Zdroj: Raphaël Thibodeau

Podívejte se, jak se dětské sny o domech na stromě změnily v realitu!

18. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Stavěli jste si jako děti domy na stromě nebo jste se rádi ukrývali v jejich korunách? Inspirovanými těmito dětskými přístřešky, a především nádhernou kanadskou přírodou navrhl architektonický ateliér L'Abri minimalistické místo k odpočinku.

Architekti dostali za úkol vytvořit dokonalé místo pro zážitkové ubytování uprostřed kanadské divočiny. Vznikl tak projekt Territoire Charlevoix – návrh pěti samostatných domů, z nichž každý má nejen své soukromí, ale také panoramatický výhled na nádhernou krajinu regionu Charlevoix v provincii Quebec.

Hostům poskytují pobyt doslova v lůně přírody, potěšení z detailně propracovaného minimalistického designu, ale také odpočinek, pohodlí a únik od každodenního ruchu.

Přečtěte si také:
Chata na Plzeňsku jako unikátní dřevostavba zasazená do klidu jehličnatého lesa

Konstrukční řešení

Každý z pěti domů na stromě navrhlo studio tak, aby byly domy v co nejintimnějším spojení s přírodou a aby byly obyvatelné v každém ročním období.

Architekti našli dokonalý balanc mezi moderním a tradičním pojetím staveb a navzdory minimalistickému zařízení domy plně splňují požadavky na komfort. Byly zároveň navrženy tak, aby jejich stavba vyžadovala co nejmenší zásah do přírody, která je obklopuje.

dřevěná stezka do domu v lese

Domy jsou v co nejintimnějším spojení s přírodou Zdroj: Raphaël Thibodeau

Z tohoto požadavku vyplývá konstrukční řešení, v jehož rámci jsou malé domky posazeny na štíhlých nohách. Samotné stavby jsou jednoduché – střecha kopíruje přirozenou topografii krajiny a tvar domů připomíná zvenčí staré fotografické přístroje.

A tak jak je u nich lze přes objektiv zaměřit pozornost na fotografovaný předmět, tak i v domech velkoformátová okna umožňují sledovat okolní přírodu a zachytit její přeměnu během dne. Všechny domky byly proto umístěny tak, aby bylo z jedné strany možné pozorovat východ slunce a z druhé jeho západ.

Minimalizmus a splynutí s přírodou

Navzdory menší ploše domku jsou jeho dispozice a interiér navrženy tak, aby poskytovaly maximální možný komfort a dostatek prostoru. Architekti do nich umístili kuchyňskou linku, malý jídelní koutek, pecku na dřevo a postel, která je umístěna hned vedle velkoformátového okna, díky čemuž si hosté mohou užívat neuvěřitelného výhledu hned po probuzení.

Jednotlivé funkční zóny (pracovní část s kuchyní a odpočinková část s postelí) jsou odděleny různými výškovými úrovněmi podlahy. Každý domek má k dispozici také malou zastřešenou terasu se stolem a lavičkami, takže v případě příznivého počasí je možné vychutnat si jídlo na čerstvém vzduchu.

výhled z okna na les v ložnici s krbem

Postel je umístěna hned vedle velkoformátového okna Zdroj: Raphaël Thibodeau

Přestože je interiér pojat minimalisticky, působí díky použitému materiálu (dřevo a překližka) útulně a příjemně. Modulový nábytek byl vyroben na míru tak, aby maximalizoval využití prostoru v rámci rozumného rozpočtu.

Tyto moduly jsou kombinací modernismu minulého století a materiálové a tvarové jednoduchosti inspirované americkým umělcem Donaldem Juddem.

Světlý dřevěný obklad na stěnách dává interiéru nádech jemnosti a přispívá k pocitům harmonie a odpočinku. Zároveň vytváří zajímavý kontrast k surovému, jen minimálně opracovanému dřevěnému obkladu použitému na exteriéru domu. Tento vnější obklad je však záměrně zvolen tak, aby co nejvíce zapadl do svého prostředí.

Přečtěte si také:
Fascinující souhra minimalismu s dřevěnými prvky v interiéru

Pro skupinu táborníků

Kromě domečků lze v případě pěkného počasí v rámci Territoire Charlevoix kempovat i na malých dřevěných molech, určených pro několik dobrodružných nocležníků.

Každé molo má své soukromí, zároveň je však poblíž hlavního přístřešku na svahu hory, který jim poskytuje možnost úkrytu, a zároveň je v něm společná kuchyňka. Tyto společné prostory jsou ideální pro výletníky, pro které je nedílnou součástí dobrodružství i setkávání a poznávání nových lidí.

dřevěný dům v lese mezi stromy

Kromě domečků lze v případě pěkného počasí v rámci Territoire Charlevoix kempovat Zdroj: Raphaël Thibodeau

Co o projektu říkají architekti z ateliéru L’Abri?

„Domy a přístřešky v Territoire kombinují krásu, pohodlí a jednoduchost. Jejich cílem je, aby se během pobytu vaše tělo a mysl naladily na přírodu a její pomalé plynutí.

Architektura zde znovu plní své základní poslání, a to v první řadě poskytnout úkryt před živly, zároveň aby jejich stavba měla co nejmenší ekologickou stavbu.“

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto: Raphaël Thibodeau

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: drevostavby stromodomy
Sdílejte článek

Diskuze