Obnovený dům odkazuje na původní lidovou architekturu

23. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé staršího domu oslovili architekta s požadavkem rekonstrukce. Stavba byla prakticky nepoužitelná, přitom potenciál byl veliký. Protože se nachází v těsném sousedství jiných domů s pozemky, důležitým aspektem rekonstrukce byla ochrana soukromí domácích.

Původní dům se skládal ze dvou celků, které k sobě přiléhaly. Nové řešení je sjednotilo, ale stále je vidět odkaz na původní řešení. Oblečení stavby do černého obalu, který sjednocuje střechy a boční fasády, připomíná kapuci.

Rodinný dům Jinočany

Nejen tím, že působí jako ochranný obal samotné stavby, ale štítovou fasádu orientovanou do zahrady chrání i přesahem. Díky němu domácím v létě nesvítí do interiéru přímé slunce a zároveň je tato část chráněna před nepřízní počasí. Tento obal je z hliníkových tvarovek Prefalz.

Tvarová nepravidelnost jako odkaz

„Kapuce“ dává rekonstruované stavbě originální nepravidelný, ale přitom stále venkovský charakter. Tvarovou nepravidelností odkazuje na nepravidelnost původní lidové architektury ve venkovské zástavbě.

Rodinný dům Jinočany

Hlavní funkcí obalu domu je však chránit soukromí domácích. Proto architekt Marek Habr navrhl severní fasádu domu bez oken. Západní má jen nutné dveře do garáže, do domu a úzká okna, která osvětlují chodbu. Díky tomu je v interiéru zachována maximální intimita. Dům se otevírá směrem do zahrady a na sousedící pole.

Hliník zjemnili kamenem

Štítové fasády jsou obloženy kamenem, který vytváří zajímavý dialog s obalem domu. Kámen je použit i kolem oken, na komín, venkovní dlažby a nové části oplocení. Zajímavostí je, že jde o kámen z lokálních zdrojů. Díky řešení střechy nebyl nutný okap, dešťová voda odtéká do vybudovaného vsaku na zahradě.

Rodinný dům Jinočany

Jakou změnou prošel interiér?

Cílem architekta bylo použít všechny nosné stěny původního domu a maximalizovat obytný prostor. Když vejdete do domu, ocitnete se v zádveří, na které navazuje pracovna. Zádveří též spojuje garáž s hlavní obytnou částí. Tu tvoří kuchyně, na niž navazuje obývací pokoj s jídelnou.

Rodinný dům Jinočany

V přízemí se též nachází hygienické zázemí, šatna, technické zázemí a chodba se schodištěm. Z obývacího pokoje se dá vyjít na terasu a do zahrady. V podkroví najdete ložnici s vlastní koupelnou a balkonem, pokoj pro hosty, pracovnu, komoru a ještě jednu samostatnou koupelnu. Pod domem se nachází sklep.

Rodinný dům Jinočany

architektonické studio: Kvalitář

autor: Ing. arch. Marek Habr

realizace: 2015

Sabína Zavarská

Foto: Studio Flusser

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: kamenný obklad rodinne domy štítové fasády
Sdílejte článek

Diskuze