je venkovní bazének umístěný v jednom z balvanů.

dum, Casa do Penedo, kamenný dům

Dům s názvem Casa do Penedo není žádným zásadním dílem moderní architektury, ale pokud máte cestu přes Fafe, běžte se na něj podívat. Určitě vás potěší, jak dům krásně zapadá do krajiny a i přes množství návštěvníků neztrácí své kouzlo.

kamenny dum

dum

Foto: Feliciano Guimarães  

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dum kámen prirodni
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak tomu se říká mít fantazii. =:c)

    Guri