Počítejte se sluncem

04. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

To, že nás má dům chránit před nepřízní počasí – deštěm, větrem či chladem – je nám nad slunce jasnější. Občas si však potřebujeme odpočinout i od toho, co za jiných okolností považujeme za příjemné a příznivé. […]

To, že nás má dům chránit před nepřízní počasí – deštěm, větrem či chladem – je nám nad slunce jasnější. Občas si však potřebujeme odpočinout i od toho, co za jiných okolností považujeme za příjemné a příznivé. Vždyť všeho moc škodí. A protože je slunce stejně samozřejmou součástí našeho života jako vítr či déšť, měl by se také jeho vliv projevit na našich domech stejně přirozeně. Účinná ochrana před letním úpalem může mít různé podoby, v každém případě by však měla pozitivně ovlivnit nejen tepelnou pohodu v interiéru domu, ale i jeho exteriér.

Ačkoliv stínicí prvky mohou být jak na straně exteriéru domu, tak také v jeho interiéru, exteriérové stínění je bezpochyby mnohem účinnější. A protože významně ovlivňuje nejen klima v interiéru, ale i vnější vzhled domu, rozhodně byste se nad ním měli pořádně zamyslet – nejlépe už v době, kdy je váš dům ještě pouze na papíře. I když možnosti, jak přizpůsobit architekturu domu všem vrtochům počasí, jsou rozhodně nejširší při jeho projektování, ani v hotovém nemusíte házet flintu do žita. Ještě stále máte dostatek alternativ, jak svoje obydlí vybavit slušivou kšiltovkou či moderními slunečními brýlemi.

Jaké jsou dnes u exteriérového stínění možnosti výběru, jaké požadavky se kladou na stínicí techniku a kam směřují trendy, na to jsme se zeptali Andrey Kúdelové, vedoucí divizí obchod, marketing a expanze ve společnosti K-system.

Moderní a funkční – taková by měla být stínicí technika, která splňuje kritéria dnešních uživatelů. Nabídka barev, materiálů a designu je v současnosti opravdu bohatá, takže potřeba stínění rozhodně nemusí omezovat kreativitu architektů a interiérových designérů, spíše naopak. V poslední době se přitom stále větší důraz klade na úsporu energie, což je výrazným trendem v současné architektuře a stavebnictví. Také proto se do popředí zájmu dostává především exteriérová stínicí technika, která chrání nejen před nežádoucím světlem a brání nevítaným pohledům, ale pomáhá též šetřit energii, či dokonce chránit barvy v interiéru. Exteriérové stínění je totiž nejúčinnější způsob, jak zabránit nežádoucí insolaci (oslunění), a tím i přehřívání interiéru, protože dokáže 60 až 80 % sluneční energie zachytit už před okenní tabulí. I když budeme mluvit jen o exteriérové stínicí technice, musíme si pod tímto výrazem představit vskutku široké spektrum prvků s velkým množstvím různých tvarů, velikostí, z různých materiálů a hlavně neomezené možnosti jejich využití.

Exteriérové žaluzie a rolety
Jsou asi nejběžnější protisluneční ochranou ze strany exteriéru. Jsou určeny na montáž do novostaveb, ale i do rekonstruovaných objektů, vždy však musíme pamatovat na stavební připravenost a o možnostech a podmínkách osazení se informovat už předem u dodavatele stínicí techniky. Pro montáž tohoto typu stínění je totiž potřebný jistý prostor nad oknem – jde-li o dodatečnou montáž bez předpřípravy, je třeba počítat s tím, že bude nutné snížit světlou výšku okna.

Aktuálním trendem jsou především exteriérové horizontální žaluzie – jejich výhodou je totiž možnost plynule regulovat osvětlení interiéru jednoduchým naklápěním lamel. Nejčastějším způsobem osazení exteriérových žaluzií je takzvaná montáž pod omítku – vytažené žaluzie jsou uloženy ve schránce nad oknem, skryté pod povrchem fasády. Vytažená žaluzie tedy nijak nesnižuje světlost okna, ani neovlivňuje vzhled budovy. Jsou však i případy, kdy se žaluzie montují s přiznaným krycím plechem. Například u rekonstrukcí, kde není možné nebo žádoucí výrazně zasahovat do fasády, ale též v novostavbách, kdy, řekněme, krycí plech ladí se stylem domu a vhodným způsobem doplňuje fasádu jako technický prvek. Barevná nabídka lamel je dnes široká, takže není problém sladit žaluzie s odstínem fasády nebo naopak barevným kontrastem dosáhnout jejího oživení. Trendovými materiály jsou především ušlechtilé kovy – nerez a hliník.

Všeobecně můžeme exteriérové žaluzie rozdělit do tří skupin: do první patří cenově nejdostupnější žaluzie s jemně profilovanými lamelami bez vlisovaného PAD těsnění, upevněnými pomocí fixačního lanka. Tyto lamely však nelze úplně zaklopit a ve větru mohou být hlučné. Do druhé skupiny patří žaluzie s profilovanou lamelou, která má ve spodní části vlisované PAD těsnění. To brání vzájemnému dotyku kovových částí lamely. Lamely jsou vedeny v bočních vodicích lištách, kde jsou taktéž vloženy protihluková PAD těsnění. U těchto dvou skupin zabezpečuje funkčnost žaluzií vodicí textilie, která se navíjí na hřídel. Do třetí skupiny patří žaluzie, jejichž důmyslné ovládací mechanismy jsou ukryty do bočních vodicích lišt. Tyto typy žaluzií potom v zavřeném stavu není možné nadzvednout. Novinkou jsou také zabudované senzory, které například automaticky zastaví chod žaluzie v případě nárazu na překážku.

Exteriérové rolety jsou oblíbeným druhem stínění hlavně pro svou bezpečnostní funkci. Je možné je vybavit i speciálními bezpečnostními zámky, které nechtěným návštěvníkům účinně zkomplikují situaci. Speciální hliníkové nebo PVC lamely jsou navinuté na hřídeli, která je ukryta ve schránce nad oknem. Roletový pancíř se při vytahování a stahování vede v bočních vodicích lištách. Maximální ochranu nabízejí hliníkové lamely s polyuretanovou výplní, jejichž výhodou jsou výrazné energetické úspory i v zimním období.

Exteriérové žaluzie a rolety významnou měrou přispívají k vytvoření příjemného klimatu v interiéru a zároveň tu pomáhají navodit intimní atmosféru. Ochraňují nejen soukromí před zvědavými pohledy, ale také okna před nežádoucími povětrnostními vlivy, čímž prodlužují jejich životnost. Navíc chrání i barvy a nábytek v interiéru před znehodnocením slunečními paprsky.

Markýzy
Markýzy jako sluneční clona jsou obvykle součástí terasy, lodžie, balkónu či zimní zahrady. Chrání přitom nejen před slunečními paprsky, ale také před jemným letním deštěm. Protože jsou vystaveny všem povětrnostním podmínkám i několik sezon, používají se k jejich výrobě speciální tkaniny – nejčastěji pogumované látky typu soltis a akrylové tkaniny. Na výběr je přitom široká škála barev a vzorů. Právě textilní část markýzy – látka – je totiž její nejdůležitější a zároveň i nejnápadnější částí.

Soltisová látka je technická tkanina, jejíž charakteristickou vlastností je velká stabilita a to, že je neustále napnutá. Tkanina je posílena polyesterovými vlákny, která výborně odolávají větru a neustálému napínání. Dokáže pohltit až 97 % slunečního záření, čímž přispívá k úspoře energie potřebné k případnému chlazení, a tím i nákladů na letní provoz domu. Díky polymerům, které se při výrobě soltisu používají, si látka zachovává svou barvu a zároveň je jedinou tkaninou, která mění svůj odstín podle toho, z jakého úhlu se na ni díváte.

Dřevo patří k nejstarším stavebním materiálům a dnes opět stoupá jeho obliba – vedle užitkových vlastností je jeho velkou předností především vzhled. Když se použije vhodný materiál, konstrukce a povrchová úprava, přidá se k dobrým vlastnostem i odolnost a dlouhá životnost. Dřevěná stínicí technika VOVO se vyrábí ze severského smrku, dubu, cedru či sibiřské borovice. Povrch dřeva se upravuje speciální exteriérovou lazurou, která obsahuje impregnační složky, a vrstvou exteriérového laku s UV filtrem. Zdůrazní se tím kresba dřeva a zvolený barevný odstín je živý a časem se nemění.
(foto: Interaccess, VOVO)
Dřevěné okenice patří k ověřeným způsobům stínění a v jiných částech Evropy neupadly – na rozdíl od našich končin – do zapomenutí. Nejde však jen o romantické návraty k tradicím. Moderní okenice jsou nejen praktickým řešením termoregulace v kterémkoliv ročním období, ale i důstojným doplňkem současné architektury. (foto: Interaccess, VOVO)
Pro střešní okna je stínění zásadní – značně usnadní regulaci tepelného a světelného komfortu v exponovaných místech podkroví. Zcela zatemňující roleta DKL-S poskytuje 99,5% zatemnění. Dokonalého zatemnění je dosaženo díky těsnění mezi oknem a profilem a díky černému nátěru v postranních lištách a horní krycí liště. K dostání ve 40barevných variacích. (foto: VELUX)

Akrylové a polyakrylové tkaniny jsou impregnované, takže při dobré péči a při úhlu sklonu minimálně 14° odolávají i lehkému dešti. Tyto markýzy se však nedoporučuje vystavovat silnějšímu náporu deště, takže když se zhorší počasí, měli byste látku srolovat. Pokud textilie namokne, je nutné ji co nejdříve nechat vysušit, jinak riskujete, že se na ní objeví plíseň. Akrylové a polyakrylové tkaniny jsou stálobarevné, odolávají tlaku vody a odpuzují běžnou špínu i oleje. Čistit byste je měli jen čistou vodou a jemnou houbou, rozhodně nepoužívejte žádné silné čisticí prostředky. Nejvhodnější jsou přípravky na celtoviny, které obsahují flórkarbon.

Základním konstrukčním typem jsou takzvané terasové markýzy – jsou vyhledávaným řešením především pro vytvoření příjemného letního posezení v blízkosti domu nebo na terase. Chcete-li si pobyt na terase prodloužit a užít si ho i v horším počasí či do pozdního večera, můžete terasovou markýzu vybavit i osvětlením a vytápěním (například plynovým vytápěcím tělesem nebo infrazářičem). Markýzy se dají doplnit též o výsuvný boční volán, který zabezpečí stínění z příslušné strany.

Stále větší oblibu si získávají takzvané kazetové markýzy – když se nepoužívají, látka i ovládací ramena jsou ukryty v elegantní kazetě. Tento způsob prodlužuje životnost zařízení a řeší i problém se zimním uskladněním – kazeta ochrání markýzu před nepřízní zimního počasí a zjednoduší její očištění a uvedení do provozu před sezónou.

Fasádní nebo též vertikální či okenní markýzy se umísťují z venkovní strany okna a montují se přímo na fasádu. Při používání se pohybují ve svislém směru rovnoběžně s fasádou, při stahování markýzy s odklápěcím systémem se její spodní část zároveň vzdaluje od stěny, což umožňuje dostatečný přístup slunečního světla kombinovaný s příjemným stíněním. Takováto markýza tedy místnost zastíní a zároveň zcela nebrání výhledu.

Markýzy se ovládají manuálně pomocí kliky nebo elektromotorem, u luxusního vyhotovení se látka automaticky spouští například podle slunečního záření snímaného senzorem nebo pomocí dálkového ovládání.

Při koupi markýzy si všímejte hlavně toho, zda jsou ramena pevná a vydrží i větší zátěž (je to důležité pro jejich časté vysouvání a zasouvání), a také toho, jestli se látka neprověsí (čím méně je napnutá, tím kratší dobu vydrží). Samozřejmě důležitý je i design a vyhotovení markýzy: například zda jsou viditelné šrouby nebo zda se látka pěkně navine do kazety a vytvoří kompaktní celek. Informujte se též na možnost servisu a výměny látky.

Síťky proti hmyzu

I když jsou zdánlivě jen doplňkem, jistě je oceníte hlavně v letních měsících, když vás nebude trápit dotíravý hmyz. Síťky proti hmyzu se dají připojit k téměř všem typům stínicích zařízení, přičemž mohou být samonavíjecí okenní nebo dveřové, pantové, pevné, posuvné nebo plisované. Síťovina se vyrábí z PVC nebo skelného vlákna, které je povrchově upraveno odolným PVC materiálem. Nejčastěji se asi setkáte se síťovinou černé a šedé barvy, přičemž lépe uvidíte (možná se to zdá trochu paradoxní) přes černou síťovinu. Zajímavou možností jsou síťky typu termoscreen – jejich specifickou vlastností je schopnost odrážet sluneční záření. Mají tedy také stínicí účinek a jsou užitečným pomocníkem při zabraňování přehřívání interiéru. Aby byly rámové profily tvarově stálé a boční spoje pevné, vyrábějí se především z extrudovaného hliníku. Dostanete je běžně v základních barevných odstínech (bílá, hnědá, stříbrná, bronzová), přední výrobci však nabízejí doplňky k oknům v barvě RAL nebo s renolitovou úpravou imitující dřevo.

FOTO: D.O.S. SK (Warema), Interacces (VOVO), K-system, Markob, Somfy, VELUX
Redakčně zpracovala: Erika Kuhnová

Článek byl uveřejněn v časopise HOME.

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: exterier markyzy rolety stineni
Sdílejte článek

Diskuze